Reklama

Geopolityka

Amerykańscy kongresmeni z wizytą w MON

Fot. mjr Robert Siemaszko
Fot. mjr Robert Siemaszko

Współpraca dwustronna i w ramach NATO oraz sytuacja bezpieczeństwa na świecie to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniak z kongresmenami USA - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podczas spotkania, które odbyło się 5 sierpnia, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zaznaczył, że Polsce zależy na rozwoju relacji dwustronnych z USA, w tym na realizacji zapisów deklaracji dotyczącej wzmocnienia obecności żołnierzy USA w naszym kraju oraz w innych państwach Europy Wschodniej.

Minister Tomasz Siemoniak w dyskusji na temat przyszłej współpracy przypomniał, że jednym z dokumentów zawierających propozycję wspólnych przedsięwzięć jest „Program Solidarności i Partnerstwa”, który zaprezentowano w Waszyngtonie podczas ubiegłorocznej wizyty polskiej delegacji. Jako jeden z przykładów działań minister podał gotowość strony polskiej do rozwoju mechanizmu AVDet np. dla żołnierzy wojsk lądowych oraz innych rodzajów sił zbrojnych.

Jednym z tematów rozmów były także kwestie związane z przygotowaniem szczytu NATO w Warszawie. Rozmówcy podkreślili, że intencją wszystkich jest to, by ten szczyt przyniósł do Europy więcej bezpieczeństwa. Jak podkreślano w rozmowie, istnieje potrzeba większego zaangażowania krajów w działania mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa strategicznego.

Kongresmen Robert Joseph Wittman powiedział, że jednym z istotnych zadań amerykańskich parlamentarzystów jest prowadzenie działań mających za zadanie wzmocnić i uczynić bardziej efektywną polsko–amerykańską współpracę wojskową. Kongresmen podkreślił, że oba nasze kraje tak samo postrzegają sytuację na Ukrainie i angażują się we wspólne działania mające na celu bezpieczeństwo globalne.

Obecna na spotkaniu Madeleine Bordallo zaznaczyła, że bardzo znaczące dla rozwoju dwustronnej współpracy są wspólne ćwiczenia wojskowe, w których uczestniczą żołnierze obu armii. Kongresmen R.J. Wittman podziękował stronie polskiej za zaangażowanie w te przedsięwzięcia, wzmacniające obronność NATO. Podkreślił, że dla Kongresu jednym z takich sygnałów było m.in. zwiększenie budżetu do 2 proc. PKB.

Kongresmeni złożyli podziękowania na ręce wicepremiera, ministra obrony narodowej, za dotychczasową współpracę, podkreślając wysiłki Polski na rzecz misji w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

Reklama

Komentarze (3)

 1. qwerty

  "Podkreślił, że dla Kongresu jednym z takich sygnałów było m.in. zwiększenie budżetu do 2 proc. PKB." Po co to owijanie w bawełnę? To po prostu sygnał, że będą większe zakupy. O kasę chodzi i interesy. Polacy uczcie się.

 2. ww

  Prosimy o zgodę Kongresu US na sprzedaz dwóch eskadr samolotów A-10 Warthog .

  1. AS

   Wolałbym kształcenie inżynierów, transfer technologii i pomoc finansową z tych drukowanych dolarów. Resztę wyprodukujemy sami. Tylko tak mogą pokazać, że rzeczywiście im zależy na współpracy i bezpieczeństwie. Wszelkie dostawy pozostałości i koszmarnie drogie zakupy wskazują, że chcą ubić deal i mają nas gdzieś

  2. Tyberios

   Senat i DoD wyraźnie powiedzieli że nie będzie ŻADNYCH sprzedaży A-10 komukolwiek... ani sojusznikom pierwszej kategorii ani tym bardziej trzeciej jak Polska.

 3. max

  gdyby amerykanie doposazyli naszą armie sprzetem z nadwyzek lub sprzetem wycofywanym z innych rejonow zainteresowania USA bylbym wdzieczny,,,,pustych obietnic i ochlapow ze stolu panskiego nam nie potrzeba

Reklama