Reklama

Geopolityka

Chiny stanowczo ostrzegają USA przed ingerencją ws. Tajwanu

Autor. Martin Lindstrom/ Unsplash/ Domena publiczna

Rozwiązanie „kwestii Tajwanu” leży wyłącznie w rękach Chińczyków, a wszelkie próby przeszkodzenia w „pełnym zjednoczeniu Chin” będą daremne – ocenił w czwartek rzecznik resortu obrony w Pekinie Tan Kefei, potępiając USA za ich współpracę wojskową z Tajwanem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Tan wezwał władze USA, aby przestały dostarczać Tajwanowi uzbrojenie. Zaznaczył, że Pekin przykłada dużą wagę do swoich relacji wojskowych z Waszyngtonem, ale ostrzegł, że istnieją „czerwone linie", których ten nie powinien przekraczać. Jeśli strona amerykańska chce poprawić komunikację wojskową z Chinami, powinna „szanować ich interesy i istotne obawy" – dodał rzecznik chińskiego ministerstwa obrony na comiesięcznej konferencji prasowej.

„Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza zawsze stanowczo broniła suwerenności i integralności terytorialnej kraju, a wszelkie próby powstrzymania pełnego zjednoczenia Chin zostaną udaremnione" – dodał Tan, cytowany przez chińskie media. Rzecznik odniósł się również do niedawnej rozmowy telefonicznej ministra obrony Chin Wei Fenghego i jego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu. Obaj ministrowie „wymienili opinie na temat międzynarodowych i regionalnych kwestii obustronnego zainteresowania" – powiedział.

Reklama

Czytaj też

Na zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) przywódca kraju Xi Jinping zaostrzył retorykę wobec Tajwanu. Oświadczył, że Chiny dążą do „pokojowego zjednoczenia", ale „nigdy nie obiecają", że nie użyją siły przeciwko „separatystom" i „zewnętrznym ingerencjom" w sprawy wyspy.

Czytaj też

Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL. Rząd w Tajpej określa natomiast wyspę jako niezależny kraj, zapowiada obronę demokracji i wolności. Na podstawie zatwierdzonych na zjeździe zmian w kierownictwie chińskiej partii i armii eksperci oceniają, że Pekin zwiększy w nadchodzących latach presję wojskową na Tajwan.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. rwd

  Chiny nie wiedzieliby jak należy wojnę zacząć. Oni przez ostatnie 100 lat nie prowadzili żadnej pełnoskalowej wojny. Nie mają pojęcia jak w takiej wojnie zachowa się ich społeczeństwo, gospodarka, generalicja, armia, brakuje im doświadczenia, bo nie mieli okazji sprawdzić się w dużym konflikcie symetrycznym. I niech tak zostanie.

  1. Jaszczur

   Tam mieszka 1500mln ludzi , znajdzie się wśród nich paru inteligentnych co wpadną na jakiś sprytny plan. Ja tu już pisałem scenariusz jak to może wyglądać i podejrzewam że jak ja na to wpadłem to oni już od lat mają podobne plany . Ale założenie musi być jedno - mają rakiety zdolne posłać US navy na dno . Jeżeli tego nie mają to ta wojna jest nam na rękę bo co prawda kryzys będzie że nie będzie z czym go porównywać ale za to zachód militarnie po sukcesie będzie silny i ta wojna zadziała jak szczepionka rozwój zbrojeń i świadomość będzie taki że przez następne 50 lat albo i lepiej nikt zachodowi nie podskoczy. Jak Chiny urosną w siłę to będzie gorzej

 2. Valdi

  Przypomnijmy USA 🇺🇲 🇺🇲 🇺🇲 ingerują w Tajwan, 142 samoloty F16 zmodernizowanych oraz 66 sztuk F16 block 70 zakupionych 👍👍👍👍 AGM88 B Harm oraz AGM 158 JASSM oraz AGM84L harpoon block co 2 czekają na chińską flotę inwazyjna Pokaż co potrafisz 😱😱😱😱

Reklama