Reklama

Siły zbrojne

Chiny: Sieciocentryczne rakiety przeciwko okrętom

Fot. Mak Hon Keong / Wikimedia Commons / CC 3.0.
Fot. Mak Hon Keong / Wikimedia Commons / CC 3.0.

Chińskie siły zbrojne wprowadzają nowe, rakietowe systemy przeciwokrętowe i przeciwpodwodne, co najmniej w części dostosowane do prowadzenia działań w środowisku sieciocentrycznym. Mają one służyć jako przeciwwaga dla rozwiniętych flot potencjalnych przeciwników ChRL.

Chińczycy, zdając sobie sprawę ze słabości (jak na razie) swoich sił w wielu obszarach działań morskich (np. flota atomowych okrętów podwodnych, lotniskowce, siły desantowe itp.), rozwijają zdolności w zakresie systemów C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance), systemów przeciwlotniczych, uderzeniowych z morza i zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych.

Masowe użycie wielu różnych typów rakiet i systemów przeciwokrętowych czy strefowa obrona przeciwlotnicza to zasadniczy element obecnej strategii uniemożliwienia dostępu i zajęcia obszaru (anti-access/area denial). Chińska strategia opiera się rozciągnięciu linii zaopatrzenia i wsparcia dla walczących sił przeciwnika, odsunięciu go od własnych krytycznych instalacji (zmuszenia do działania na dużych dystansach), blokowaniu rozmieszczenia sił oraz zmuszeniu go do zaprzestania walki w skutek rosnących lawinowo kosztów takich działań nieadekwatnych do odniesionych sukcesów.

Dlatego rozwijane są różne typy m.in. broni przeciwokrętowej wystrzeliwanej zarówno z pokładów okrętów floty, przenoszonej przez lotnictwo jak i w użytej w ramach lądowej obrony wybrzeża czy wspierających marynarkę sił lądowych. Okręty podwodne mogą użyć 533 mm ciężkich torped Yu-6, pasywnych Yu-4 czy aktywno/pasywnych Yu-3, jak i pocisków przeciwokrętowych YJ-2 (YJ-82). Niszczyciele, fregaty czy korwety mogą wykorzystać pociski YJ-83/83J (C802/803), YJ-12A, YJ-62 (typ C602), ponaddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe YJ-18A, rakietotorpedy klasy ASROC (Anti-Submarine ROCket) typu CY-2 przenoszące torpedy Yu-8, 324 mm wyrzutnie torped Yu-7.

Najnowsze fregaty/niszczyciele uzbrojone będą zapewnie w rakiety naddźwiękowe C-805 o zwiększonym zasięgu, nowy będzie też będzie na nich rakietowy system zwalczania okrętów podwodnych typu Changying-3 o zasięgu 60 km. Z kolei samoloty przenoszą pociski C-802AKG, C-705. C-704 i C-701 zaś siły obrony wybrzeża dysponują ok. 120 systemami YJ62 (C-602), HY-4/C-201/CSSC-7.

2 Korpus Artylerii armii lądowej ma na wyposażeniu brygady z przeciwokrętowymi manewrującymi pociskami balistycznymi DF-21D Dong Feng znanymi na zachodzie, jako tzw. „zabójcy lotniskowców” oraz wariantem przeciwokrętowym pocisku balistycznego średniego zasięgu DF-26. Ciągle rozwijany jest supersoniczny pocisk YJ-12 z kombinowanym napędem strumieniowo-rakietowym czy pocisk CX-1 (kopia rosyjskiego 3M55 Oniks/Jachnot).

Jednak ostatnio pojawiły się informacje o kolejnych systemach takich jak nowa rakietotorpeda bazowania lądowego wystrzeliwana z kontenerowych wyrzutni umieszczonych na ciężarówkach. Nowy pocisk posiada wlot powietrza umieszczony pod kadłubem i jest najprawdopodobniej napędzany  turboodrzutowym/turbowentylatorowym silnikiem na paliwo stałe. Pocisk przenosi 324 mm torpedę (zapewnie Yu-7 o prędkości 40 węzłów) zgodnie z zasadą działania innych podobnych broni jak amerykański system ASROC.

Jest lądowym odpowiednikiem systemu Changying-3. System kierowania pozyskuje dane m.in. z sonaru umieszczonego na okręcie lub śmigłowcu, a wyrzutnie otrzymywać je będą też z rozbudowanego systemu C2I w skład którego wejdą wozy dowodzenia, system rozpoznania satelitarnego, BSP oraz samoloty ZOP. Wszystko w sieci o dwukierunkowym łączu wymiany, co umożliwia przesłanie do rakietotorped zaktualizowanych danych pozwalających w czasie rzeczywistym na ocenę możliwości wykonania zadania i podjęcia ewentualnie nowych decyzji.

Z okrętowych wyrzutni pionowego startu ostatnio zauważono użycie najnowszych rakietotorped przypuszczalnie oznaczonych jako CY-5 (być może jest to właśnie testowany Changying-3) oraz nowy rodzaj torpedy (dłuższej od standardowej lekkiej torpedy Yu-7) o zwiększonym zasięgu działania.

Rola Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (MWCALW) w Siłach Zbrojnych Chin wzrasta, a jej potencjał obecnie odnotowuje dynamiczny rozwój. Prowadzone są zakrojone na dużą skalę prace związane z pozyskiwaniem nowych typów systemów uzbrojenia oraz modernizacji starszego sprzętu. Szeroki program powoduje, że w jednych obszarach ten proces jest bardziej zauważalny w innych nie posuwa się tak szybko. Oprócz kwestii czysto ekonomicznych niewątpliwy wpływ na to ma osiągalny obecnie w Chinach poziom technologicznego rozwoju, a szczególnie pewne braki w niektórych jego obszarach.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Arkadia

    Chinczycy testuja taka bron na pakistanskiej fregacie? Ciekawostka...

    1. tester

      Przetestowali via Hezbollah na izraelskiej fregacie INS Hanit i stwierdzili, że działa, a C-802 stanowi dużo prymitywniejszą konstrukcję od opisanych w tekście.