Afganistan: silny ostrzał artyleryjski w Kabulu

21 listopada 2020, 13:23
m1
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Afganistanu, moi.gov.af

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych ataków rakietowych w Kabulu. "Co najmniej 8 osób zginęło, a 31 odniosło rany, gdy o godz. 8:40 (godz. 5:10 w Polsce), terroryści wystrzelili 14 pocisków moździerzowych" - poinformował minister spraw wewnętrznych Tariq Arian.

Zobacz także
Reklama

Pociski spadły na dzielnicę rządową, tzw. strefę zieloną, w której oprócz urzędów centralnych znajdują się też ambasady państw zachodnich. Informację o ataku potwierdził rzecznik afgańskiej policji. Pociski wystrzelono je z mobilnych wyrzutni rakietowych znajdujących się poza obrzeżami Kabulu. Jedna z nich została zlokalizowana przez policję - podał szef MSW.

Według informacji udostępnionych przez rzecznika ministerstwa zdrowia publicznego, Nurullaha Tarakaiego wszyscy zabici to cywile. "Ich liczba może jeszcze wzrastać w miarę odgruzowywania zniszczonych budynków i przeczesywania zagrożonego terenu przez policję" - dodał.

Jak dotąd żadna z organizacji nie przyznała się do ataku. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid zapewnił, że "ataki rakietowe nie były dziełem bojowników z Emiratu Islamskiego (tak siebie określają talibowie z Afganistanu-PAP)". "Nie zezwalamy na ślepe ostrzeliwanie pociskami moździerzowymi obszarów zaludnionych" - dodał.

Ataki zostały potępione przez głównego negocjatora rządu afgańskiego, przewodniczącego Najwyższej Rady Pojednania Narodowego, Abdullaha Abdullaha, który napisał na Twitterze, że "stojący za zamachami tchórze muszą natychmiast zaprzestać atakowania i terroryzowania cywilów".

Wcześniej w sobotę minister spraw wewnętrznych Afganistanu informował, że rano miały miejsce dwie pomniejsze eksplozje. Doszło do wybuchu samochodów policyjnych, pod które podłożono Semtex. Zginął jeden policjant, a trzech innych odniosło rany - przekazał Masud Andarabi.

AFP zaznacza w komentarzu, że do ataków w Kabulu doszło bezpośrednio przed spotkaniem szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo z przedstawicielami talibów oraz rządu afgańskiego w Dosze. Sekretarz stanu przybył do Kataru, by spotkać się z każdą z tych delegacji z osobna - pisze AFP. Będzie też rozmawiać z emirem Kataru, szejkiem Tamimem ibn Hamadem as-Sanim.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w lutym ubiegłego roku przez administrację USA i talibów, ci ostatni mieli powstrzymać się od wszelkich ataków na obszary zaludnione w Afganistanie w zamian za ostateczne wycofanie wojsk interwencyjnych USA. Mimo to w kraju dochodzi do licznych ataków, za którym stoją organizacje i struktury nie będące bezpośrednio podporządkowane talibom. Inny warunek lutowego porozumienia - bezpośrednie negocjacje talibów z rządem Afganistanu również realizowany jest z wielkim trudem, jak podkreślają media.

Na początku tygodnia kończący urzędowanie w Białym Domu Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu do 15 stycznia 2021 roku grupy 2 tys. wojskowych z 4,5-tysięcznego kontyngentu USA, jaki jeszcze stacjonuje w Afganistanie. Oznacza to przyspieszenie ostatecznej daty repatriacji jednostek amerykańskich z Afganistanu, którą wyznaczono pierwotnie na koniec drugiego kwartału 2021 r. Takie ustalenia zostały podjęte w ramach porozumienia zawartego przez rząd USA z przedstawicielami talibów w lutym.

"Położenia kresu niekończącym się wojnom, w które zaangażowane są wojska amerykańskie", chce nie tylko Donald Trump, który w ramach swej kadencji wypełnił wyborcze obietnice z 2016 r., ale również prezydent-elekt Joe Biden - podkreśla AFP.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy - już po podpisaniu porozumienia o wycofaniu wojsk USA - w Afganistanie doszło do 53 samobójczych ataków terrorystycznych oraz 1250 eksplozji, które pociągnęły za sobą 1210 ofiar śmiertelnych i 2500 rannych wśród ludności cywilnej - poinformował na początku tygodnia rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych w Kabulu Tariq Arian.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
gnago
niedziela, 22 listopada 2020, 15:23

Hm rodzą sie w mózgu teorie spiskowe, talibowie nie trzymają za mordy podkomendnych? W końcu alkocholu i dragów nie używali. A może działanie jakiejś tam z kolei tajnej słuzby USA w ich wewnętrznych niejawnych rozgrywkach. Bo samo działanie bez sensu taktycznego czy strategicznego. Ewidentnie czysty terroryzm

ww
niedziela, 22 listopada 2020, 10:53

Coś nie rozumiem, to były moździerze czy rakiety, czy może moździerze rakietowe? czym się tam strzela?

dhdfdfh
poniedziałek, 23 listopada 2020, 11:41

moździerze strzelające granatami rakietowymi

Marek1
niedziela, 22 listopada 2020, 13:03

Klasyka, stawia się mortara 82/120mm na pace ciężarówki z otwieranym dachem, parkuje na podwórku, odpala kilka granatów i odjazd. Bez całodobowego monitoringu okolicy z powietrza słabe szanse na wykrycie w dużym, milionowym mieście ...

Monkey
sobota, 21 listopada 2020, 18:11

Zostawić ich samym sobie. Tak jak Wietnam czy Koreę. Zwyciężyli komuniści i co to zmieniło? Dla narodów tych krajów wiele i to na ich niekorzyść. A dla świata? Niewiele. Kuba jest też dobrym przykładem. Jak chcą mieć islamistyczne rządy w Afganistanie, Iranie, dyktatora w Syrii, niech mają. To, że my wybraliśmy demokrację nie oznacza, że inni też jej chcą.

StZg
wtorek, 24 listopada 2020, 16:16

Wietnamu tu nie mieszaj. To dynamicznie rozwijający się kraj z ogromnymi inwestycjami i pracowitym, chętnym do nauki i awansu cywilizacyjnego narodem.

Marek1
niedziela, 22 listopada 2020, 13:04

To już było przerabiane - cały Afganistan zamienił się w światowe centrum logistyczno-szkoleniowe dla wszelkiej maści islamskich radykałów.

Monkey
niedziela, 22 listopada 2020, 19:37

@Marek1: I bardzo dobrze. Centrum łatwiej wyeliminować niż rozproszonych bojowników. Dlatego ani Amerykanie, ani Sowieci nie dali rady. Proponuję również spojrzeć na historię Polski poczynając od tzw. Potopu.

Tweets Defence24