Czołgiści szykują się do wyjazdu na Łotwę [FOTO]

8 listopada 2020, 12:04
img_1264
Fot. plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski
Reklama

Jak poinformowała oficer prasowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyna Kupis, zakończono certyfikację kolejnego, wydzielonego komponentu brygady przed jego wyjazdem na Łotwę w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO.

W dniach 2-6 listopada 2020 r. odbyło się ćwiczenie taktyczne pk. DŹWINA-20/II, którego celem było przeprowadzenie końcowego sprawdzianu dla sił wchodzących w skład VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski
image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski

W trakcie ćwiczenia oprócz oceny ukompletowania dokumentów, wyposażenia, sił i środków sprawdzeniu podlegało przede wszystkim działanie kompanii czołgów w warunkach bojowych oraz funkcjonowanie dowództwa i sztabu. Znajomość wszystkich procedur i zadań obowiązujących w PKW Łotwa w zakresie realizacji dowodzenia w układzie narodowym i sojuszniczym, a także teoretyczną i praktyczną realizację zadań przez poszczególne elementy wynikające z przeznaczenia kontyngentu oraz charakteru misji.

image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski
image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski

Trzon VII zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w sile kompanii czołgów z plutonem remontowym i zabezpieczenia. Zawiszacy wyjadą na Łotwę już po raz czwarty, gdzie wchodzić będą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence) dowodzonej przez Kanadyjczyków. Grupa bojowa NATO na Łotwie liczy ponad tysiąc żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Albanii, Czech, Włoch, Czarnogóry, Słowacji, Słowenii i Hiszpanii.

image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski
image
plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
ryszard56
poniedziałek, 9 listopada 2020, 14:19

Polska powinna przeprowadzić prawdziwą modernizację wszystkich Leopardow 4 i 5 do wersji A7 v z obroną aktywną i amunicją nowoczesną plus ochrona OPL inaczej to ruchome cele

Andi
poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:55

Racja

Expert
poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:56

PT-91 już dziś przestarzałe, ale Rosja dopiero teraz wprowadza sprzęt o podobnych możliwościach (T-72B3) i to tylko dzięki zachodniej technologii (np. Savan). Do tego z gorszym pancerzem reaktywnym o mniejszej liczbie modułów. Jedynym co ich ratuje jest większa ilość sprzętu.

Sidematic
piątek, 4 grudnia 2020, 20:39

I lepsze armaty.

Marek1
poniedziałek, 9 listopada 2020, 12:04

Przypomnę nieśmiało, że od 20 lat w WP NIE widziano na poligonie działań CAŁEGO batalionu pancernego. Kompania czołgów + parę jedn. wsparcia, czyli tzw. kompanijna grupa bojowa, to WSZYSTKO na co stać polskie Brygady/Dywizje.

w
poniedziałek, 9 listopada 2020, 10:48

trzeba bedzie zamówic sporo lawet zeby wrócili

Gds
poniedziałek, 9 listopada 2020, 07:49

Ok. Niech się szkolą ale co z czołgami dla nowej brygady i dla Lubuskiej Dywizji? Kiedy wreszcie zapadną decyzje? Od tego momentu do dostaw przecież trzeba będzie czekać minimum cztery lata. Po za tym Borsuk też nie ruszył. A

Ojciec 9 dzieci
poniedziałek, 9 listopada 2020, 05:15

Jak można nadal używać tych czołgów po tym co pokazano w wojnie o Górski Karabach. Na zdjęciach mają pootwierane włazy a to właśnie atakują drony.

misha
niedziela, 8 listopada 2020, 20:25

chyba na zlot zabytków tam jadą ...

Jak
niedziela, 8 listopada 2020, 18:58

Stare szroty, i wyrzuca się na takie zabawy kupę kasy. ..

Davien
niedziela, 8 listopada 2020, 18:10

Największa państwowa grupa rekonstrukcyjno-historyczna jedzie na Łotwę prezentować ludziom jak mogłoby wyglądać natarcie na Danię w 1980 roku.

biały
niedziela, 8 listopada 2020, 17:45

ciekawe ile się zepsuje do czasu powrotu do jednostki

Pz
niedziela, 8 listopada 2020, 15:12

Nie pojęte jest jak Polska mogła nie modernizowac pozostałych T72 do standardu Twardego ani nie produkować dla siebie Malajow!...

