Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Francuskie myśliwce Rafale w Malborku gotowe do działań operacyjnych

Francuskie samoloty Rafale stacjonujące w Malborku są gotowe do wzięcia udziału w ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Fot. EMA/armée de l'Air/MO Francji.
Francuskie samoloty Rafale stacjonujące w Malborku są gotowe do wzięcia udziału w ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Fot. EMA/armée de l'Air/MO Francji.

Francuskie samoloty myśliwskie Rafale rozmieszczone w bazie w Malborku osiągnęły gotowość do podjęcia działań w celu ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Jak pisze ministerstwo obrony Francji, stacjonujące obecnie w Malborku myśliwce są obecnie gotowe do ewentualnej interwencji w wypadku zagrożenia przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Pełnią one służbę przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Francuzi biorą także udział w ćwiczeniach wspólnie z siłami powietrznymi innych państw NATO. Ich misja ma bowiem na celu zarówno wzmocnienie ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, jak i wzięcie udziału w międzynarodowych szkoleniach z zakresu ochrony przestrzeni powietrznej.

Francja podjęła decyzję o rozlokowaniu w bazie w Malborku czterech samolotów myśliwskich typu Rafale w ramach działań NATO, podjętych wskutek kryzysu ukraińskiego. Ponadto, od początku kwietnia bieżącego roku nad Europą Środkowo – Wschodnią wykonuje loty francuski samolot wczesnego ostrzegania AWACS.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. de Gaulle

    Parfait LEs Francais !!! Tu nas chcą bronić, a tu z drugiej strony temu samemu przeciwnikowi Mistrale sprzedają. Niezły cyrk z tymi żabami...

    1. Maciek

      Biznes to biznes. Nie mialbym nic przeciwko, gdyby nasze zaklady zbrojeniowe produkowaly cokolwiek i sprzedawaly za granice. Zreszta jest cos takiego jak kary za niewywiazanie sie z umowy. A umowa zostala podpisana na dlugo przed kryzysem ukrainskim.

Reklama