Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Talibowie przejmują kontrolę nad Afganistanem; MON przestanie płacić gminom za użytkowanie poligonów
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jagoda Grondecka, Gazeta Wyborcza, „Exodus afgańskich cywilów”: USA i Wielka Brytania wzywają swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Afganistanu, a Indie organizują specjalne loty ewakuacyjne. „Ofensywa talibów wciąż przybiera na sile, w ciągu tygodnia przejęli siedem prowincji wraz z ich stolicami, dziesiątki tysięcy Afgańczyków uciekają ze swoich domów. [...] Kunduz to największa zdobycz talibów od kiedy - po l maja - wzmogli swoją ofensywę (14 kwietnia prezydent USA Joe Biden oznajmił, że wojska amerykańskie opuszczą Afganistan do 11 września 2021 r.). Dla rządu w Kabulu to zły omen: 270-tysięczne miasto, stolica prowincji o tej samej nazwie, z uwagi na swoje położenie ma znaczenie strategiczne. Prowincja leży na granicy z Tadżykistanem, która jest ważnym szlakiem przerzutu narkotyków do Azji Centralnej, a te są dla talibów jednym z głównych źródeł dochodów. [...]. Już teraz część autostrady do stolicy, na odcinku Kunduz - Samangan, znajduje się całkowicie pod kontrolą talibów. Zdobycie miasta ma także ważny wymiar propagandowy i symboliczny - przed upadkiem reżimu talibów w 2001 r. Kunduz stanowił ważne centrum oporu.”
Tomasz Cylka, Gazeta Wyborcza, „Poligon to teraz nieużytek rolny”: Resort obrony narodowej nie będzie płacił już gminom gdzie znajdują się poligony – rekompensat. Rocznie MON płacił blisko 170 mln złotych. „Od 1 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W załączniku nr l do tego dokumentu znajdziemy zapis uderzający w gminy, na których terenie znajdują się poligony wojskowe. Takie samorządy - w sumie jest ich 30 - dostają bowiem tzw. podatek poligonowy, który w przypadku biedniejszych gmin stanowi sporą część budżetu. Teraz nie dostaną ani złotówki. [...] <<Poligonowe> gminy łączą siły i chcą wspólnie lobbować za zmianą niekorzystnych przepisów. Temat zna m.in. poznański poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. - Przepisy zostały zmienione ze względu na obronność kraju. Nikt nie ma wątpliwości, że to jest absolutny priorytet - mówi. Uważa, że sytuacja, gdy wojsko płaci samorządom za możliwość korzystania z terenu, nie jest właściwa.”
Szef Kompani Szkolnej
Nareszcie nie będę musiał już wypłacać tak zwanego „poligononen”. A później podchorążowie szaleją na rynku Poznańskim albo pacyfikują lokalną patologie nad Rusałką, bo hajsy dostali i jeszcze z wyprowiantowaniem.