Geopolityka

Były wiceminister MON ambasadorem w Ameryce Południowej

Fot. MON
Fot. MON

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wręczył nominację ambasadorską Pawłowi Woźnemu, który do niedawna był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowe.

Informacje o kandydaturze Woźnego na to stanowisko pojawiły się już w marcu. Paweł Woźny obejmie stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Kolumbii oraz w dwóch krajach dodatkowej akredytacji: Antigui i Barbudzie oraz Saint Lucia.

Paweł Woźny został powołany na funkcję podsekretarza stanu w resorcie obrony narodowej we wrześniu 2019 roku. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Szatkowskiego, który został mianowany ambasadorem Polski przy kwaterze głównej NATO.

Paweł Woźny już wcześniej przez kilkanaście lat był zaangażowany w polskich placówkach dyplomatycznych w Ameryce Łacińskiej. W latach 2001-2006 pełnił obowiązki II sekretarza ds. politycznych, gospodarczych, kulturalnych, prasowych i bezpieczeństwa w Ambasadzie RP w Caracas, w latach 2007-2010 pracował na stanowisku I sekretarza ds. ekonomicznych, promocji i bezpieczeństwa w Ambasadzie RP w Bogocie. Następnie w okresie 2012-2018 był kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Meksyku, odpowiedzialnym także za kwestie bezpieczeństwa. Od lutego do sierpnia 2018 r. pełnił funkcję tymczasowego kierownika placówki dyplomatycznej (chargé d’affaires a.i.) w Meksyku.

Nominacja na stanowisko ambasadora jest więc zbieżna z jego doświadczeniem zawodowym, jak i wykształceniem (jest m.in. absolwentem iberystyki, ukończył też liczne kursy oraz seminaria w tym zakresie).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.