Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rosja zacieśnia współpracę wojskową z Turcją; Doradca Trumpa na Białorusi i Ukrainie; Nowe jednostki w 18. Dywizji Zmechanizowanej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Zbrojeniowy pakt cara z sułtanem”: Zakup systemu rakietowego S-400 to dopiero początek współpracy zbrojeniowej Turcji i Rosji. Władimir Putin proponuje tureckiemu przywódcy partnerstwo przy budowie myśliwców nowej generacji i zacieśnienie współpracy wojskowej. „Kwestie militarne były tematem przewodnim wtorkowej wizyty prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Moskwie. Oba kraje mają zacieśnić współpracę m.in. przy produkcji rosyjskich myśliwców Su-35 i Su-57. W czasie, gdy na Kremlu trwały rozmowy między przywódcami Rosji i Turcji, na lotnisku wojskowym w Ankarze wylądowała kolejna partia systemów rakietowych S-400.


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Konsultacje USA z sąsiadami Rosji”: Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa - John Bolton - prowadzi intensywne konsultacje z Białorusią i Ukrainą. „To element polityki umacniania sąsiadujących z Rosją państw i - w przypadku sojusznika Kremla, jakim jest Białoruś - zachęcania do większej asertywności. Ukraińców Bolton starał się przekonać do zablokowania sprzedaży zaporoskich zakładów Motor Sicz.”


Nasz Dziennika, „Nowa dywizja”: 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka przyjmie w skład nowe jednostki wojskowe. „1. Warszawska Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich zostaną dziś podporządkowane 18. Dywizji Zmechanizowanej; w uroczystości weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak - poinformował resort obrony.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.