Reklama

Siły zbrojne

EDA zamawia amunicję dla szwedzkich granatników

fot. Saab
fot. Saab

Spółka Saab otrzymała zamówienie od europejskiej Agencji Obrony (EDA) na produkcję i dostarczenie amunicji do granatników Carl-Gustaf M4.

Zamówienie ma zostać zrealizowane w 2017 roku. Jest ono częścią umowy ramowej podpisanej w 2014 roku. Przewiduje ona dostawę amunicji do granatników Carl-Gustaf M4 dla pięciu państw członkowskich EDA (Estonii, Łotwy, Litwy, Republiki Czeskiej i Polski). Umowa o wartości ok. 460 milionów koron szwedzkich ma być zrealizowana w okresie pięciu lat z możliwością jej przedłużenia o dodatkowe dwa lata.

Granatnik Carl-Gustaf M4 to granatnik wielokrotnego użytku i dlatego często jest klasyfikowany jako przenośne działo bezodrzutowe. Jest przeznaczony bezpośredniego wsparcia żołnierzy.

Granatnik jest cały czas modernizowany. Dzięki zastosowaniu m.in. nowych materiałów udało się zmniejszyć jego wagę z 10 do 7 kg. Cechą tego systemu uzbrojenia jest cała gama różnego rodzaju amunicji, powalająca m.in. na zwalczanie pojazdów, niszczenie przeszkód i prowadzenie walki z przeciwnikami w budynkach. W Polsce broń tego typu stanowi m.in. uzbrojenie Wojsk Specjalnych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. gogo

  jak to między innymi ... chyba wyłącznie Wojsk Specjalnych? Reszta ma RPG7 i AKMS i wyglada jak postsowiecka armia z powszechnej łapanki :(

  1. df

   Dokładnie na stanie WP jest 35 sztuk tego granatnika.

 2. KrzyuD

  A czy Polska rozważa zakup wersji M4 w większej ilości? A może planujemy modernizację RPG-7 (m.in. nowa amunicja)? A może planujemy wdrożenie innego rodzaju broni dla piechoty o zasięgu do 2km dal amunicji ppanc i programowalnej? Czy ktoś widział?, czy ktoś wie?

  1. Krzysiek

   My nic nie planujemy.

  2. olo

   Tak wszystkie z wymienionych, tylko pod jednym warunkiem, Made in Izrael

  3. tyr

   Jest w tym temacie przetarg, info było na chyba na D24, a na pewno na stronie IU, modernizacji RPG z tego co kojarzę nie rozważa się, ze względu na wyczerpujące się resursy luf.

Reklama