Błaszczak: współpraca w V4 prowadzi do bezpieczeństwa w Europie

21 czerwca 2021, 08:33
Błaszczak
Fot. MON
Reklama

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Gdyni podczas spotkania szefów ministerstw obrony narodowej Grupy Wyszehradzkiej (V4), że poprzez współpracę budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy.

W niedzielę w porcie wojennym w Gdyni, a następnie na pokładzie ORP Pułaski, odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, któremu przewodniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

W spotkaniu brali udział ministrowie obrony: Polski, Węgier Tibor Benko i Słowacji Jaroslav Nad oraz wiceminister Czech Jan Havranek.

Oficjalnie powitanie z ceremoniałem wojskowym nastąpiło przy ORP Pułaski.

"Jest mi niezmiernie miło, że mogę dziś gościć moich przyjaciół ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej, bo właśnie razem w tym formacie budujemy system bezpieczeństwa naszych państw i całej Europy. Współpracujemy poprzez wspólne ćwiczenia naszych żołnierzy, współpracujemy tworząc zasady interoperacyjności naszych wojsk, współpracujemy także jeśli chodzi o wymianę doświadczeń, jeżeli chodzi o wymianę informacji" - mówił minister Błaszczak.

Podkreślił, że w ten sposób budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy.

"Współpracujemy w formacie Sojuszu Północno-Atlantyckiego, w formacie Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiali na temat zacieśnienia współpracy. Będziemy rozmawiali na temat wspólnych przedsięwzięć" - mówił Błaszczak.

Podkreślił, że jednym z takich przedsięwzięć jest wystawienie po raz kolejny europejskiej grupy bojowej w formacie V4.

Błaszczak zapowiedział, że w poniedziałek ministrowie odwiedzą Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu. "W tej dywizji służą żołnierze wszystkich naszych państw. To jest namacalny przykład naszej współpracy, ale nie jedyny. Będziemy również rozmawiać na temat wspólnych przedsięwzięć ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej" - mówił szef MON.

Po oficjalnym przywitaniu i przemówieniu ministra Błaszczaka odbyło się zamknięte dla mediów spotkanie ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej na ORP Pułaski.

Reklama
Reklama

Podczas spotkania ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej m.in. podsumują współpracę V4 podczas trwającego polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Jak informuje rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch, ministrowie mają omówić postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 r., pracach na rzecz certyfikacji Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego V4 oraz współpracy w dziedzinie zamówienia amunicji.

Spotkanie szefów MON Grupy Wyszehradzkiej będzie kontynuowane w poniedziałek w Elblągu, gdzie politycy odwiedzą Wielonarodową Dywizję Północny Wschód.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
rozbite seicento
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:18

Bezpieczna chyba dla jego posadki, czy to ten minister co nie mógł się doczekać wysłania wojska na protestujące kobiety.

Namiestnik Nowosilcow
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:57

Jaką broń członkowie V4 kupują u siebie?

KAR
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 12:10

V4 to fikcja. Ostatnie konflikty np. z Czechami tylko to pokazują...

Box123
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:47

V4 i międzymorze jest prawdopodobnie naszą jedyna nadzieją. Nikt nie mówił że będzie łatwo. Trzeba robić swoje i iść do przodu. W tym przedewszystkim to czego nie robimy - budować potężna, samowystarczalną armię.

Omg
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:19

Nasza armia to skansen i szrotowisko. Gdyby nie przywileje większość zawodowych (wykształcobych) by miało w 4 literach te tzw Wojsko Polskie. W razie W będą wybici co do sztuki na froncie. W sumie 0 obrony przeciwlotniczej.

Tommy
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:19

W jaki sposób międzymorze pomoże nam zbudować 'potężna i samowystarczalna armie'? Ostatnio kupiliśmy drony od Turków

Piotr
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:06

Dobre samopoczucie ministra, ale fakty według mnie są trochę inne, V4 to stowarzyszenie polityczne, w pewnych sprawach mówimy wspólnym głosem, ale niestety nie ma wspólnej platformy np. w polityce zagranicznej, gospodarczej, pozostali członkowie V4 to pragmatycy, my nie, fakt jesteśmy w NATO,ale pozostałe kraje V4 nigdy nie będą militarnie silni ze względu liczby ludności, a czy my jesteśmy?, był Trójkąt Weimarski, ale już nie ma, a ostatnie spięcia między RP a Czechami dowodzą, że nie ma trwałych sojuszy.

Polish blues
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:06

Szczególnie współpraca z kucykiem trojańskim Kremla w UE i NATO skutkuje skokowym wręcz wzrostem bezpieczeństwa

Robert W.
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 10:59

Szczególnie bezpieczna jest kopalnia Turów

Tweets Defence24