Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Szwecja chce do NATO; Wojsko pomoże szczepić; Ford Ranger w polskiej armii

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Szwedzi chcą do NATO”: Szwedzcy politycy są za wzmocnieniem strategii bezpieczeństwa i wpisaniem członkostwa w NATO do narodowej strategii bezpieczeństwa. „Szwedzki parlament (Riksdag) wezwał władze w Sztokholmie do wpisania tzw. opcji NATO do strategii bezpieczeństwa narodowego. Główną przyczyną zmian w doktrynie obronnej jest agresywna postawa Rosji. [...] Za zapisem o możliwości wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziały się opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie. Oznacza to pełną otwartość co do zgody na wejście w struktury NATO.”


Maria Kobylińska, Gazeta Polska Codziennie, „Jest plan szczepień. Wojsko wesprze logistycznie”: Żołnierze będą odpowiadali za dystrybucję oraz logistykę szczepień. Utworzą również mobilne zespoły szczepień. „Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Chce szczepić nawet kilkaset tysięcy Polaków tygodniowo. Pomagać ma w tym wojsko. Żołnierze zajmą się dystrybucją oraz logistyką. Pierwsze szczepionki mogą być dostarczone do kraju szybciej, niż zakładano - na przełomie grudnia i stycznia.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Mały mustang dotarł do wojska”: Żołnierzom przekazano pierwszą partię z 648 zamówionych samochodów, które w sumie kosztowały resort obrony blisko 121 mln zł. „Przekazanie polskiej armii pierwszej partii samochodów Ford Ranger - ogłoszone przez ministra Mariusza Błaszczaka wielkim sukcesem - to przykład niemocy resortu obrony. Przetarg toczył się pięć lat, kilkukrotnie zmieniano jego założenia i cztery razy go unieważniano. [...] Wojsko rozdzieliło małego mustanga (faktycznie samochody cywilne) od mustanga opancerzonego (zwanego ciężkim mustangiem). Redukowało wymagania. Punktem spornym był np. zamykany na klucz pancerny schowek na dokumenty. W 2018 roku przetarg wygrał Ford Ranger XLT, ale okazało się, że wojsko i oferent nie dogadali się co do ceny.”


Reklama

Komentarze

    Reklama