Geopolityka
Czy współpraca polsko francuska może być lepsza?
Niestety polsko francuskie forum gospodarcze, które zorganizowano 16 listopada br. w Warszawie z okazji wizyty prezydenta Francji Franҫois Hollande w Polsce nie dało na to pytanie odpowiedzi.
Było jednak wyraźnym sygnałem, że obie strony chcą rozszerzenia współpracy, na co jest zgoda zarówno ze strony polityków, jak i przedstawicieli przemysłu. Już samo to jak wielu ważnych ludzi francuskiej gospodarki towarzyszyło ich prezydentowi świadczy o randze jaką nadano temu zadaniu.
I właśnie ta deklaracja gotowości do współpracy była najważniejszym osiągnięciem forum. I oczywiście zaznaczenie, że ta polsko – francuska współpraca gospodarcza istnieje, i to od kilkudziesięciu lat. Przypomniano, że Francja jest jednym z trzech najważniejszych partnerów gospodarczych naszego kraju w Europie (poza Włochami i Niemcami) oraz że w Polsce istnieje ponad 1300 spółek z francuskim kapitałem, które zatrudniają ponad 200 000 osób.
Forum zainaugurowały wystąpienia wicepremiera, Ministra Gospodarki Polski (Waldemar Pawlak) i pani Minister Spraw Zagranicznych Francji (Nicole Bricq). Wskazali oni wyraźnie na strategiczne dziedziny współpracy bilateralnej, do których zalicza się obecnie przede wszystkim energetykę (w tym niekonwencjonalną) i obronność. Co ciekawe jako przykład takiej dobrej współpracy Pani minister Bricq wskazała współdziałanie pomiędzy polskim koncernem Bumar i francuskim MBDA.
Zorganizowano w dalszej części Forum cztery panele dyskusyjne tylko podkreśliły gotowość i wolę współdziałania, ale nie były sygnałem jakiś konkretnych zobowiązań. Wyraźnie jednak zaznaczono, że Polacy chcą inwestować we Francji i że nie maleje znaczenie Trójkąta Weimarskiego
Obecność prezydenta Francji i Polski w czasie sesji podsumowującej obrady Forum podkreśliło rangę tego wydarzenia, ale o tym, czy zwiększy to zakres naszej współpracy przekonamy się dopiero w przyszłości. Trzeba się jednak zgodzić z prezydentem Komorowskim, że przyjaźń podobnie jak miłość, co jakiś czas wymaga konkretów. Wizyta przemysłowców francuskich w Polsce takim konkretem niewątpliwie była.
Maksymilian Dura