Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI

Biden: to nie izraelska armia zaatakowała szpital w Strefie Gazy

Joe Biden
Autor. Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0

Zdaniem prezydenta USA to nie Izrael odpowiada za uderzenie na szpital w Strefie Gazy, tylko islamscy terroryści.

Reklama

Amerykański przywódca podkreślił, że jest „zasmucony i oburzony” tą zbrodnią wojenną. Przypomniał również, że 7 października, gdy palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas wtargnęła na terytorium Izraela, zginęło ponad 1300 osób, w tym 31 obywateli Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

„Hamas dopuścił się potworności, w porównaniu z którymi bardziej racjonalne wydają się nawet (działania) Państwa Islamskiego” - ocenił Biden, cytowany przez agencję Reutera.

Prezydent ponownie zapewnił, że Izrael może liczyć na wszelką niezbędną pomoc USA w walce z Hamasem. „Odwaga i męstwo Izraelczyków są doprawdy oszałamiające” - przyznał Biden.

Reklama

Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował Bidenowi za „jednoznaczne wsparcie” udzielane jego państwu przez Stany Zjednoczone i zaapelował do krajów świata o solidarność z państwem żydowskim. „To jest wojna cywilizacji z barbarzyńcami” - oznajmił szef rządu.

W programie wizyty Bidena w Izraelu znalazło się spotkanie z przedstawicielami tzw. gabinetu wojennego, czyli organu powołanego w tym kraju po wybuchu wojny z Hamasem i tworzonego przez premiera, lidera opozycji, ministra obrony oraz dwóch innych wysokich rangą urzędników państwowych. Według źródeł w Białym Domu amerykański prezydent ma spotkać się również z przedstawicielami izraelskich służb ratunkowych, a także członkami rodzin osób, które zginęły podczas ataku Hamasu na Izrael, przeprowadzonego 7 października.

Reklama
Reklama

We wtorek zapowiadano, że Biden zamierza udać się z Izraela do Ammanu i wziąć tam udział w rozmowach z przywódcami Jordanii, Egiptu i Autonomii Palestyńskiej. Szczyt został jednak odwołany po wieczornym ataku na szpital w Strefie Gazy, w wyniku którego prawdopodobnie zginęło kilkuset cywilów.

Władze palestyńskie oskarżyły o tę zbrodnię Izrael, natomiast izraelska armia twierdzi, że do eksplozji doprowadziła rakieta wystrzelona przez Palestyński Islamski Dżihad.

Reklama

Wybrane okazje dla Ciebie

Reklama
Reklama
Polecane
czytaj więcej
Wojna na Ukrainie
Mogą Cię zainteresować