Reklama

Geopolityka

Netanjahu uderza w MTK: to wypaczenie sprawiedliwości i historii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu / Fot. Wikimedia/Domena Publiczna/DoD
Premier Izraela Benjamin Netanjahu / Fot. Wikimedia/Domena Publiczna/DoD

Premier Izraela postanowił odnieść się do potencjalnych doniesień na temat nakazów aresztowania wobec urzędników państwowych Izraela oraz jego samego jako szefa rządu. Nazwał to „wypaczeniem sprawiedliwości i historii”.

„Odmawia się nam prawa do obrony przed tymi, którzy chcą dokonać na nas ludobójstwa; to wypaczenie sprawiedliwości i historii” - ocenił we wtorek izraelski premier Netanjahu, odnosząc się do doniesień o możliwym wystawieniu nakazów aresztowania wobec władz Izraela przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).

„Osiemdziesiąt lat po Holokauście międzynarodowe organy, powołane w celu zapobieżenia kolejnemu Holokaustowi, rozważają odmówienie państwu żydowskiemu prawa do obrony przed tymi, którzy przybyli, aby dokonać na nas ludobójstwa i nadal usilnie nad tym pracują. (…) Co za absurd” - oznajmił Netanjahu. Treść jego wystąpienia przytoczył portal Times of Israel.W ocenie szefa rządu ewentualne wydanie nakazów aresztowania przez MTK byłoby „skandalem o historycznym znaczeniu”, „niezatartą plamą na całej ludzkości” i „bezprecedensową antysemicką zbrodnią, (popełnioną) z nienawiści”.

Netanjahu oskarżył MTK o próbę celowego sparaliżowania działań izraelskiego rządu. Zadeklarował również, że - niezależnie od wszelkich czynników zewnętrznych - Izrael zrealizuje zakładane cele wojny z Hamasem. Wśród tych celów wymienił: uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez bojowników Hamasu, odsunięcie tego ugrupowania od władzy w Strefie Gazy, wyeliminowanie na tym terytorium wszelkich zagrożeń dla Izraela oraz ustabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa w pobliżu północnych granic kraju.

Premier zaapelował do światowych przywódców o sprzeciwienie się domniemanym planom MTK wobec Izraela.

W poniedziałek agencja AP powiadomiła, że izraelski resort spraw zagranicznych ostrzegł swoje zagraniczne przedstawicielstwa w związku z pogłoskami, że MTK może wkrótce wydać nakazy aresztowania wyższych rangą urzędników politycznych i wojskowych z Izraela.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Taktyka stosowana przez Izrael od kilkudziesięciu lat. Na szczęście używali jej tak często i z tak błahych powodów że zdarła się jak stara płyta gramofonowa. Nikt już takimi oskarżeniami się nie przejmuje, może jeszcze Niemcy i nasi politycy z Bożej łaski. Ciekaw jestem jak został by potraktowany Kowalski, gdyby w pogoni za 1 mordercą zabił 100 bezbronnych przechodniów. Może powinienem użyć argumentu że próbuje mu się odebrać prawo do samoobrony?

    1. Monkey

      @Dudley: 100/100👍🏻

Reklama