Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Atak na polską bazę w Afganistanie; Strategia rozwoju Bumaru Łabędy; Amber Gold bez kary

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Rzeczpospolita, Atak w Kabulu- Dziesięciu polskich żołnierzy zostało rannych w czasie ataku rebeliantów na bazę w Ghazni. Do ataku doszło wczoraj o godz. 4 rano czasu lokalnego. Ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała przy murze bazy, a do środka wdarli się rebelianci. Doszło do wymiany ognia. Rebelianci, którzy dokonali ataku na bazę zostali wyeliminowani -mówi „Rz" mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Nie sprecyzował czy zostali zabici, czy ujęci (…) W akcji zginął jednak amerykański żołnierz.

Czytaj także: Atak na polską bazę wojskową w Afganistanie

Dziennik Gazeta Prawna, Strategia rozwoju Bumaru Łabędy, Rozmowa z Andrzejem Szortyką, Prezesem Zarządu ZM Bumar Łabędy S.A.- W ubiegłym roku spółka wypracowała blisko 480 mln zł przychodów, notując ok. 12 mln zł zysku netto (…) Na bieżąco modernizujemy zarówno hale produkcyjne, jak i sprzęt (…) Chcemy uczestniczyć we wszystkich częściach Polskiego Narodowego Programu Pancernego, czyli w modernizacji i polonizacji czołgu Leopard, budowie nowego czołgu podstawowego, bojowego wozu piechoty, kołowego transportera opancerzonego oraz tworzeniu nowej wieży bezzałogowej dla transportera Rosomak. Liczymy również na nowe zlecenia, będące wynikiem umowy PHO z wielonarodowym koncernem przemysłu zbrojeniowego i lotniczego BAJE Systems. Współpraca ma dotyczyć zarówno wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych, jak i produkcyjnych. Do naszych zadań należeć będzie produkcja podzespołów do czołgu BAE Systems: CV90 oraz wielozadaniowej platformy gąsienicowej.

Czytaj: Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?

Gazeta Wyborcza Kielce, Premier wygłosi mowę pożegnalną- Dzisiaj odbędzie się pogrzeb posła PO Konstantego Miodowicza. Swój udział zapowiedzieli m.in. premier Donald Tusk, marszałek sejmu Ewa Kopacz oraz liczna reprezentacja parlamentarzystów.

Zobacz również: Odszedł człowiek niebanalny i zasłużony

Mariusz Jałoszewski, Gazeta Wyborcza, Amber Gold bez kary- Prokurator Barbara Kijanko, która prowadziła śledztwo , została w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk- Wrzeszcz. W lipcu tego roku sąd dyscyplinarny I instancji uniewinnił ją nieprawomocnie od zarzutów postawionych przez rzecznika dyscyplinarnego. Dlaczego? Nie wiadomo. Sprawy dyscyplinarne prokuratorów są tajne (…) Nadzór nad Kijanko i nad sprawą Amber Gold miała Marzanna Majstrowicz. To była szefowa tej prokura tury. Majstrowicz jako jedyna straciła stanowisko. Nie wiadomo, czy będzie miała dyscyplinarkę, bo nadal trwa postępowanie wyjaśniające. Dziś pracuje jako szeregowy prokurator rejonowy w Gdańsku-Sródmieściu (…) Sprawy dyscyplinarne ma jeszcze trzech prokuratorów: Ewa Burdzińska,wiceszefowa prokuratury Gdańsk-Oliwa, która aprobowała kary zawieszenia dla Marcina P. we wcześniejszych sprawach. W maju prawomocnie została uniewinniona. Witold Niesiołowski, wcześniej szef w Gdańsku-Wrzeszczu, dziś szef prokuratury rejonowej w Gdyni, która wyłapuje kiboli Ruchu Chorzów za pobicie marynarzy z Meksyku. W czerwcu nieprawomocnie uniewinniony za brak nadzoru. Hanna Borkowska w prokuraturze okręgowej zajmowała się nadzorem. Nadal pracuje w okręgu i ocenia pracę kolegów po fachu. Sprawa jest w toku, kolejna rozprawa we wrześniu.

Czytaj: Amber Gold – złoto dla zuchwałych

Nino Dżikija, Dziennik Gazeta Prawna, Konflikt może ruszyć w każdej chwili. Koalicja jest gotowa na wojnę z Syrią- Waszyngton, Londyn i Paryż dają do zrozumienia, że do wojny z Baszarem Asadern nie potrzebują zgody ONZ (…) Jak podała telewizja CNN, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskich władzach, do ataku koalicjantów na Syrię może dojść już dzisiaj. Przy tym wciąż brakuje decyzji Rady Bezpieczeństwa, która by uprawniała do interwencji zbrojnej w tym kraju. Nie ma jednak co liczyć na jej uzyskanie (…) Dla USA – promotora operacji – to nie jest argument. Brak reakcji ze strony Baracka Obamy oznacza utratę reputacji przez Amerykę. W ubiegłym roku prezydent poinformował światową opinię publiczną, że użycie przez władze Syrii broni chemicznej będzie traktowane przez USA jak casus belli (…) Komentatorzy krytykują powolną reakcję Obamy w sprawie Syrii. Określa się ją mianem „syndromu bagdadzkiego" ; czyli niechęci do angażowania się na dużą skalę w wojnę o niepewnym rezultacie. Stąd wojna przeciw Asadowi będzie operacją symboliczną: chodzi o to, by reżim zdyscyplinować, ale nie obalić, tak by kontroli nad Syrią nie przejęli fundamentaliści.

(PAM)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama