Technologie
DARPA chce zmniejszyć koszty transport kosmicznego
Agencja DARPA opublikowała informacje na temat nowego programu badawczego, którego celem jest obniżenie koszów wysyłania satelitów na orbitę poprzez zbudowanie hipersonicznego statku powietrznego XS-1. Koszt jego budowy i eksploatacji ma być porównywalny z tradycyjnym samolotem.
Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych Departamentu Obrony USA (DARPA) argumentuje, że komercyjne, cywilne i wojskowe satelity są źródłem przekazywanej w czasie rzeczywistym informacji, tak wiec stają się kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Cena budowy systemu satelitarnego mogłaby być o wiele mniejsza, gdyby udało się ograniczyć koszty umieszczania poszczególnych systemów na orbicie. Jak się bowiem okazuje jednorazowy lot w Kosmos może kosztować nawet setki milionów dolarów. Co gorsza rakiety startują tylko kilka razy do roku i trzeba z dużym wyprzedzeniem zapisywać się do kolejki.
Celem DARPA jest uzyskanie szybkiego, taniego, łatwego i bezpiecznego dostępu do Kosmosu poprzez wykorzystanie programu eksperymentalnego samolotu kosmicznego XS-1 (Experimental Spaceplane). W jego efekcie panuje się opracować startujący z ziemi statek powietrzny, o niewielkie załodze i mało wymagającej infrastrukturze lotniskowej. Mógłby on startować z dużej ilości lotnisk i wynosić satelity na orbitę bez długotrwałych przygotowań.
Planuje się, że XS-1 lecąc prędkością hipersoniczną (powyżej 10 Mach) miałby osiągać wysokość bliską najniższych orbit i tam uwalniać moduł z satelitą. Koszty ograniczono by m.in. poprzez modułową budowę elementów, pełną automatyzacją procesu przygotowania do lotów oraz trwały system ochrony termicznej. Celem jest ograniczenie kosztów wyniesienia ładunku o wadze 1360 do 2270 kg do mniej niż 5 mln $ za lot.
XS-1 ma być uzupełnieniem jeszcze jednego, realizowanego przez DARPA programu tańszego wysyłania satelitów na orbitę ALASA (Airborne Launch Assist Space Access), który zakłada wynoszenie małych satelitów o wadze do 45 kg za pomocą przerobionych, ale konwencjonalnych samolotów.