Reklama

Siły zbrojne

Chiny chcą mieć „Mistrale”

Chiny budują okręt będący odpowiednikiem francuskich śmigłowcowców typu Mistral – fot. DCNS
Chiny budują okręt będący odpowiednikiem francuskich śmigłowcowców typu Mistral – fot. DCNS

Chińska marynarka wojenna buduje okręty śmigłowcowe doki, które znacząco zwiększą jej możliwości bojowe jeżeli chodzi o prowadzenie operacji amfibijnych i projekcję siły. Władze ChRL chcą więc wprowadzić do swojej floty odpowiedniki francuskich Mistrali.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez chińskie media okręt śmigłowcowy dok typu 075 klasy LHD (Landing Helicopter Dock) jest budowany przez jedną ze stoczni w Szanghaju. Będzie to największa jednostka tej klasy, jaka była kiedykolwiek wykorzystywana w siłach morskich Chin. Jak na razie wskazuje się, że pierwszy okręt typu 075 na być zwodowany na początku 2019 r. i wprowadzony do służby rok później.

Chińscy komentatorzy podkreślają, że stworzony zostanie tak naprawdę mini lotniskowiec, z którego będą mogły działać zarówno śmigłowce morskie jak i lądowe (w tym uderzeniowe). Specjaliści przypuszczają również, że władze w Pekinie myślą dodatkowo o wykorzystaniu samolotów pionowego startu, o ile uda się je oczywiście opracować.

Nowy program okrętowy to kolejny sygnał, że ChRL chce zwiększyć swoje możliwości jeżeli chodzi o prowadzenie operacji amfibijnych. To właśnie z tego powodu planuje się zwiększenie aż o 400% liczebności chińskiego korpusu piechoty morskiej, który już obecnie liczy 20 000 żołnierzy.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Marek1

  Dopóki ChRL budowała potęgę lądową, było jeszcze OK. Ale od kiedy przymierzają się do porównywalnej projekcji siły morsko-powietrznej co USA, to konflikt staje się nieunikniony.

  1. bender

   Wlasciwie masz racje co do trendu, ale skala wciaz nie ta. Przeciw ambicjom morskim Chin wydaje sie, ze wystarczy Japonia. Spojrz jak sprawnie i z "niczego" zbudowali sobie "niszczyciel smiglowcowy" Izumo a teraz koncza drugi. Poza tym maja jeszcze dwa klasyczne smiglowcowce typu Hyuga, trzy okrety desantowe-doki typu Osumi, 8 niszczycieli rakietowych i ze 30 fregat. A juz Japonia ze wsparciem amerykanskiej LGU to duzo wiecej niz mozliwosci chinskiej projekcji.

 2. kamil

  Tak zaatytuowali , że za pierwszym razem wydawało mi się, że chcą kupić od Francuzów.

  1. ekonomist

   Tak ! Według szefa MONu : 1 dollar. Tanie Mistrale.

 3. Peter

  Będzie tak, że zaczną Mistrale, a zakończą Waspami.

  1. Drago

   Akurat type 075 lhd to mają właśnie być w klasie Waspa, trochę mniejsza wyporność.

 4. KrzysiekS

  Chiny to jest kraj którego obawiają się dzisiaj Amerykanie, to jest kultura starsza od naszej, inowcje większe niż w Polsce, i kraj który widzi potencjał Polski w przyszłości wobec tego nie śmiejmy się z nich tylko ich słuchajmy uważnie a może coś zyskamy.

 5. Łukasz

  Niech kupią od Egiptu, ponoć można je dostac w dobrej cenie tj za dwa dolce.

  1. bażant

   To może żartownisiu odpowiedz tylko z sensem, po co Egiptowi helikopterowce. Może będzie je używał do ataku na Izrael? A może będzie chciał zająć Sycylię?

 6. tryt

  Tajwańczycy się pewnie bardzo cieszą z tych planów ich braci z Chin kontynentalnych.

 7. Marcin

  Może by tak w stoczni szczecińskiej zamówili? obok promu pasażersko-samochodowego miałaby co budowac? Ewentualnie w innej polskiej stoczni budującej 18 lat korwetę? Za jakieś 80 lat ich pra pra wnuki odbiorą i będą mieli jak znalazł

 8. EdwardTeach

  Wyciagna Harriera z muzeum,troche odswieza troche poprawia i beda mieli samolot pionowego startu.

  1. Troll i to wredny

   AV-8B+ to maszyna ktòrej oxpowiednika nasz. uroczy kraj dlugo nie opracuje...a szkoda.

Reklama