Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Zachęty dla ochotników w OT; Polskie firmy zyskają na obecności Amerykanów w Polsce; Czesi w obawie przed zamachami liberalizują przepisy dotyczące dostępu do broni; Niemcy zaostrzają prawo po zamachu; Boeing 737-800 dla vipów
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Obrona terytorialna z zachętami": Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które właśnie trafiło do ustaleń międzyresortowych przewiduje różne formy zachęt dla przyszłych żołnierzy Obrony Terytorialnej. Projekt nowych przepisów przewiduje dofinansowanie kosztów studiów, stażu lub kursów dla osób chcących pełnić ochotniczą służbę. Jednym z warunków dofinansowania ma być przydatność danego kursu w służbie do OT, które ma ocenić dowódca żołnierza.
Marek Kozubal, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Korzyści z US Army": Wraz z przybyciem amerykańskiego kontyngentu planowane jest duże ożywienie lokalnych gospodarek. Na największe zyski mogą liczyć firmy budowlane, które wezmą udział w modernizacji infrastruktury dla amerykańskiego wojska. Lokalne władze również dostrzegają ożywienie na rynku nieruchomości, gdzie deweloperzy nie kryją chęci wybudowania nowych osiedli mieszkaniowych.
Fakt, "Czesi będą nosić broń": Czesi liberalizują przepisy dotyczące dostęp do broni palnej. "Czeski rząd i parlament szykują zmiany w i tak bardzo liberalnych przepisach dotyczących posiadania broni palnej. A wszystko ze strachu przed terroryzmem. Władze chcą zezwolić obywatelom na noszenie przy sobie broni i strzelanie do zamachowców! [...] Szybka reakcja i uzbrojonego obywatela może wtedy ocalić wiele istnień ludzkich, zapewnia czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec. [...] W liczących zaledwie 10,5 mln mieszkańców Czechach, aż 300 tys. osób ma pozwolenie na broń. W ich rękach jest 800 tys. sztuk broni palnej. By uzyskać pozwolenie, wystarczy zdać specjalny test, mieć minimum 21 lat i nie być karanym".
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Berlin wyciąga wnioski z zamachu": Po zamachu w Berlinie niemieckie władze zaostrzają prawo. "[...] w myśl nowych zarządzeń imigrantów czy uchodźców podejrzewanych o terroryzm będzie można umieścić w areszcie do czasu ich deportacji do kraju pochodzenia. Nie może to jednak trwać dłużej niż 18 miesięcy. Dozorowi elektronicznemu mają być poddane osoby uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. […] Niemieckie media informują, że proponowane zmiany prawne stanowią kompromis partii koalicyjnych, które obawiają się, że w wypadku braku mocniejszej reakcji na zagrożenie terrorystyczne w kraju, mogłyby stracić poparcie podczas jesiennych wyborów parlamentarnych".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Boeingi dla VIP-ów": Boeing 737-800 będzie woził najważniejsze osoby w państwie. "[…] do Inspektoratu Uzbrojenia MON wpłynęły dwie wstępne oferty na średni samolot dla polskich VIP-ów. Obie proponują dostawę tego samego typu samolotu. Jedna z ofert to propozycja samych zakładów Boeinga, a drugą złożyła czeska firma Glomex MS s.r.o. z niemiecką Lufthansa Technik AG. Dwa pozostałe podmioty wcześniej zainteresowane udziałem w postępowaniu wycofały się. [...] obecne oferty nie zawierają jeszcze proponowanych cen ani szczegółów wykończenia. Negocjacje prowadzone równolegle z oboma podmiotami zaczną się już w poniedziałek. MON oczekuje dostarczenia używanego samolotu mającego co najmniej 132 miejsca do listopada oraz dwóch fabrycznie nowych mających co najmniej 65 miejsc w 2020 i 2021 roku".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie