Były premier Norwegii nowym szefem NATO

28 marca 2014, 17:26
Przyszły i obecny szef NATO: (od lewej) Jens Stoltenberg i Anders Fogh Rasmussen.
Reklama

Nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie były premier Norwegii Jens Stoltenberg - taką decyzję podjęli ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu. Przejmie on przywództwo po Duńczyku, Andersie Fogh Rasmussenie, którego kadencja kończy się 30 września bieżącego roku. 

Według doniesień agencyjnych, Stoltenberg miał mocne poparcie Stanów Zjednoczonych i Berlina. Bezpośrednio za nim opowiedział się premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Myślę, że Jens Stoltenberg byłby doskonałym kandydatem. Pracowałem z nim bardzo blisko i myślę, że byłoby bardzo dobrze mieć takiego kandydata, który pełnił tak wysoki urząd we własnym kraju.

Stwierdził premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Przewodzeniem Sojuszowi zajmie się kolejny polityk skandynawski. Podwójny premier Norwegii z lat 2000-2001 oraz 2005-2013 był wymieniany co najmniej od kilku tygodni jako niemal pewny kandydat na to stanowisko.

Jako jego atuty wymieniano nie tylko zdolność do wypracowania kompromisu i zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa, ale też politykę obronną Norwegii. Zarówno za jego rządów jak i obecnie jest to jeden z niewielu krajów NATO które nie zredukowały wydatków na obronność i są zaangażowane w wiele misji i działań międzynarodowych. 

Pozytywnie wypowiada sie o nim nawet polityk wymieniany jako konkurent w walce o stanowisko sekretarza generalnego NATO, polski minister spraw zagraniczny Radosław Sikorski. - Jens Stoltenberg będzie dobrym sekretarzem generalnym NATO; Polska będzie go wspierać - napisał w piątek na Twitterze.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Vertal_1
sobota, 29 marca 2014, 01:47

Mam nadzieje ze dla wszystkich jest czytelna gra jaka nieoficjalnie prowadzi rzad i wojskowi Republiki Federalnej Niemiec wewnatrz sojuszu. Oficjalnie to sygnalizuje zagrozenie ze strony federacji rosyjskiej a nieoficjanie uprawia swoja gre i idzie na uklad z Federacja Rosyjska. Na niemieckich politykach i ich obietnicach oraz ich dwulicowej podskurnej gry nie mozna nie brac pod uwage Rzad Polski nie powinien dac sie im zwiesc oni nigdy naszymi politycznymi ani militarnymi sojusznikami nie beda tylko pod presja i kontrola amerykanska moga sie poprawnie politycznie sie zachowywac i dzialac. Amerykanie dalej powinni im "patrzec na rece" i dalej miec "oczy szeroko otwarte" Tylko stany i reszta krajow europy zachodniej moga zachowac "status qwo" wewnatrz sojuszu mam nadzieje ze o tym nowy sekretarz paktu polnocno-atlantyckiego nie zapomni zycze mu powodzenia i trzymam za niego kciuki

wania
piątek, 28 marca 2014, 21:03

A co z naszym Radziem? why ?

jaroo
piątek, 28 marca 2014, 18:34

A nasz Radzio co nie nadalby sie zna angielski i lacine!

Sikorsky
piątek, 28 marca 2014, 18:10

"polski minister spraw zagraniczny Radosław Sikorski. - Jens Stoltenberg będzie dobrym sekretarzem generalnym NATO; Polska będzie go wspierać ....." - A czy Sikorski mial napisac iz on bedzie zlym kandydatem i Polska nie bedzie go wspierac?

Tweets Defence24