Reklama

Polityka obronna

Biuro Ochrony Rządu chce kupić nowe umundurowanie dla funkcjonariuszy

Fot. Biuro Ochrony Rządu
Fot. Biuro Ochrony Rządu

W trakcie, gdy na płaszczyźnie politycznej toczą się spory co do całościowej przyszłości Biura Ochrony Rządu (BOR), sama instytucja musi cały czas normalnie funkcjonować i wykonywać swoje ustawowe zadania. Dlatego, obecnie BOR zmierza pozyskać nowe elementy umundurowania, na potrzeby codziennych obowiązków swoich funkcjonariuszy. 

W październiku br. MSWiA zaproponowało zmiany w wyglądzie i wzorach umundurowania Biura Ochrony Rządu. Obecnie pojawiła się informacja, że BOR zamierza zakupić tysiąc kompletów ochronnych kurtek oraz spodni z ocieplaczami, z opcjonalną dostawą w ilości pięciuset sztuk. Podobne ilości mają pojawić się w przypadku nowych mundurów polowych, w tym przypadku zarówno mundurów letnich, jak i zimowych. Pozyskane mają być także specjalne koszulo-bluzy polowe dla funkcjonariuszy BOR.

Czytaj także: BOR z nowymi mundurami

Biuro Ochrony Rządu jest  jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formacją. Do jej głównych zadań należy ochrona osób i obiektów ważnych ze względu na dobro i interes państwa oraz prowadzenie rozpoznania pirotechniczno – radiologicznego obiektów Sejmu i Senatu.

Do osób, które zostały wymienione powyżej należą: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, wiceprezes Rady Ministrów, minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz minister właściwy do spraw zagranicznych, byli prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej  przedstawiciele delegacji państw obcych przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz inne osoby ważne ze względu na dobro państwa.

Do obiektów ochranianych przez Biuro Ochrony Rządu należą: obiekty służące Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz przedstawicielstwa przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jak też inne obiekty i urządzenia o szczególnym znaczeniu.

Czytaj także: Sejm rozpoczął prace nad ustawą powołującą Służbę Ochrony Państwa w miejsce BOR

Biuro Ochrony Rządu / JR

Reklama

Komentarze (5)

 1. Nicki

  Ja się pytam ile to będzie kosztować???

 2. men

  Antoni im tego nie finansuje? - dziwne, ostatnio rozdaje kasę od lewa do prawa - bo w SZ juz wszystko mamy - naprawdę!! - przecież mówił!!

 3. cezar

  Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego oni mają pustynne mundury? Nie pasuje to ani do lasu ani tym bardziej do miasta.

  1. turpin

   To nie 'mundury pustynne', tylko multicam. Czyli wzór doskonale maskujacy w sklepach z umundurowaniem. Nieco gorzej sprawdza sie w terenie (jakimkolwiek). Obecnie modny.

  2. Fist

   Proszę Pana, nie zawsze chodzi o kamuflaż.

  3. gts

   Do miasta jak najbardziej. Kazdy sklep w tym sezonie ma ubrania w multicam, albo udajace odziez militarna. Wersji M65 to chyba wiecej niz sklepow militarnych. Kazda sieciowa ma w ofercie dzis takie ciuchy... mundur BOR powinien byc troche bardziej galowy, zwlaszcza ze w wiekoszosci czasu to stanowia wizytowke sluzb znajdujac sie z bezposredniej bliskosci dygnitarzy.

 4. Glogowianin

  Może wprowadzą mundur w kamuflażu MAPA

 5. Wojtech

  To nie są pustynne mundury, tylko relatywnie nowy, choć nie najnowszy wzór camuflażu z rodziny multicam. W Polsce nazywa się on suez. Jednostki specjalne noszą mundury w tym kamuflażu, żeby wyróżnić się od jednostek liniowych, które wciąż noszą wz.93 Patnera.

Reklama