12.02.2024 odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Zadeklarowano na nim zacieśnienie współpracy m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności oraz zapowiedziano odnowienie umowy o współpracy, którą zawarto w 1991 roku. Paryż chciałby być liderem bezpieczeństwa w Europie i teraz próbuje budować nowy sojusz z Warszawą. Jednocześnie rozważane są opcje kooperacji obronnej i energetycznej, które mogą mieć duży wpływ na politykę zagraniczną Polski.
pitR
Kto doradza w sprawadz bezpieczeństwa? Kto ma a kto nie ma o tym pojęcia w naszym rządzie. Francja Makrona ma tendencję do łapówkowej sprzedaży uzbrojenia. Będą nam wciskać okręty i helikoptery, następne w kolejce są elektrownie. A nam potrzeba energetyki wyspowej, laserów, dronów autonomicznych i amunicji od cholery. Lepiej żeby Tusk pojechał do Turcji. Podbiłby swoją pozycję a potem dopiero do Makrona.
Jan z Krakowa
W RP są wojska amerykańskie i są też amerykańskie bazy, Radzikowo i magazyny sprzętu, Jesionka itd. Odpowiedników francuskich w Polsce nie mamy. Francja nawet jakby chciała nie ma odpowiedniego potencjału gospodarczego, militarnego ani woli (ani interesu nas bronić). USA są liderem eur. bezpieczeństwa, a nie Francja. Zakupy amer. broni i amer. elektrownie gwarantują nam dodatkowe bezpieczeństwo. Spełniamy przyjęte zobowiązania co % na armię. I rzeczywiście, prezydent Macron "jest niezłym dowcipnisiem", ale to tylko są jego słowa. Nic więcej, oprocz oczywistej troski prez. Macrona o polskie zamówienia we Francji z tego nie wynika, nic nie zyskujemy.
Chyżwar
Ale kilka interesujących rzeczy Francja ma. Już kupiliśmy od nich satelity. W przyszłości można kupić więcej. Na przykład CAMM-MR jak każdy projekt zbrojeniowy może nie wypalić. Francja posiada coś takiego jak Aster-30, który pono wchodzi do Mk 41 VLS. Przynajmniej tak wynika z informacji dotyczących fregat typu 26. A jeśli CAMM-MR wypali to i tak można by się było pochylić nad wspomnianym Asterem, ponieważ ten efektor jest dostosowany do zwalczania celów balistycznych. W przypadku CAMM-MR jak i CAMM-ER jest tak, że dwie takie rakiety wchodzą do jednej celi. Więc można by było do części cel wpakować po cztery CAMMy do innych po dwa CAMMy-MR do części zaś pojedyncze Astery. Oczywiście w przyszłości, bo teraz nie należy kombinować już przy tych okrętach tylko budować je konsekwentnie według przyjętych założeń.
Hoze
Przepraszam, a gdzie tu jest komentarz? Informacja jest a rozwinięcie?
Chyżwar
Tylko niech se nie wcisnąć silników do rakiet bo z amunicji kasetowej znów będzie pipa.
Al.S.
Niech nie da Polakom wcisnąć francuskich reaktorów, których rury wodne zardzewiały i spowodowały konieczność wyłączenia sporej części bloków energetycznych. To jest prawdziwa przyczyna kryzysu energetycznego w Europie.
Maverick_1982
A Ty wiesz, że te Francuskie reaktory pracowały dekadę po przekroczeniu czasu do generalnego remontu, żeby tani prąd produkować, remonty generalne odkładano w niektórych elektrowniach o ponad 1o lat, żeby tylko ich nie wyłączać, więc przestań pisać głupoty jak nie masz zielonego pojęcia o temacie.
Al.S.
Nadpobudliwy chłopcze (mogę ci tak mówić, jeśli liczba w nicku jest twoim rokiem urodzenia), stwierdziłem fakt, bez wnikania w jego przyczynę, więc gdzie widzisz te "głupoty"? Po drugie, nie tylko w energetyce jądrowej, ale we wszystkich systemach technicznych, których awaria może zagrozić życiu, nie ma czegoś takiego jak odkładanie remontów. Systemy podlegają okresowym przeglądom, a jeśli wykażą one usterki zagrażające bezpieczeństwu, wówczas urządzenia się wyłącza i usterki usuwa. Wszystkie urządzenia wysokiego napięcia podlegają corocznej kontroli i nie ma zmiłuj- system się wyłącza i sprawdza każdy wyłącznik, robi próby izolacji, próby napięciowe, itp. Akurat posiadam uprawnienia do kierowania pracami przy WN i osobiście sporządzam plany wyłączeń. W reaktorach atomowych robi się generalny przegląd co 10 lat. I taki przegląd wykazał pękanie spawów w systemach chłodzenia dodatkowego. Winna była technologia spawania, więc się nie kompromituj.
Edmund
Oferta francuska na atom w Polsce była znacznie droższa od oferty z USA i Korei Południowej. To różnica w mld złotych. Energetyka atomowa we Francji ma duże problemy.: przekroczenie harmonogramów, przekroczenie kosztów, problemy techniczne. Okręty Scorpene nie są już najnowocześniejsze na obecne standardy.
rukmavimana
Żadnego atomu my od Francji nie chcemy, dziękujemy! Lider bezpieczeństwa??? Ten Makaron jest naprawdę niezłym dowcipnisiem.