Reklama

Geopolityka

Belgijskie F-16 zaatakują Daesh w Syrii

Fot. www.mil.be
Fot. www.mil.be

Władze Belgii poinformowały w piątek, że przyłączą się do ataków lotniczych przeciw ISIS w Syrii. Rząd w Brukseli zamierza skierować sześć myśliwców F-16 do podjęcia działań w ramach koalicji dowodzonej przez USA. 

Belgijskie myśliwce rozpoczną ataki z powietrza w Syrii po 1 lipca – potwierdziło w piątek belgijskie ministerstwo obrony.

Stany Zjednoczone, które od wielu miesięcy starały się nakłonić władze w Brukseli do większego zaangażowania w walce przeciw Daesh, przyjęły decyzję Brukseli z wielkim zadowoleniem. W specjalnie wydanym oświadczeniu ministerstwo obrony USA podkreśliło, że jest to krok we właściwym kierunku.

"Nasze zaangażowanie w Syrii będzie się ograniczać wyłącznie do obszarów kontrolowanych przez ISIS bądź przez inne ugrupowania terrorystyczne z nim powiązane" – zastrzegł rzecznik premiera belgijskiego rządu Charlesa Michela. Jego wypowiedź cytuje agencja AFP.

Belgia jest uczestnikiem międzynarodowej koalicji zwalczającej ISIS od 2014 r., jednak działania jej lotnictwa obejmowały wyłącznie Irak. Udział belgijskiego lotnictwa został czasowo zawieszony w lipcu 2015 r. ze względu na wysokie koszty finansowe operacji.

Po zamachach terrorystycznych w Brukseli, do których doszło 22 marca i które pociągnęły za sobą śmierć 32 osób, "nie możemy ograniczać się wyłącznie do terytorium Iraku, ponieważ grupy terrorystyczne z łatwością przenikają granice i działają na różnych obszarach" – powiedział minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders.

Agencje przypominają, że jednym z motywów działań organizatorów zamachów w Brukseli było zaangażowanie militarne Belgii na Bliskim Wschodzie, chociaż samoloty belgijskie nie zrzuciły w tym czasie żadnej bomby.

Decyzja o wysłaniu belgijskich myśliwców do Syrii oznacza, że władze nie obawiają bezpośredniego zagrożenia dla wojskowych uczestniczących w operacji – podkreślają agencje.

W ubiegłym tygodniu minister obrony Steven Vandeput oświadczył, że Belgia włączy się do działań koalicji w Syrii tylko wtedy, gdy spełnione będą warunki bezpieczeństwa. "Jeśli nie uda się zapewnić bezpieczeństwa, nie weźmiemy w tych operacjach udziału" – powiedział szef resortu obrony.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. wer

    W ubiegłym tygodniu minister obrony Steven Vandeput oświadczył, że Belgia włączy się do działań koalicji w Syrii tylko wtedy, gdy spełnione będą warunki bezpieczeństwa. "Jeśli nie uda się zapewnić bezpieczeństwa, nie weźmiemy w tych operacjach udziału" – powiedział szef resortu obrony. Żałosne do kwadratu:)... Po co lecieć do syrii, wystarczyłłóby z większym skutkiem zrobic nalot na pewna dzienice w Brukseli:).... No i jescze te słowa tzw"min.obrony"(?)... Broń Boże narażać żołnierzy na jakieś ryzyko... a fee... Jeszcze by makijaż mógł sie Belgijskim "zołnierzom" rozmazać.. Ten kontynent musi umrzeć , nie innej mozliwości...

  2. dropik

    Tymczasem Kurowie ukatrupili igla turecka cobre ...

Reklama