dim
niedziela, 8 listopada 2020, 21:21

W demokracji ateńskiej obywatele mogli niemal natychmiastowo (choć według ścisłej procedury) odwoływać wszelkich swych urzędników. Jeśli ci zawiedli zaufanie. Obywatele mogli też nie zatwierdzić sędziów, na kolejne kadencje, zresztą rozmyślnie bardzo krótkie. W Polsce obywatele jedynie dostają na chwilę w rękę karty do głosowania. Zaraz potem nieodwołalnie kończy się ich nadzór nad wszelkim wydawaniem publicznego grosza. Państwo Polskie może być dowolnie rozkradane. Powszechne są ciepłe stołki dla osób nawet niezaznajomionych z branżą. Standardem są "wyjazdy szkoleniowe" do atrakcyjnych miejscowości i hoteli... I jednocześnie zagrożenie suwerennego bytu państwa, przez jego brak zdolności obronnej. W moim odczuciu ten system jest do pilnej wymiany, na rzeczywistą demokrację. Czyli tę ze sprawowaniem przez obywateli kontroli nad rządzącymi.

ktos
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:25

Fajnie tylko w demokracji atenskiej obywatele zarzadzali jednymi jastem ktore mialo ile? 50000 mieszkancow? Z czego niewolnicy nie glosuja wiec pewnie o polowe trzeba ta liczbe zmniejszyc. No i ciekawe ile razy w historii tak faktycznie obywatele Aten zebrali sie wszyscy razem i odwolali kogos? Jak wyobrazasz sobie zebranie 38mln ludzi zeby decydowali o czyms?

poniedziałek, 9 listopada 2020, 08:27

Prawda

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
poniedziałek, 9 listopada 2020, 05:34

Pomyłka o dziesięciolecia, dziś w Polszy nie ma szkoleń dla urzędników w hotelach.Swoja droga udana podróbka.Tak na zdrowy rozum: jeżeli to złom to powinniście zachęcać do nieekonomicznego ładowania w niego środków.

Extern
niedziela, 8 listopada 2020, 20:42

Co do Twardych i Malajów to głównie zawiniły tu LEO za złotówkę, bo nasi politycy dzięki temu, poczuli się zupełnie zwolnieni z obowiązku dalszego zadbania o rozwój własnych zdolności pancernych. Dodatkowo na decyzję o zaprzestaniu modernizacji Tetek do standardu Pt-91 podobno jeszcze pewien wpływ miało to że skończyły się T-72M1 z nowszych partii produkcyjnych, więc i opłacalność modernizacji spadła bo zostały już tylko maszyny wymagające głębszych remontów i te z wersji T-72M z gorszym pancerzem i silnikiem.

DRATINI
niedziela, 8 listopada 2020, 19:43

Moim zdaniem, mogli sprzedać Jordani trochę T72 a w zamian na bazie Malaja opracować własnymi siłami czołg wiele poziomów lepszy, niż T72 . W najbliższych 15 latach nie ma co liczyć na zakup nowych czołgów a ludzie i przemysł zbrojeniowy mieli by zajęcie i pomostowo było by to lepsze rozwiązanie. Nie oszukujmy się T72, nawet zmodernizowane ( a szczególnie w polskiej wersji) nie spełniają wymagań pola walki, są prawie bezużyteczne.

carl fath
niedziela, 8 listopada 2020, 18:14

Produkuj jak masz po co.

niedziela, 8 listopada 2020, 17:55

Nie pojęte jest to że Polska topi w te złomy miliony zł i dalej to jest zlom

mobilnyPL
niedziela, 8 listopada 2020, 17:51

Biorąc pod uwagę że czołgi te od lat są w służbie i nadal wiele lat posłużą to słusznie prawisz. Nie zapominaj o najważniejszym a mianowicie Amunicja.... Co do maskowania to Lubawa ma taki produkt który nawet Finowie kupili na swoje BWP2....

poniedziałek, 9 listopada 2020, 07:39

Zgadza się. Amunicja, maskowanie, sko zwłaszcza do walki w nocy i Bms. Po za brakiem własnych polskich silników, to nasz przemysł jest w stanie przeprowadzić przyzwoitą modernizację po te 20-30 sztuk rocznie. Widzicie na filimkach z Karabachu co się dzieje z teciakami wykrytymi przez śmieszne drony. Tak śmieszne, bo nie

dim
niedziela, 8 listopada 2020, 13:47

O! Jakie piękne zdjęcia ! To zapewne z połowy ubiegłego wieku ? Co zresztą łatwo rozpoznać, gdyż czołgi "zamaskowano" tu jakimiś gałązkami bożonarodzeniowymi, zamiast pokryć maskujących widmowo !

Tweets Defence24