Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Generał Cieniuch ambasadorem w Turcji

  • Fot. Flickr/Ian Barbour/CC3.0

Były szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Cieniuch pokieruje polską placówką dyplomatyczną w Ankarze.

Posłowie z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zaakceptowali jego kandydaturę. Wiceszef MSZ Bogusław Winid, dokonał prezentacji życiorysu byłego szefa sztabu generalnego i podkreślał, że  Mieczysław Cieniuch jest "najlepszym polskim przedstawicielem wojskowym, jakiego mieliśmy w NATO do dnia dzisiejszego". Turcja to kraj, w którym bardzo mocną rolę pełni wojsko stąd nominacja generała jest najwłaściwsza - przekonywali przedstawiciele MSZ.

Więcej: Generał Gocuł nowym szefem sztabu generalnego WP

Turcja jest krajem, który od wieków jest związany mentalnie i historycznie ze światem arabskim. A w wielu państwach tego regionu wojsko odgrywa znaczącą rolę. W Turcji armia nadal ma duże wpływy, choć już nie w wymiarze politycznym – mówił gen. Mieczysław Cieniuch podczas Komisji Spraw Zagranicznych. Były szef Sztabu Generalnego podkreślał, że będzie dążyć do rozwoju współpracy przemysłów obronnych między Warszawą a Ankarą, tym bardziej, że Turcja przeznacza na zbrojenia nawet do 5 % PKB

Poseł PiS Mariusz Kamiński uznał nominację Cieniucha za formę marnotrawstwa, w jego opinii generał powinien reprezentować Polskę na ważnym stanowisku w NATO. Najostrzej wyraził się o kandydaturze Witold Waszczykowski z PiS, dla którego była ona niepokojąca i wynikała ze spolegliwości ze współpracy przy kontrowersyjnej reformie dowodzenia.

Więcej: Tusk: duże nakłady na wojsko konieczne, bo Polska potrzebuje siły odstraszania

Generał Mieczysław Cieniuch kierował Sztabem Generalnym Wojska Polskiego. Wcześniej był polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej. W czerwcu przeszedł na emeryturę.

(PAM)

Komentarze