Siły zbrojne
DWOT: Terytorialsi bez ciężkiej artylerii, z pociskami przeciwpancernymi

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej poinformowało, że na obecnym etapie nie ma planów wyposażenia nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych w moździerze 98 czy 120 mm, bądź lekkie haubice. Terytorialsi będą natomiast dysponować przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, być może typu Spike.
Jak poinformował Defence24.pl ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk OT, w chwili obecnej nie ma planów wprowadzenia do Wojsk Obrony Terytorialnej moździerzy o kalibrze większym niż 60 mm. Inspektorat Uzbrojenia prowadzi obecnie z ZM Tarnów rozmowy w sprawie zakupu ponad 600 moździerzy LM-60D Pluton, między innymi z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej.
Na obecnym etapie nie planuje się wprowadzania na wyposażenie WOT moździerzy o kal. pow. 60 mm (…). Na obecnym etapie prac nie planuje się wyposażenia WOT w środki artyleryjskie inne niż moździerz 60 mm i PPK.
Z oświadczenia ppłk Pietrzaka wynika, że obecnie nie przewiduje się wprowadzenia do Wojsk OT cięższych moździerzy, na przykład kalibru 98 mm (jakie są stosowane w polskich jednostkach powietrznodesantowych) bądź 120 mm. Nie ma też planów wdrożenia do nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych lekkich haubic, na przykład kalibru 105 mm.
Czytaj więcej: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Gen. Kukuła dla Defence24.pl o zadaniach i szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą natomiast dysponowały przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. W ubiegłym roku, między innymi z myślą o WOT do Planu Modernizacji Technicznej wpisany został program pocisku przeciwpancernego Pustelnik, prowadzone są też analizy w sprawie nowego ppk pod kryptonimem Karabela.
Na obecnym etapie prac, przewiduje się wyposażenie pododdziałów w PPK, w tym rozważna jest opcja wykorzystania pocisków z rodziny SPIKE.
Ppłk Pietrzak poinformował Defence24.pl, że jednym z rozważanych wariantów wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w pociski przeciwpancerne jest wdrożenie do nich przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny Spike. Obecnie w polskich Siłach Zbrojnych używane są rakiety Spike-LR o zasięgu 4 km, na rynku dostępne są też inne opcje, w tym lekki Spike-SR czy przeznaczone do wykorzystania na śmigłowcach i pojazdach Spike-ER i Spike-NLOS, zdolne do rażenia celów odległych odpowiednio o 8 i 25 km. Jak wiadomo, inną potencjalną możliwością jest użycie ppk Pirat, opracowywanych przez przemysł, w tym zakłady Mesko.
Część specjalistów wskazuje, że na wyposażeniu WOT mogłyby się znaleźć systemy artyleryjskie używane w jednostkach lekkiej piechoty i powietrznodesantowych, jednak nie jest to planowane. Zdolności walki ze sprzętem wojskowym przeciwnika mają być osiągane poprzez wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych, będących kluczowym elementem uzbrojenia Wojsk OT czy wielkokalibrowych karabinów wyborowych, a być może także systemów amunicji krążącej (małych dronów bojowych), których zakup zapowiedział w ubiegłym roku MON.
Należy zauważyć, że obecna koncepcja Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada prowadzenie działań jednostek lekkich, w dużej części za pomocą małych pododdziałów. Być może dlatego nie ma planów wyposażenia WOT w nieco cięższe systemy artyleryjskie, charakterystyczne dla brygad lekkiej piechoty. Z drugiej strony należy pamiętać, że Wojska Obrony Terytorialnej są relatywnie nowym rodzajem Sił Zbrojnych, i ich struktury mogą być jeszcze modyfikowane.
Zobacz też: Siła ognia „wspaniałej dwunastki” wspartej dronem [Defence24 TV]
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.