Bezzałogowy Albatros ponownie opóźniony

19 lutego 2021, 10:44
Saab Skeldar V-200
Fot. Skeldar UMV
Reklama

Inspektorat uzbrojenia po raz kolejny przesunął termin składania ofert w postępowaniu dotyczącym pozyskania dla Marynarki Wojennej bezzałogowców taktycznych krótkiego zasięgu – pionowego startu o kryptonimie Albatros. Planowany jest zakup jednego zestawu z opcją na kolejny.

Postępowanie w trybie negocjacji z wybranymi oferentami ogłoszono w grudniu 2020 roku zakładało, iż spośród oferentów którzy w terminie do 29 stycznia zgłoszą możliwość realizacji zostanie wybranych nie więcej niż 5 podmiotów. Ponieważ dostaw mają zostać zrealizowane w okresie 15 miesięcy od zawarcia umowy, pod uwagę mogą być brani jedynie dostawcy produkowanych seryjnie maszyn.

Postępowanie prowadzone jest w oparciu o przepisy Prawa Zamówień Publicznych (jeszcze przed nowelizacją) w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Inspektorat Uzbrojenia oczekuje na złożenie przez potencjalnych wykonawców wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Dwukrotne przesunięcie terminu składania wniosków wynikało z próśb potencjalnych wykonawców z uwagi na przedstawione przez nich trudności związane z COVID-19.

26 stycznia termin przesunięto na 19 lutego, zmieniono też treść ogłoszenia poprzez usunięcie słowa „nie” ze zdania – „Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielenia zaliczek”. Nie stanowiła ona jednak samodzielnej przesłanki do zmiany terminów w postępowaniu.

Z kolei w opublikowanym 19 lutego ogłoszeniu (datowanym na 16 lutego) Inspektorat Uzbrojenia wydłużył termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 5 marca 2021 roku.

Reklama
Reklama

Nie upubliczniono wymagań technicznych, jednak jak wynika z dialogu technicznego dotyczącego systemu tego typu pod kryptonimem Albatros, realizowanego od roku 2016 chodzi o taktyczny bezzałogowy system latający  pionowego startu o maksymalnej masie startową do 200 kg, mogący operować zarówno z lądu jak i z pokładu okrętów Marynarki Wojennej. Wymagana jest możliwości działania w dzień i w nocy, zarówno nad lądem jak i morzem, przy zachowaniu minimalnej sygnatury akustycznej, termicznej i radiolokacyjnej.

Cytując treść ogłoszenia o rozpoczęciu negocjacji z grudnia 2020 roku – „BSP przeznaczone będą do wyposażenia jednostek Sił Zbrojnych w sprzęt do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w różnorodnym środowisku, tj. rozpoznanie sił przeciwnika nad morzem i linią brzegową, nad lądem oraz w poszukiwaniu rozbitków nad morzem przy wykorzystaniu sensorów elektrooptycznych, ale także z użyciem sensorów radarowych SAR.”

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Oczki
niedziela, 21 lutego 2021, 12:47

Gdzie np. nasz bezzałogowy SW4? Gdyby przed paru laty MON się zaangażował konkretnie, to dziś może by latało w wojsku ze dwa tuziny uzbrojonych. A Albatros ? Tylko j e d n a sztuka? No to kupmy też JEDNEGO np. Abramsa!! Rosjo, drzyj!!

Śmiech na sali
sobota, 20 lutego 2021, 16:56

Nie wiem czy śmiać się z MONu czy raczej płakać nad jego upadkiem i całkowita degrengoladą?? Jeden?? Jakie operacje moze prowadzić jedna sztuka sprzętu?? Na cały Bałtyk?? Czy myślicie że ktokolwiek zgłosi się do takiego "oszałamiającego" dealu ?? Przecież to nawet nie parodia! To dramat!! Zgraja nieudaczników to mało powiedziane!! Jedna sztuka sprzętu to czysta kpina!! Ale premię na pewno wezmą jak za eskadrę okrętów podwodnych!!

Monkey
sobota, 20 lutego 2021, 03:00

Jeden egzemplarz plus jeden w opcji i dalej się nie da. Tyle dla Polski znaczy PMW. Wstyd.

Cyniczna Świnia
piątek, 19 lutego 2021, 22:25

Daje się że w Polsce zrobili w 2011 roku jakiś taki dron. Ale oczywiście nikt z rządy ne zaiteresował się. A był dawno przed Szweckim!

putek
piątek, 19 lutego 2021, 16:17

Jedna sztuka .Straszna ilosc ,wrogowie Polski wywieszaja biala flage...

zbychu
sobota, 20 lutego 2021, 17:34

Jak kupili by dwa lub cztery to i tak poza tym jednym pozostałe startowały by z lądu bo nie ma okrętów.

KAR
piątek, 19 lutego 2021, 15:31

Cóż, programy socjalne zbierają żniwo...

JacekK
piątek, 19 lutego 2021, 14:52

Uruchomiono "program", który nawet ma kryptonim i dwie tony dokumentacji świadczącej o ciężkiej pracy zespołu zamawiającego poprzedzonej latami pracy zespołu analitycznego. Dla zakupu 1 sztuki. Będą premie.

xyz
piątek, 19 lutego 2021, 12:09

A uzbrojenie ? Konflikt o Górski Karabach pokazał co drony mogą zdziałać...

Tweets Defence24