Reklama

Geopolityka

Czy Chiny będą mieć bazę w Kambodży?

Autor. CNSA

Chiny pomagają Kambodży modernizować bazę marynarki wojennej Ream nad Zatoką Tajlandzką – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning, określając to jako „normalną współpracę”. Wcześniej prezydent USA Joe Biden wyraził zaniepokojenie tą sprawą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Modernizacja Bazy Marynarki Wojennej Ream w Kambodży, w której pomagają Chiny, to normalna działalność w ramach pomocy przekazywanej Kambodży. Ma na celu wzmocnienie zdolności kambodżańskiej marynarki do obrony integralności państwa" – oświadczyła Mao według zapisu briefingu opublikowanego na stronie chińskiego MSZ.

Czytaj też

„Chiny i Kambodża są partnerami we wszechstronnej strategicznej współpracy. Nasza współpraca w różnych dziedzinach jest otwarta, przejrzysta, uprawniona i uzasadniona", a modernizacja bazy Ream jest „zgodna z prawem i praktykami międzynarodowymi" i „nie jest wymierzona przeciwko żadnemu krajowi trzeciemu" – zaznaczyła rzeczniczka.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Biden wyraził zaniepokojenie w związku z aktywnością Chin w bazie Ream i apelował o „pełną przejrzystość" w tej sprawie na spotkaniu z premierem Kambodży Hun Senem w sobotę – poinformował Biały Dom.

Dziennik „Washington Post" informował w czerwcu, powołując się na anonimowych zachodnich urzędników, że Chiny w tajemnicy budują w bazie Ream w prowincji Sihanoukville w Kambodży instalacje mające służyć wyłącznie chińskiej marynarce wojennej. Władze obu krajów zaprzeczyły tym doniesieniom.

Czytaj też

Baza w Kambodży byłaby drugą zamorską bazą chińskiej marynarki wojennej i pierwszą zlokalizowaną w ważnym ze strategicznego punktu widzenia regionie Indo-Pacyfiku. Według źródeł „WP" jej domniemana budowa to element strategii Pekinu związanej z jego ambicjami, by stać się prawdziwym globalnym mocarstwem.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Mondry015

  The Washington Post donosi że Indonezja właśnie zawarła pakt z Chinami , niewykluczone że na nową bazę morska podobnie jak Kambodża.

  1. Jaszczur

   Jeżeli to prawda to USA ma coraz większe kłopoty..... I coraz mniej sojuszników na przyszłym rychłych placu boju

  2. Marek

   To jest bardzo ważna informacja - Indonezja jest kluczowa w zamknięciu/otwarciu Chin w kierunku na Bliski Wschód, Afrykę, Europę.

Reklama