Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rozmowy o Forcie Trump i zakupie uzbrojenia; Dlaczego prywatna firma zajmowała się ochroną kontrwywiadowczą siedziby KNF?; Po Finlandii, Norwegia oskarża Rosję o zakłócanie sygnału GPS

Fot. capitol.gov
Fot. capitol.gov

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Wspólna troska o bezpieczeństwo”: Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – kontynuuje wizytę dyplomatyczną w Stanach Zjednoczonych. „Po spotkaniu z szefem Pentagonu gen. Jamesem Mattisem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że rozmowy ws. utworzenia stałej bazy sił armii amerykańskiej w Polsce posuwają się naprzód. - Moim celem jest bezpieczeństwo Polski, a celem USA bezpieczeństwo całego świata - powiedział szef MON, który zakończył wczoraj swoją wizytę w Waszyngtonie. [...] Wczoraj, ostatniego dnia wizyty w Waszyngtonie, szef MON kontynuował spotkania na Kapitolu, podczas których rozmawiał nie tylko o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce, ale również o kolejnych zakupach strategicznego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP.”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Podsłuchać łatwiej niż zakłócić”: Najprawdopodobniej prywatna firma była wynajęta do zapewnienia ochrony w gabinecie przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Jak przyznają eksperci, nie ma prawnego usankcjonowania ochrony siedziby KNF, pomimo tego, ze sam budynek instytucji jest uznany za część infrastruktury krytycznej. „Prawdopodobnie zwykły dyktafon był odporny na zagłuszacze zamontowane w gabinecie szefa [...] Ochrona szefa, poufności jego rozmów i miejsca pracy, a więc gabinetu, jest inicjatywą samej instytucji. Nie ma żadnych oficjalnych wymogów, którymi musiałyby podlegać takie instytucje jak KNF”


Nasz Dziennik, „Norwegia oskarża Rosję”: Norwegia przyznała, że to nie pierwszy raz, kiedy rosyjska armia zagłuszyła sygnał GPS. Po raz pierwszy stało się to podczas rosyjsko - białoruskich ćwiczeń Zapad w 2017 roku. „To prawdopodobnie rosyjskie wojska rozmieszczone w Arktyce odpowiadają za zakłócenia sygnału GPS podczas niedawnych ćwiczeń NATO - oświadczył minister obrony Norwegu Frank Bakke-Jensen. [...] Wcześniej zarzut taki wysunęła pod adresem Moskwy Finlandia. - Mamy ten sam problem [co Finlandia]. Uważamy, że może to być częścią ćwiczeń rosyjskich - powiedział Bakke-Jensen.”


Reklama

Komentarze

    Reklama