Geopolityka

Armia Tajlandii przejęła władzę w kraju

Generał Prayuth Chan-ocha, dowódca sił zbrojnych Tajlandii i jednocześnie szef Narodowej Rady Utrzymania Pokoju i Porządku, czyli władz wojskowych ustanowionych w drodze przewrotu. Fot. Government of Thailand/Wikimedia Commons.
Generał Prayuth Chan-ocha, dowódca sił zbrojnych Tajlandii i jednocześnie szef Narodowej Rady Utrzymania Pokoju i Porządku, czyli władz wojskowych ustanowionych w drodze przewrotu. Fot. Government of Thailand/Wikimedia Commons.

Siły zbrojne Tajlandii przeprowadziły przewrót wojskowy, przejmując wadzę w kraju.

Jak podaje CNN, dowódca tajskiej armii w telewizyjnym przemówieniu stwierdził, że kraj znajduje się obecnie pod kontrolą sił zbrojnych. W kluczowych punktach stolicy Tajlandii pojawiły się posterunki obsadzone przez tajskich żołnierzy, a ponad 100 osób zostało wezwanych do stawienia się przed organami władz wojskowych. Wśród wezwanych przez armię znajdują się reprezentanci wszystkich opcji politycznych, a część najwyższych przywódców została zatrzymana, prawdopodobnie na okres nie dłuższy niż siedem dni.

Dowództwo sił zbrojnych Tajlandii przeprowadziło przewrót wojskowy aby zakończyć ostre spory polityczne, uniemożliwiające efektywne sprawowanie władzy w kraju. W ostatnim czasie na terytorium Królestwa Tajlandii w rezultacie protestów społecznych niejednokrotnie dochodziło do zamieszek, pociągających za sobą ofiary w ludziach i straty materialne. Według komunikatu rządowej agencji prasowej NNT, wojskowi nie zamierzają sprawować władzy przez dłuższy czas, o ile tylko zostanie wypracowane rozwiązanie konfliktów na tajskiej scenie politycznej.

Szef Narodowej Rady Utrzymania Pokoju i Porządku (NPOMC) generał Prayuth Chan-ocha stwierdził, że Tajlandia będzie wypełniać wszystkie zobowiązania międzynarodowe i zapewni bezpieczeństwo obcokrajowcom przebywającym na terytorium kraju. Według CNN, na ulicach stolicy Tajlandii sytuacja jest spokojna, choć zamknięto szkoły i wprowadzono godzinę policyjną. Tajski pucz został jednak potępiony przez amerykański Departament Stanu, który wezwał do „natychmiastowego przywrócenia demokracji i rządów cywilnych”. Administracja USA poinformowała także o prowadzeniu „przeglądu” programów pomocy rozwojowej realizowanych w Tajlandii oraz podjęciu „wstępnych kroków” w celu zawieszenia współpracy wojskowej z Królestwem Tajlandii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.