Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczebna amunicja z Meska dla Leopardów

 • Fot. kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak
  Fot. kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak
 • Fot. kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak
  Fot. kpt. Adriana Wołyńska, szer. Natalia Wawrzyniak

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu procedury negocjacyjnej na dostawę nabojów z pociskiem odłamkowo-burzącym ćwiczebnym oraz amunicji szkolnej i treningowej do czołgów Leopard 2A4 z Mesko S.A. 

Dostawa dotyczy 2 tys. sztuk 120x570 mm nabojów z pociskiem odłamkowo-burzącym ćwiczebnym HE-TP u. C-88 wraz z amunicją szkolną i treningową (wersja bojowa: HE PZ-511). Naboje  z pociskiem odłamkowo-burzącym ćwiczebnym HE -TP przeznaczone są do szkolenia załóg czołgów Leopard 2A4 w strzelaniu do celów naziemnych. Dostawa ma być ona zrealizowana w latach 2017-2018.

Jak informuje IU MON, procedura negocjacyjna rozpoczęła się bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu ze względu na fakt, że dostawa zrealizowana może być tylko przez jednego oferenta z przyczyn technicznych, czyli Mesko S.A. Zamówione naboje to wynik zakończonej w 2012 r. pracy wdrożeniowej, których dane balistyczne zostały wprowadzone do systemu kierowania ogniem (SKO) czołgów Leopard (armaty Rh120 L44 czołgu Leopard 2A4) będących na wyposażeniu SZ RP.  

Amunicja objęta postępowaniem służy do szkolenia w wykorzystaniu naboi odłamkowo-burzących, opracowanych również w Mesko SA.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ula

  Beznadziejna amunicja z Meska dla złomów z Niemiec. Na szczęście dzięki MON powstaje OT z nowoczesnym uzbrojeniem i patryiotycznym nastawieniem. Żaden prawdziwy Polak i patriota nie będzie jeździł niemieckim szrotem!

  1. MMMM

   Możesz powiedzieć jakie to nowoczesne uzbrojenie będzie posiadać OT ? Co jest nie tak z niemieckimi czołgami które posiadamy i czym je zastąpić w razie wycofania ? Co znaczy wg ciebie ''patriotyczne nastawienie'' ?

  2. Max Mad

   To idź dziabdziaku i powiedz to chłopakom z Brygady pancernej że ani oni "prawdziwi Polacy" ani tym bardziej patrioci bo jeżdżą Leopardami. Daj wcześniej znać bym mógł to zobaczyć na własne oczy jak cię zbierać z ziemi będą szuflami. Będzie wesoło zobaczyć jak żołnierze zrobią z ciebie jesień średniowiecza. Obiecuje przynieść popcorn dla kilku osób!

 2. akh

  Dwa pytania: - czy to ta sama amunicja, która ma na sumieniu już jednego naszego Leoparda i kierowcę :-( ? - czy naprawdę w SKO Leo2 nie ma wprowadzonej innej szkolnej amunicji ? (wszak Niemcy i inne nacje posiadające ten czołg też muszą się szkolić) Jeśli w SKO jest już wprowadzona także inna amunicja szkolna wówczas zakup z pominięciem ogłoszenia zamówienia z taką nieprawdziwą argumentacją byłby złamaniem prawa.

  1. Sitno

   Tak. To ta sama amunicja. SKO w L2a4 umożliwia wprowadzenie jedynie 4 typów amunicji. Wprowadzenie 2 typów amunicji szkolnej było by nieracjonalne. Zwłaszcza że posiadamy na uzbrojeniu 3 typy amunicji bojowej.

  2. Max Mad

   Oczywiście, jest to standardowy kaliber dla nie jednego czołgu i wybór amunicji ćwiczebnej jest szeroki i dostępny.

 3. ROMUALD

  To jest ostatnie zamówienie z Meska dla Leopardów w woskach operacyjnych jakie znamy. Wszystkie Leo trafią do brygad wojsk OT. Armia zawodowa w obecnym kształcie jako siedlisko niepoprawnych politycznie osób z dawnego PRL przestanie istnieć. Tylko OT gwarantuje nam nieskazitelną czystość prawdziwych patriotów! Brawo MON!

  1. Marek

   Rozumiem, że dlatego waszmość pan razem z kilkoma kolegami poddałeś się do dymisji i odszedłeś z wojska?

 4. szymek

  czy to ta sama po której zginął żołnierz..?!

 5. Darek

  Amunicja ta sama co zabiła już jednego czołgistę i spaliła leoparda ?

Reklama