Siły zbrojne

Gen. Hodges wzywa Rosję do transparentności ćwiczeń Zapad

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Zachęcałbym Rosję, by wykazała się transparentnością – powiedział we wtorek w Warszawie dowódca sił lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges, pytany przez dziennikarzy o zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad.

Kończący karierę wojskową Hodges uczestniczył w obchodach Święta Wojska Polskiego i 97. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r. Podczas ceremonii koło Belwederu został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Zasługi RP. Dziennikarze pytali generała o zaplanowane na wrzesień ćwiczenia Zapad, które odbędą się w Rosji i na Białorusi.

Czytaj więcej: Zapad 2017 pod okiem USA i Finlandii. Białoruś zaprasza obserwatorów

Hodges podkreślił, że każde państwo ma prawo do prowadzenia ćwiczeń wojskowych. – Zapad to ćwiczenie, które odbywa się co cztery lata w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji, w tym roku jego część rozegra się na Białorusi. My też prowadzimy ćwiczenia. W tym samym miesiącu co Zapad odbywać się będą ćwiczenia Dragon w Polsce, Rapid Trident na Ukrainie i Aurora w Szwecji. To wszystko są normalne działania profesjonalnych sił zbrojnych – powiedział generał.

– Różnicą jest transparentność. My będziemy mieli setki dziennikarzy, parlamentarzystów i innych obserwatorów oglądających wszystko, co robimy. Zachęcałbym Federację Rosyjską, by okazała tego samego ducha transparentności – podkreślił Hodges. – Jeśli Federacja Rosyjska mówi o zagrożeniach, mogłaby naprawdę zredukować niepokój krajów ze wschodniej flanki NATO, jeśli działałaby transparentnie i zgodnie z duchem Dokumentów Wiedeńskich a nie tylko ich literą – powiedział amerykański dowódca.

Czytaj więcej: Szef MON: MSBS trafi do WOT w tym roku. Ćwiczenia Zapad niebezpieczne

Hodges powiedział, że Polska jest niezawodnym sojusznikiem. Ocenił, że zaszczytem jest to, że amerykańscy żołnierze mogli uczestniczyć w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Duda_hodges
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

– Rok temu tutaj, w Warszawie, 28 krajów NATO zgodziło się, że wszyscy musimy robić więcej. Polska była miejscem podjęcia decyzji, że musimy dokonać transformacji w kierunku odstraszania, Polska była też liderem tych wysiłków. Jestem bardzo dumny, że Stany Zjednoczone przyczyniły się do tego batalionową grupą bojową w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności – powiedział generał. Zaznaczył, że podobne wysiłki podjęły inne państwa NATO.

Czytaj więcej: Ppłk L'Heureux nowym dowódcą batalionowej grupy bojowej NATO

Na pytanie, czy dzięki zwiększonej obecności wojskowej Polska i inne kraje regionu są bezpieczniejsze, Hodges odpowiedział, że należy mieć oczy szeroko otwarte i pamiętać o historii.

– Tak długo, jak państwa naszego Sojuszu, najbardziej udanego sojuszu w historii świata, będą trzymać się razem, a każde państwo będzie robiło to, co Polska, by inwestować we własne bezpieczeństwo, to myślę, że jakikolwiek rodzaj agresji będzie mało prawdopodobny. My chcemy uczynić ją nie tylko mało prawdopodobną, ale czymś nie do pomyślenia, ponieważ razem jesteśmy tak silni, że żaden potencjalny przeciwnik nigdy poważnie by nie rozważał ataku na nasz Sojusz – powiedział generał.

Spotkało go w Warszawie szczególnie wyróżnienie, bo jako jedyny podczas obchodów Święta Wojska Polskiego został odznaczony. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy gen. Hodges odebrał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Prezydent Duda, dekorując generała, na koniec serdecznie go uścisnął, a potem poświęcił mu fragment przemówienia.

Czytaj więcej: Prezydent Duda odznaczy gen. Hodgesa

– Nigdy nie zapomnę rozmowy, którą odbyliśmy w cztery oczy w czasie ćwiczeń Anakonda. Dziękuję panu za wielkie wsparcie dla realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, dla obecności wojsk Stanów Zjednoczonych teraz w naszym kraju, dla budowy i rozwoju sojuszniczego systemu bezpieczeństwa. Jesteśmy za to panu jako Polacy ogromnie wdzięczni – powiedział prezydent Duda.

Czytaj więcej: Prezydent: Armia należy do Rzeczypospolitej, nie jest prywatna

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.