Siły zbrojne

DWOT: Terytorialsi bez ciężkiej artylerii, z pociskami przeciwpancernymi

Strzelanie pociskiem kierowanym Spike-LR. Fot. mł. chor. Piotr Kamiński
Strzelanie pociskiem kierowanym Spike-LR. Fot. mł. chor. Piotr Kamiński

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej poinformowało, że na obecnym etapie nie ma planów wyposażenia nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych w moździerze 98 czy 120 mm, bądź lekkie haubice. Terytorialsi będą natomiast dysponować przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, być może typu Spike.

Jak poinformował Defence24.pl ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk OT, w chwili obecnej nie ma planów wprowadzenia do Wojsk Obrony Terytorialnej moździerzy o kalibrze większym niż 60 mm. Inspektorat Uzbrojenia prowadzi obecnie z ZM Tarnów rozmowy w sprawie zakupu ponad 600 moździerzy LM-60D Pluton, między innymi z myślą o Wojskach Obrony Terytorialnej.

Na obecnym etapie nie planuje się wprowadzania na wyposażenie WOT moździerzy o kal. pow. 60 mm (…). Na obecnym etapie prac nie planuje się wyposażenia WOT w środki artyleryjskie inne niż moździerz 60 mm i PPK.

ppłk Marek Pietrzak

Z oświadczenia ppłk Pietrzaka wynika, że obecnie nie przewiduje się wprowadzenia do Wojsk OT cięższych moździerzy, na przykład kalibru 98 mm (jakie są stosowane w polskich jednostkach powietrznodesantowych) bądź 120 mm. Nie ma też planów wdrożenia do nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych lekkich haubic, na przykład kalibru 105 mm.

Moździerz 98 mm
Moździerze 98 mm na razie nie trafią do WOT. Fot. 1bsp.wp.mil.pl/

Czytaj więcej: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Gen. Kukuła dla Defence24.pl o zadaniach i szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej 

Wojska Obrony Terytorialnej będą natomiast dysponowały przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. W ubiegłym roku, między innymi z myślą o WOT do Planu Modernizacji Technicznej wpisany został program pocisku przeciwpancernego Pustelnik, prowadzone są też analizy w sprawie nowego ppk pod kryptonimem Karabela.

Na obecnym etapie prac, przewiduje się wyposażenie pododdziałów w PPK, w tym rozważna jest opcja wykorzystania pocisków z rodziny SPIKE.

ppłk Marek Pietrzak

Ppłk Pietrzak poinformował Defence24.pl, że jednym z rozważanych wariantów wyposażenia Wojsk Obrony Terytorialnej w pociski przeciwpancerne jest wdrożenie do nich przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny Spike. Obecnie w polskich Siłach Zbrojnych używane są rakiety Spike-LR o zasięgu 4 km, na rynku dostępne są też inne opcje, w tym lekki Spike-SR czy przeznaczone do wykorzystania na śmigłowcach i pojazdach Spike-ER i Spike-NLOS, zdolne do rażenia celów odległych odpowiednio o 8 i 25 km. Jak wiadomo, inną potencjalną możliwością jest użycie ppk Pirat, opracowywanych przez przemysł, w tym zakłady Mesko.

Pirat
Nie jest wykluczone, że WOT otrzymają ppk Pirat. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Część specjalistów wskazuje, że na wyposażeniu WOT mogłyby się znaleźć systemy artyleryjskie używane w jednostkach lekkiej piechoty i powietrznodesantowych, jednak nie jest to planowane. Zdolności walki ze sprzętem wojskowym przeciwnika mają być osiągane poprzez wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych, będących kluczowym elementem uzbrojenia Wojsk OT czy wielkokalibrowych karabinów wyborowych, a być może także systemów amunicji krążącej (małych dronów bojowych), których zakup zapowiedział w ubiegłym roku MON.

Należy zauważyć, że obecna koncepcja Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada prowadzenie działań jednostek lekkich, w dużej części za pomocą małych pododdziałów. Być może dlatego nie ma planów wyposażenia WOT w nieco cięższe systemy artyleryjskie, charakterystyczne dla brygad lekkiej piechoty. Z drugiej strony należy pamiętać, że Wojska Obrony Terytorialnej są relatywnie nowym rodzajem Sił Zbrojnych, i ich struktury mogą być jeszcze modyfikowane.

Zobacz też: Siła ognia „wspaniałej dwunastki” wspartej dronem [Defence24 TV]

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.