Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dyrektor PIAP: w 2019 r. dostarczymy wojsku jednego robota, w 2020 i 2021 r. – po 17 sztuk [Defence24 TV]

Fot. Rafał Surdacki / Defence24.pl
Fot. Rafał Surdacki / Defence24.pl

Zgodnie z podpisanym we wtorek kontraktem PIAP dostarczy wojsku jednego robota w 2019 r. i po 17 sztuk w latach 2020-21 – powiedział Defence24 TV  dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP prof. Piotr Szynkarczyk. Poinformował też, że wartość wyposażenia dodatkowego stanowi co najmniej połowę wartości samych robotów.

Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP podkreślił, że podpisany we wtorek kontrakt to już druga dostawa dla Wojska Polskiego. – Ona jest o tyle dla nas istotna, że przy sprzedaży zagranicznej musimy odpowiedzieć na pytanie, czy nasi żołnierze tego używają. Teraz będziemy mogli jeszcze śmielej powiedzieć, że owszem używają – podkreślił prof. Szynkarczyk w rozmowie z Defence24.pl.

Jak wyjaśnił, zaprezentowany we wtorek robot PIAP RMI® (Robot Mobilny Interwencyjny) będzie bazą dla robotów, które zostaną dostarczone wojsku. Według dyrektora PIAP RMI® spełnia większość wymagań. Najważniejsze modyfikacje będą dotyczyły zdolności przetrwania urządzenia, a także jego integracji z narzędziami, czujnikami i uzbrojeniem wskazanymi przez wojsko. Konstrukcja zostanie również unowocześniona. Prof. Szynkarczyk podkreślił, że PIAP w całości kontroluje technologie swoich robotów.

Harmonogram dostaw jest bardzo konkretny. W przyszłym roku jedna sztuka, która po przejściu badań trafi w ręce użytkownika i będzie testowana. W następnych dwóch latach dwa razy po 17 sztuk.

dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP prof. Piotr Szynkarczyk

Pytany o wartość kontraktu (za 35 kompletów robotów MON zapłaci prawie 81 mln zł), dyrektor PIAP zwrócił uwagę, że cena obejmuje nie tylko roboty, ale także ich wyposażenie. – Co najmniej połowa ceny jednej sztuki to jest cena jego wyposażenia – powiedział prof. Szynkarczyk.

Reklama

Komentarze (3)

  1. As

    Tempo godne jakiegoś narodowego programu modernizacyjnego. 100 robotów za sto lat.

  2. iiiiizii

    spokooojnie, bez neerw, a nie lepiej w 2019, pół robota

  3. mgr andrzej pakuła

    To jaks kpina 1 zdalnie sterowana zabawke sa zrobić w ciągu roku....gdzie idą i na co nasze podatki.

Reklama