Siły zbrojne

Filipiny kupują morskie śmigłowce Wildcat

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Koncern Augusta Westland podpisał z departamentem obrony Filipin kontrakt na dostawę dla filipińskiej marnarki wojennej dwóch śmigłowców morskich AW159 Wildcat w wersji ASW (anti-submarine warfare) - wyspecjalizowanej w zwalczaniu okrętów podwodnych.

Umowa była przygotowywana od końca 2015 r. Filipińczycy rozpoczęli wtedy proces wyposażania w lotnictwo pokładowe dwóch fregat BRP „Gregorio Del Pilar” (PF-15) i BRP „Ramon Alcaraz” (PF-16). Jedyną ofertę w postępowaniu złożyła AgustaWestland, postanowiono nabyć od koncernu śmigłowce morskie AW159 Wildcat (określane również jako „Super Lynx”).

Filipiny staną się w ten sposób trzecim użytkownikiem tych helikopterów (po Wielkiej Brytanii i Korei Południowej).

Filipińskie śmigłowce poza zwalczaniem okrętów podwodnych mają być również wykorzystywane do atakowania okrętów nawodnych, wsparcia sił na lądzie oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo – ratowniczych. AW159 dysponują m.in. radarem AESA Selex Galileo Seaspray 7000E, systemami optoelektronicznymi, sonarowymi i przeciwdziałania.

Komentarze (6)

 1. Poszwa

  USA kupuje, Rosja kupuje, nawet Filipiny teraz jak widać. Polska nie kupuje.

 2. Robert

  Brawo kolejny sukces Świdnickiej firmy- oby tak dalej.

  1. Davien

   Jaki sukces, nie wypisuj bzdur, Lynxy były budowane w WB nie w Polsce.

 3. Julian

  Rewelacja !!! Te Caracale to była jedna wielka porażka.

 4. DDt

  Przecież Caracal'e są lepsze! <sic>

  1. Afgan

   Caracal to całkiem inna klasa śmigłowca niż Super Lynx. Ktoś kto coś takiego pisze nie ma tak na prawdę pojęcia o czym pisze. Odsyłam Pana do Wikipedii celem zapoznania się z charakterystykami AW-159 i Caracal. Super Lynx to bardziej odpowiednik maszyny Dauphin/Panther z oferty zasobów koncernu Airbus.

  2. Davien

   Lepsze pod każdym względem tyle,że nie dla tych okrętów na których mają bazować Wildcaty, najpierw sprawdz, zanim napiszesz kolejne bzdury.

 5. ks

  Proszę o korektę jeśli się mylę, ale AW 159, zabiera 6-7 żołnierzy, więc porównywanie AW 159 z Caracalem jest możliwe tylko czy właściwie

  1. Max Mad

   Zależy jakie kryteria porównania przyjmiemy. Nie jest to maszyna stricte transportowa ale może zabrać 5 pasażerów, jest to przede wszystkim śmigłowiec pokładowy dla okrętów i ma wypełniać zadania dla takich maszyn przeznaczone. Czy jest lepszym śmigłowcem transportowym od Caracala, nie. Czy jest lepszym śmigłowce pokładowym, bezsprzecznie tak.

 6. york

  dlaczego ani słowa o kosztach tego "jednostkowego " zakupu ...??? czy chodzi o to że Caracale w tej wersji są 2 X droższe i niedorobione - dlaczego musimy odkrywać Amerykę wiele razy zamiast stosować rozwiązania sprawdzone i tańsze

  1. Davien

   Wildcat to maszyna klasy naszych Seasprite'ow, więc nie ma porównania do Caracali, to inna półka.