Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: USA rozważają przeniesienie stacjonującego w Niemczech 2 Pułku Kawalerii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych do Polski; Resort obrony Federacji Rosyjskiej otwiera biuro w Belgradzie; Przeszkolenie medyczne żołnierzy w SZ RP
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce”: Amerykanie rozważają przeniesienie stacjonującego w Niemczech 2 Pułku Kawalerii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (2nd Cavalry Regiment) lub jego części do Polski. „[...] Podczas wystąpienia dla think tanku Atlantic Council minister obrony USA Mark Esper mówił, że istnieje szansa, by przenieść część stacjonujących do tej pory w Niemczech żołnierzy do Polski. Przekonywał, że jest to coś, czego oczekują Polacy i wiele państw NATO. W jego ocenie przeniesienie stacjonującego w bazie Vilseck w Bawarii pułku byłoby dodatkowym ruchem powiększającym amerykańską obecność w naszym kraju ponad ustalone wcześniej wysłanie dodatkowego tysiąca żołnierzy.”
Gazeta Polska Codziennie, „Serbia chce do UE, a przytula się do Kremla”: Oficjalnie Serbia przekonuje, że w konflikcie z NATO Rosja zachowuje neutralność, co nie oznacza, że zrezygnuje ze współpracy z Moskwą, którą tłumaczy też historycznie dobrymi relacjami obu narodów. Formalnie Serbia jest również kandydatem na członka Unii Europejskiej. „Ministerstwo obrony Rosji otworzy swoje biuro w Serbii. Działania te obok sprzedaży sprzętu wojskowego wpisują się w strategię Kremla dotyczącą rozszerzania wpływów w tym bałkańskim kraju. [...] Decyzja Moskwy o utworzeniu biura ministerstwa obrony Rosji w Serbii w celu, jak przedstawia strona rosyjska, pomocy w rozwiązywaniu wojskowych i technicznych kwestii dotyczących współpracy rosyjsko-serbskiej, również budzi obawy. Dzięki umowie, którą potwierdziło też ministerstwo obrony Serbii, rosyjscy przedstawiciele mieliby prawo do wizytowania serbskich jednostek używających rosyjskiego uzbrojenia.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Co potrafi żołnierz, czyli jak myć ręce i włożyć kombinezon”: Resort obrony narodowej w kwietniu tego roku podjął decyzję o przeszkolenia żołnierzy zawodowych w zakresie uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej, w związku z występowaniem stanu epidemii COVID-19. Jak wyglądały szkolenia dla żołnierzy? „Szkolenie medyczne, które przeszli żołnierze, w zasadzie pozwoliło tylko na zapoznanie ich z podstawowymi metodami ochrony przed koronawirusem. Trwało tylko dzień, zostało przeprowadzone online. [...] Program został przygotowany przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Zajęcia miały trwać 8 godzin lekcyjnych, każda po 45 minut, z tego dwie godziny to powinny być zajęcia teoretyczne, a pozostałe praktyczne. W rzeczywistości zostały przeprowadzone za pomocą e-learningu.”
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102