Reklama

Geopolityka

14 lipca polskie wojsko na defiladzie we Francji

Autor. Académie militaire de Saint-Cyr Coëtquidan (oficjalne konto Twitter)

Trwają przygotowania do odświętnej parady wojskowej, która ma być ozdobą francuskiego Święta Narodowego upamiętniającego corocznie szturm na Bastylię z okresu Rewolucji Francuskiej. Już teraz w mediach społecznościowych należących do francuskich sił zbrojnych oraz resortu obrony możemy już teraz zobaczyć część interesujących wątków parady. W tym roku ważnym punktem pokazu będzie zaakcentowanie kooperacji wojskowej Francji z sojusznikami z NATO leżącymi na wschodniej flance.

Reklama

Pokazywane są przede wszystkim ćwiczenia poszczególnych formacji wydelegowanych do parady przez rodzaje sił zbrojnych, ale też chociażby najważniejsze francuskie szkoły wojskowe. Jednakże należy podkreślić, że francuskie Ministerstwo Obrony poinformowało, iż właśnie w tym roku ulicami Paryża będą defilowali również żołnierze z państw wschodniej flanki NATO. Stąd oprócz Polaków, do stolicy Francji udali się wojskowi z Estonii (gdzie znajduje się kontyngent wojsk francuskich w ramach natowskiego eFP – misja Lynx), Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Rumunii (gdzie Francja rozwinęła znaczne siły jako reakcję sojuszniczą wynikłą z agresji Rosji na Ukrainę – misja Aigle).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na oficjalnym koncie twitterowym Ministère des Armées pojawiło się nawet zdjęcie polskich żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Według planu żołnierze z państw wschodniej flanki mają wręcz rozpocząć o 10:43 czasu miejscowego defiladę wojskową, idąc w awangardzie francuskich jednostek maszerujących pod dowództwem gen. Laurenta Proença. Wcześniej, bo o 10:34 nad głowami zgormadzonych w Paryżu ma odbyć się część pokazu lotniczego, którego dowódcą jest gen. Louis Pena.

Od 11:31 planowana jest duga część segmentu parady lotniczej, tym razem z udziałem śmigłowców z francuskich sił zbrojnych. Od 11:35 w Paryżu ma nastąpić za to zainicjowanie parady z udziałem sprzętu ciężkiego należącego do jednostek zmechanizowanych czy też pancernych. Finalnie, o 11:45 ma ruszyć reprezentacyjna konnica.

Francuzi wskazali, że w powietrzu zobaczymy reprezentacyjne maszyny Alpha Jet z zespołu akrobacyjnego Patrouille de France w formacji „Wielka Dziewiątka". Planowany jest przelot również samolotów A330, A400M Atlas (w tym użytkowanych przez inne państwa tj. Niemcy, Belgię, Hiszpanię), E-3F AWACS, E-2C Hawkeye, C-135 czy też włoskiego C-130. W powietrzu mają znaleźć się oczywiście liczne Rafale (w tym greckie maszyny ) czy też M2000.

Czytaj też

Pojawić się mają również ATL 2 , FALCON, PC-21, EMB 121 Xingu, a nawet Reaper. Oprócz tego zobaczymy maszyny do działań wewnętrznych BEECH B200, CANADAIR oraz DASH 8. W paradzie wezmą udział też śmigłowce, w tym Caracale, Gazelle, Tigre, CAÏMAN, Puma, FENNEC, DAUPHIN, Pantherm Alouette 3 czy EC 145. Jeśli chodzi o jednostki sprzętu kołowego i gąsienicowego to Francuzi pokazali ćwiczenia defiladowe kołowych Griffonów, ale też Jaguary i Scorpiony.

Reklama

Komentarze (1)

  1. gregoz68

    Wystarczy spojrzeć na napisy:) 1812.

Reklama