Reklama

Geopolityka

Delegacja amerykańska z wizytą na Tajwanie

Autor. Ministry of Foreign Affairs Tajwan/Twitter

Delegacja członków Kongresu Stanów Zjednoczonych wylądowała w czwartek na lotnisku w Tajpej – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu. Podczas dwudniowej wizyty amerykańscy politycy spotkają się z czołowymi przedstawicielami tajwańskiego rządu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na Tajwan przyleciał szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA, Demokrata Bob Menendez, republikańscy senatorowie Richard Burr, Robert Portman i Ben Sasse oraz członek Izby Reprezentantów, Republikanin Ronny Jackson. Delegacji przewodzi Lindsey Graham, senator Partii Republikańskiej i członek komisji budżetowej Senatu USA.

Czytaj też

Według informacji podanych przez rząd w Tajpej członkowie delegacji wezmą udział w spotkaniu z prezydent Caj Ing-wen, w rozmowie z ministrem obrony Chiu Kuo-chengiem oraz w bankiecie zorganizowanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu. Podczas spotkań poruszone zostaną tematy takie jak współpraca Tajwan-USA, zagrożenia ze strony Chin oraz bezpieczeństwo regionalne.

Reklama

„Fakt, że podczas krytycznej sytuacji na Ukrainie Stany Zjednoczone zorganizowały tę ważną delegację senatorów na Tajwan, jest kolejnym świadectwem solidnego jak skała wsparcia i gwarancji, jakie otrzymujemy od Amerykanów" – można przeczytać w oświadczeniu MSZ. „Jesteśmy przekonani, że wizyta senatora Grahama i innych wysokich rangą kongresmenów wzmocni przyjazne i bliskie stosunki amerykańsko-tajwańskie i pogłębi nasze wielowymiarowe, globalne partnerstwo" - dodano.

Czytaj też

Jak zauważa tajwańska agencja informacyjna CNA, wizyta amerykańskiej delegacji nie została wcześniej publicznie zapowiedziana i jest pierwszą tego typu wizytą w tym roku. Na początku kwietnia wyspę miała odwiedzić spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, jednak jej wizytę odwołano, gdy Pelosi otrzymała pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Jak podawały w tamtym czasie tajwańskie media, celem przyjazdu Demokratki miało być wyrażenie poparcia dla Tajwanu wobec rosnącego zagrożenia ze strony Chin.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama