Reklama

Geopolityka

Turcja: Lawinowy skok sprzedaży broni na Ukrainę

Bayraktar ukraiński
Autor. Ministry of Defence of Ukraine

Zgodnie z raportem Al-Monitor w wyniku wojny na Ukrainie nie tylko nie spadł eksport tureckiego przemysłu wojskowego do tego kraju, ale jeszcze wzrósł. Kijów miał też dostać od Ankary specjalną zniżkę na Bayraktary TB2.

Reklama

Stowarzyszenie Tureckich Eksporterów podaje, że eksport uzbrojenia na Ukrainę w styczniu i lutym br. wzrósł 55-krotnie. W analogicznym okresie miał on wartość niecałego miliona USD. W tym - 59 mln USD.

Reklama

Turcja i Ukraina od lat prowadzą ożywioną współpracę wojskową. W jej ramach na Ukrainie powstała nie tylko linia produkcyjna Bayraktarów, ale wspólnie prowadzone były prace nad bardziej zaawansowaną maszyną Bayraktar Akindżi. Ukraina była m.in. prawdopodobnie dostarczycielem napędów do tureckich BSP.

Ukraińskie siły zbrojne wykorzystują dzisiaj nie tylko bezzałogowce Bayraktar TB2, o którychj głośno w mediach ale m.in. także turecką amunicję precyzyjną, łączność, a niektórzy ukraińscy żołnierze noszą tureckiej produkcji hełmy oraz kamizelki kuloodporne. Firma Aselsan miała też modernizować liczne ukraińskie systemy obrony powietrznej.

Reklama

Czytaj też

Jeżeli chodzi o Bayraktary to wiadomo, że Ukraina zakupiła w ostatnich latach co najmniej 20 statków powietrznych do tych systemów, a tuż przed rosyjską agresją domówiła kolejnych 16. Jak podaje Al-Monitor Ankara miała dać tutaj swojemu partnerowi 30 proc. zniżkę redukując cenę każdego TB2 do 7 mln USD.

Z kolei w marcu, już podczas trwania wojny, ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow informował, że Ukraina otrzymała „jeszcze więcej" Bayraktarów, nie podając – co zrozumiałe – ich dokładnej liczby. Tureckie samoloty transportowe kursowały między zakładami Baykar w mieście Tekirdag a Rzeszowem przenosząc zapewne nie tylko BSP ale także amunicję precyzyjną do nich.

Czytaj też

Bezzałogowce Bayraktar – po sukcesach na wojnach w Syrii, Azerbejdżanie i Libii stały się teraz jednym z symboli wojny na Ukrainie, w której ułożono o nich nawet popularną wśród żołnierzy i internautów piosenkę. TB2 znacznie zwiększyły tutaj swoją renomę, ponieważ tym razem wykorzystano je z powodzeniem przeciwko nieprzyjacielowi dysponującemu bardzo dobrymi środkami obrony przeciwlotniczej.

Wcześniej pojawiały się stanowiska, że maszyny takie jak Bayraktar są dobre jedynie przeciwko przeciwnikowi dysponującemu słabymi systemami OPL. Za zakup 24 takich maszyn (w ramach czterech zestawów) w ubiegłym roku krytykowano z tego powodu polski MON. Wojna zadaje jednak temu kłam, a ofiarą TB2 padają nawet zaawansowane rosyjskie systemy OPL krótkiego zasięgu typu Tor i Buk.

Reklama

Komentarze (11)

 1. sTERNIK PODLODOWY

  Polski MON krytykowano nie za zakup dronów tylko za zakup w Turcji zamiast zamówienia w Polsce. Ja rozumiem MON. Polskie firmy nie dają łapówek a żyć trzeba.

  1. Chyżwar

   Patrząc na skuteczność wymienionych dronów cieszę się, że je kupiliśmy. Ty jak zwykle plujesz jadem. I coraz bardziej jasne jest dlaczego tak robisz

  2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   To była akurat jedna z lepszych decyzji, by móc wyszukiwać cele dla NSM,a w przyszłości dla ATACMS.

  3. Mielonek13

   A od kogo chciałeś kupic drony tej klasyvw Polsce?

 2. POLAK

  KUPIĆ IZRAELSKIE DRONY ZASIEG 1000 km mocowane na samochodach kupić z 10-15 samochodów

  1. Xx

   Nie kupowacNIC izraelskiego. Sprzedadza nas ruSSkim w krytycznym momencie tak jak sprzedali gruzinow

  2. Valdore

   @Xx ile można opowiadać te prymitywne bajki:) Ale pewnei dlatego Gruzja dalej kupuje izraelskie uzbrojenie.

 3. Gulden

  Jakby nie patrzeć,to ta wojna na Ukrainie,to istny dar niebios dla koncernów,firm,produkujący uzbrojenie,amunicję,czy maszyny do mordowania bliżniego.W czasie pokoju,ich działy PR,marketingu,sprzedaży,muszą się nieżle napocić,by sprzedać cokolwiek klientowi.Głaskać go,dawać koperty,organizować eventy i tak dalej.Obecnie?Klient stoi z kasą w zębach,i bierze KAŻDĄ ilość,z pocałowaniem ręki.Ba,nawet to medialnie fajnie wygląda,bo w takim układzie ten towar nie jest passe,lecz jest stosowany w szczytnym celu-czyli zaprowadzeniu pokoju,demokracji,czy co tam akurat się chce osiągnąć.I taki układ jest w pełni na rękę tej gałęzi przemysłu,i krajom,w których te firmy działają.No,zobaczymy na ile dużo środków finansowych ma w budzecie Kijów,na zakup owego uzbrojenia...

  1. Bryxx

   No, nawet pewne sankcje poszły w zapomnienie.

 4. vivek

  Okazuje się że Turek to przyjaciel w biedzie

 5. vivek

  Pgz dziady dostało 780 mln PLN na drony I kicha Kasa poszła na kota prezesa

 6. stary Polak

  to oczywista oczywistość że się Ukraińcom zniżka na Bayraktary należy. Wygrali w konkursie na najlepszą reklamę tego stulecia.

 7. Mg

  Czym Bayraktar różni się od naszego Łosia? Ma jakąś przewagę?

  1. Darek

   Może tym, że jest to jedno a drugie, że się już sprawdził w walce?!

  2. Ein

   Jest, walczy, działa. Łoś to prototyp (czyli prawie jest), nie walczy, trudno powiedzieć czy działa. Myślę, że wszystkie przewagi wymieniłem koledze. Nie, żebym nie był za polską produkcją... jestem jak najbardziej, ale w sytuacji gdy jesteśmy państwem frontowym nie stać nas na czekanie aż produkt "dojrzeje". Także mam nadzieję, że TB2 będzie 4x więcej docelowo. A jak nam się zachce budować okręt dla MW z ciągłym pokładem lotniczym (jest taki projekt dużej jednostki logistycznej) to nawet taki TB3 bo why not?

  3. Bulderwal

   TB-2 przenosi 5 razy cięższy ładunek. 30kg vs 150kg. To jest deklasacja.

 8. chrisik

  A co z naszymi Warmate amunicja krążąca? Ktoś widział efekt użycia z nagrania? Jest charakterystyczne to nagranie bo cel zbliza się cały czas. Ja nie znalazłem żadnych przykładów potwierdzonych użycia naszej broni.

 9. Bryxx

  No, faktycznie takie ilości kupowanych maszyn świadczą o ich sukcesie. Gdzie podziewają się te starsze?

  1. RAF

   Bryxx...Jak to gdzie, dalej walczą, część pewnie została co zrozumiałe zniszczona. Myślisz, że 36 Bayraktarow to wystarczająca ilość do prowadzenia pelnoskalowej wojny z Rosją? Skoro dokupują kolejne to widocznie się sprawdzają w działaniach.

  2. Gnom

   Bryx, raczej zapytaj jakie straty zadały przeciwnikowi zanim zostały zniszczone w ten czy inny sposób, np. przy lądowaniu. Dopiero to będzie miara sukcesu. Jak ruskie kolumny płonąc pozostają w miejscu to jest sukces. Jak przy tym nie zginął żaden ukraiński żołnierz to też jest miarą sukcesu - a sprzęt, rzecz nabyta, byle było za co i na czas.

  3. Bryxx

   Właśnie tak naprawdę nie mamy pojęcia jakie straty faktycznie zadały. Możemy z przypuszczać, a raczej być pewnym że utracili wszystkie pierwotnie posiadane maszyny, z okresu ich działalności filmików z niby ich sukcesami jest malutko raptem kilka na pewno poniżej 10, potem przerwa. Teraz znowu cos publikują ale choćby wczorajszy filmik z ataku na kolumnę pancerną z niby sukcesu TB-2 to raczej film z innego drona kierującego ogniem artylerii. Kupują bo chcą im sprzedać, a maja ludzi przeszkolonych(to faktycznie ogromna zaleta że oni nie giną), no i efekt psychologiczny. Ale choćby po wczorajszej katastrofie Tu-141 jaki im "uciekł "widać że jednak ruscy im zmasakrowali inne drony(mieli ich wszak różnych ogromną ilość) i muszą się chwytać wszystkiego.

 10. X

  Nooo, to "podziękować" wypada tenu ....... Macierewiczowi, że pouwalał wszystkie przetargi na BSL już na początku swego "urzędowania".

 11. Flaczki

  Polska powina dokupic jeszcze podobnom partie tego sprzetu

Reklama