Reklama

Siły zbrojne

Europoltech 2017: PIAP prezentuje robot miotany nowej generacji

  • fot. D.Sadza/Defence24
    fot. D.Sadza/Defence24

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP prezentuje na targach Europoltech 2017 nową wersje robota miotanego TRM. Jest on wyposażony w cichszy napęd, kamerę o większych możliwościach, poręczniejszy pulpit operatora z możliwością nagrywania oraz mechanizm transportowania, wyrzucania i wyzwalania granatu hukowo-błyskowego.

Taktyczny Robot Miotający TRM to niewielkie, zdalnie sterowane urządzenie, które ma wspomóc operacje prowadzone w niebezpiecznym i trudnodostępnym otoczeniu. Może być ono użyte zarówno w zamkniętych pomieszczeniach (z zasięgiem od 30 do 100 m od operatora), jak i na otwartym terenie (z zasięgiem 100 do 350 m od operatora).

Robot TRM z zamontowanym mechanizmem i podłączonym granatem – fot. M.Dura

Jest to niewielkie urządzenie, łatwe do transportu i użycia. Sam robot w wersji podstawowej waży 1,5 kg i może się poruszać z maksymalną prędkością 3,5 km/h. W jego podstawowym wyposażeniu znajduje się kamera, mikrofon, oświetlacz LED światła białego (o regulowanej intensywności światła) i/lub oświetlacze LED IR. Istnieje możliwość regulowania kąta widzenia kamery w zakresie 360° bez potrzeby posiadania specjalistycznych narzędzi. Dzięki zastosowanym sensorom, TRM pozwala na zdalne rozpoznanie i nasłuch z odległości bezpiecznej dla operatora.

TRM jest odporny mechanicznie – wytrzymuje zrzucenie z wysokości 9 m na twarde podłoże. Zakłada się, że zasięg rzutu robotem to około 15-20 m.

Robot TRM – fot. M.Dura

Jest to kolejna wersja urządzeń tej klasy proponowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. W porównaniu do swoich poprzedników prezentowany na Europoltech 2017 robot TRM ma:

  • bardziej wyciszony silnik utrudniający jego wykrycie podczas rekonesansu;
  • możliwość przenoszenia mechanizmu pozwalającego na transport, wyrzucanie i inicjowanie granatów hukowo-błyskowych, gazowych lub dymnych;
  • nowy, bardziej poręczny i lżejszy panel sterowania, pozwalający na jednoczesne kierowanie trzema robotami oraz nagrywanie na kartę pamięci SD całej operacji z wykorzystaniem TRM.

Robot TRM z zamontowanym mechanizmem transportowym i zwolnionym granatem oraz włączonym pulpitem sterowania – fot. M.Dura

Wewnętrzny akumulator robota pozwala na jego pracę od 2 do 4 godzin (w zależności od realizowanej misji). Ładowanie (poprzez zasilacz sieciowy lub samochodowy) trwa od 2 do 3,5 godziny.

Robot TRM oraz całe wyposażenie współpracujące jest montowane w niewielkiej walizce transportowej. Całość zestawu (z panelem sterowania) waży 4,5 kg.

Pojemnik transportowy robota TRM z widocznym zasilaczem sieciowym i zasilaczem samochodowym – fot. M.Dura

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Anna Skladowska

    Bardzo chciala bym wiedziec kto wymyslil TRM

  2. Gość

    Podobne roboty o zasięgu do dziesięciu kilometrów i większym udźwigu, mogłoby dużo wnieść na polu walki.

    1. ja

      Nikt nie chce tego wiedziec

  3. Guii

    Ile sztuk już sprzedano?

Reklama