Reklama

Geopolityka

Czechy mają amerykańskie wsparcie w obliczu wywrotowych działań Rosji

Fot. Flickr/Domena publiczna/U.S. Embassy Nigeria
Fot. Flickr/Domena publiczna/U.S. Embassy Nigeria

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił premiera Czech Andreja Babisza o wsparciu Waszyngtonu dla Pragi w jej „odważnych poczynaniach przeciwko wywrotowym działaniom Rosji”. Z zadowoleniem wyraził się o wykluczeniu przez czeskie władze koncernu Rosatom z nuklearnego przetargu.

Blinken, który w niedzielę rozmawiał telefonicznie z Babiszem, zapewnił go o „solidarności (USA) z Republiką Czeską w jej odważnej odpowiedzi na wywrotowe i zabójcze działania Rosji na terenie Czech” – głosi komunikat Departamentu Stanu.

Szef amerykańskiej dyplomacji i czeski premier „zgodzili się w kwestii potrzeby dalszej jedności i stanowczości w odpowiedzi na destabilizujące działania Rosji”.

Komunikat Departamentu Stanu USA wydany po rozmowie polityków pochwala decyzję władz czeskich o niedopuszczeniu koncernu Rosatom do przetargu na budowę nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany. Rosyjski państwowy koncern został wykluczony z przetargu po uzasadnionych podejrzeniach o udziale agentów GRU w wybuchu w składzie amunicji w Vrbieticich w 2014 roku, w którym zginęło dwóch czeskich obywateli.

Czeska strona wydaliła 18 pracowników ambasady Rosji w Pradze, których zidentyfikowano jako agentów służb specjalnych. W odpowiedzi Rosja wydaliła 20 pracowników czeskiej misji dyplomatycznej w Moskwie.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama