Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wywiad z prezesem PGZ; Szwecja inwestuje w wojsko; Czy UE nałoży sankcje na Rosję za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego?

Fot. Raytheon, Bundeswehr
Fot. Raytheon, Bundeswehr

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „PGZ: zysk operacyjny i miliard straty”: Wywiad z Andrzejem Kensbokiem, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Nie mając perspektywy przychodów, upominamy się w MON i u offsetodawców: zapewnijcie nam zlecenia, dzięki którym będziemy mogli pokryć wydatki offsetowe. Ten offset ma czemuś służyć, to nie ma być sztuka dla sztuki. Chcemy ustalić te warunki w taki sposób, by uprawdopodobnić, że będziemy mogli wykorzystać produkty i usługi pozyskane w ramach offsetu. My nie wymuszamy tego, że Raytheon ma od nas coś kupić. Ale offset to ma być korzyść dla przemysłu, a na razie widzimy tylko koszty. […]”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Szwecja zbroi się i sprawdza armię”: Szwecja inwestuje w swoją armię. Pułk obrony powietrznej zostanie wkrótce wyposażony również w systemy Patriot. Ruchy te wskazują, że zbrojeniowym priorytetem dla władz w Sztokholmie jest ochrona przed atakiem z powietrza. „Agresywna postawa Rosji w rejonie Bałtyku i napięta sytuacja na Białorusi niepokoją państwa skandynawskie. Szwecja już od dłuższego czasu poważnie wzmacnia swoje siły zbrojne. Obecnie szwedzka armia prowadzi również ćwiczenia na Gotlandii. [...] Chociaż Szwecja znajduje się w dalszej odległości od Rosji, to jednak jej działania na Morzu Bałtyckim - prowokacyjne manewry, podczas których ćwiczony jest m.in. desant, wielokrotne naruszanie szwedzkiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie lotnictwo, a także zbliżanie się do wybrzeży łodzi podwodnych - budzą uzasadniony niepokój Sztokholmu.”


Maciej Stanislawski, Nasz Dziennik, „Sankcje za otrucie”: Czy Unia Europejska nałoży sankcje na Rosję za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego? „Coraz więcej przedstawicieli rządów europejskich państw mówi o potrzebie rzetelnego śledztwa w tej sprawie, tak aby sprawców pociągnąć do odpowiedzialności. W niemieckiej prasie pojawiły się nawet apele o zablokowanie Nord Stream 2 - jako jedyny skuteczny sposób na zdyscyplinowanie Moskwy. - Ta propozycja wydaje się jedyną logiczną - powiedział <<Naszemu Dziennikowi>> europoseł Kosma Złotowski.”


Reklama

Komentarze

    Reklama