Reklama

Siły zbrojne

Białoruś i Rosja zapowiadają ćwiczenia "Zapad-2021"

Zapad-2017. Fot. kremlin.ru
Zapad-2017. Fot. kremlin.ru

Białoruś i Rosja planują przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń strategicznych „Zapad-2021” we wrześniu przyszłego roku. Manewry te realizowane są przez oba państwa w systemie cyklicznym co cztery lat, a ostatnia ich edycja miała miejsce w 2017 roku.

Informację tą przekazał minister obrony Federacji Rosyjskiej generał armii Siergiej Szojgu w trakcie telekonferencji. Szef rosyjskiego resortu obrony podkreślił, że ćwiczenia mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Dodatkowo mają także pozwolić na wszechstronne przetestowanie sprawności i zdolności białoruskich i rosyjskich sił zbrojnych.

Chciałbym zaznaczyć, że ścisła realizacja planów szkoleniowych pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu zdolności bojowej wojsk i odpowiednie reagowanie na ewentualne zaostrzenia sytuacji militarno-politycznej

- minister obrony Federacji Rosyjskiej generał armii Siergiej Szojgu

Równolegle rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało kontynuowanie przygotowań do kolejnej edycji Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych. W ramach jego najnowszej odsłony mają zostać wprowadzone dwa nowe konkursy - jeden w zakresie wojskowego strzelectwa taktycznego" oraz "Meridian" dla wojskowych topografów. Z kolei w ramach ogólnokrajowego konkursu ma być wprowadzona konkurencja rozmieszczania szpitala polowego.

Ostatnia edycja tych ćwiczeń, czyli Zapad-2017 odbyła się w dniach 14-20 września 2017 roku na sześciu poligonach na Białorusi i na trzech w Rosji. W sumie, według oficjalnych informacji, brało w nich udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Nieoficjalnie jednak w ćwiczeniach tych mogło brać udział nawet 90-100 tysięcy żołnierzy i tysiące egzemplarzy ciężkie sprzętu wojskowego. W ramach tych manewrów białoruska i rosyjska armia sprawdzała zdolności takie jak: zmasowane uderzenia rakietowo-lotnicze, szybki przerzut wojsk, prowadzenie działań połączonych, wspólna obrona powietrzna, działania niekonwencjonalne, użycie broni masowego rażenia czy prowadzenie operacji informacyjnych.

Każda edycja tych ćwiczeń, a także zakres realizowanych w ich ramach zadań budzi silne obawy zachodnich sąsiadów obu tych państw, a w tym przede wszystkich tych ze wschodniej flanki NATO oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tego powodu są pilnie obserwowane i śledzone przez społeczność międzynarodową ze względu na potencjalne ryzyko podjęcia działań destabilizujących sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reklama
Reklama
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama