Strona główna

Eurofightery z zasobnikami celowniczymi Sniper

Zasobnik Sniper ATP pod skrzydłem bombowca strategicznego B-52H, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Zasobnik Sniper ATP pod skrzydłem bombowca strategicznego B-52H, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakt na integrację podwieszanego zasobnika Sniper ATP z wielozadaniowymi myśliwcami Eurofighter Typhoon przewidzianymi na wyposażenie sił powietrznych Kuwejtu. Początek dostaw planowany jest na rok 2017. 

Podpisany z Leonardo Aircraft kontrakt obejmuje sprzedaż 18 wspomnianych zasobników, ich integrację i wsparcie logistyczne dla myśliwców Eurofighter Typhoon, które będą stanowić wyposażenie Sił Powietrznych Kuwejtu. Podpisanie zobowiązania oznacza, że europejski myśliwiec zostanie dziewiątą maszyną na której znajdzie się Sniper ATP. Wyposażono już w niego bowiem: F-15, F-16, F-18, A-10, B-1, B-52, F-2 i Harrier. 

Lockheed Martin AN/AAQ-33 Sniper Andvanced Targeting Pod to zasobnik podwieszany pod samoloty bojowe, umożliwiający wykrywanie celów na duże odległości. System może przekazywać wysokiej jakości obraz wideo do stanowisk naziemnych. Dzięki czujnikom FLIR i telewizyjnemu oraz współpracy z laserem umożliwia rozpoznawanie oraz lokalizację celów. Sniper ATP wyposażony jest też w marker podczerwieni. Jego wykorzystanie pozwala na integrację systemów uzbrojenia, które korzystają z naprowadzania laserowego i GPS. 

Czytaj więcej: Kontrakt na eksportowe Snipery. Polskie F-16 z zasobnikami

Zasobnik Sniper ATP przenoszą także myśliwce F-16 C/D Polskich Sił Powietrznych. Zakup zasobników celowniczych Sniper ATP zdecydowały się w 2015 roku Rumunia, Tajlandia, Japonia i Tajwan.

 
 
 

 

Komentarze