Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Macedonia za rok będzie pełnoprawnym członkiem NATO; Komentarz PGZ w sprawie produkcji grafenu; Gry polityczne prezydenta Białorusi; Rekordowy budżet MON nie przełoży się na rozwój SZ RP; Wznowienie gry zimnowojennej;70-lecie NATO

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Podróż Macedonii do NATO zajęła jej 20 lat”: Wczoraj odbyła się uroczystość podczas której Macedonia podpisała traktat akcesyjny. „W sojuszu będzie więcej Bałkanów. 30. członkiem będzie kraj o wynegocjowanej nazwie Macedonia Północna. [...] Od tej pory Macedonia Północna będzie uczestniczyła we wszystkich spotkaniach NATO na prawach obserwatora. Członkiem stanie się, gdy zakończony zostanie proces ratyfikacji we wszystkich państwach, co potrwa około roku.”


Barbara Oksińska, Katarzyna Kucharczyk, Rzeczpospolita, „Grafen do wierzchołek góry lodowej”: Komentarz Polskiej Grupy Zbrojeniowej dotyczący wczorajszego artykułu na temat programu produkcji grafenu, który utknął z powodu zbyt małego finansowania. „Nie straciliśmy zainteresowania technologiami grafenowymi. Niemniej aktualna sytuacja na rynku produktów z użyciem grafenu znacząco odbiega od założeń, które przyjęto w momencie utworzenia spółki - [...] Justyna Mosoń, dyrektor Departamentu Komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.”


Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, „Aleksander Łukaszenko cały czas blefuje”: Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin spotkają 13 lutego w Soczi, gdzie odbędzie się czwarta tura rozmów obu prezydentów. Od początku grudnia zeszłego roku, prezydenci spotkali się już trzy razy. „Popularny rosyjski portal Lenta.ru, powołując się na anonimowe źródła, podaje, że wiceszef białoruskiego MSZ Oleg Krawczenko zaproponował pod koniec stycznia w Waszyngtonie przeprowadzenie na Białorusi manewrów NATO. [...] Po raz pierwszy od wielu lat Białoruś ma lepsze relacje z Zachodem niż Rosja. Moskwa się niepokoi i dlatego nalega na realizację porozumienia o państwie związkowym. Chce ostatecznie związać nim Białoruś [...]”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Rekordowy budżet na obronność”: Wzrost budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej o 9 proc. względem roku ubiegłego. Wzrost środków finansowych nie przełoży się na modernizację armii. „Tegoroczny budżet obronny Polski jest na rekordowym poziomie 44,7 mld zł, jednak nie przewidziano w nim rezerwy na fort Trump. Zamiast obiecywanych 53 tys. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć w 2019 r. 26 tys. żołnierzy. [...] Jednak aż miliard z tej kwoty zostanie przeznaczony na cele pozamilitarne. Wojsko dofinansuje modernizację policji, straży pożarnej i Służby Ochrony Państwa (453 mln zł), 43 mln zł wyda na wieloletni program zwalczania deficytu pilotów w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które MON nie podlega. A kolejne 500 mln zł odda na fundusz dróg lokalnych (to niewiele mniej, niż wynoszą nakłady na Marynarkę Wojenną RP).”


Przemysław Źurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Zawieszenie traktatu INF. Wznowienie gry zimnowojennej”: Komentarze po odstąpieniu USA i Rosji od traktatu INF. Jakie będą konsekwencje dla Polski i sojuszników NATO na starym kontynencie? „Ciągnąca się od lat historia gwałcenia porozumienia INF z 1987 r. przez Rosję, przy retorycznej jedynie kontrakcji Waszyngtonu doby Baracka Obamy, dobiegła końca [...] Decyzja o rozpętaniu kolejnego wyścigu zbrojeń z USA skończy się więc dla niej tak jak poprzednio - klęską. By tak się stało, nie można jej jednak ustępować. Nikt nie pragnie eskalacji napięcia, ale rozmieszczenie amerykańskich pocisków średniego zasięgu w Europie, w tym w Polsce, musi być jedną z dostępnych opcji. Nikt na Kremlu nie żywi złudzeń co do tego, czy obszar, na którym stacjonuje amerykańska broń jądrowa, będzie broniony przez USA. Nikt zaś nie jest na tyle szalony (<<mad>>), by rozpętać wojnę jądrową.”


Gazeta Polska Codziennie, „NATO będzie świętować 70-lecie istnienia”: Podczas grudniowego szczytu NATO, odbędą się uroczystości jubileuszowe. „Najbliższe spotkanie szefów państw i rządów NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił wczoraj Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował 70-lecie istnienia. - Spotkanie będzie okazją dla sprzymierzonych państw i rządów do zajęcia się wyzwaniami bezpieczeństwa, przed jakimi stajemy teraz i w przyszłości - mówił sekretarz generalny NATO.”


Reklama

Komentarze

    Reklama