Dwumiejscowy Su-57 do sterowania dronami Ochotnik?

27 lipca 2021, 13:34
Su-57 S-70 Ochotnik
Fot. mil.ru
Reklama

Grupa około 4 bezzałogowych maszyn bojowych S-70 Ochotnik ma być kontrolowana przez specjalną, dwumiejscową wersję maszyny 5. generacji Su-57 która jest obecnie opracowywana – donosi agencja TASS, powołując się na anonimowe źródła w „kompleksie wojskowo-przemysłowym" Federacji Rosyjskiej. Ochotnik, czyli „rosyjski Loyal Wingman” ma być zdolny zarówno do zwalczania celów powietrznych jak i naziemnych, działając w ramach pułków lotniczych uzbrojonych w Su-57.

Zgodnie z koncepcją użycia bezzałogowców uderzeniowych stealth typu S-70 Ochotnik, mają one służyć wspólnie z Su-57 które będą sterować grupami dronów posiadających możliwość przenoszenia uzbrojenia powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Już wcześniej Rosjanie informowali, że maszyny będą korzystać z algorytmów umożliwiających samodzielne działanie w szerokim zakresie i nie będą kontrolowane przez operatorów naziemnych, dla uniknięcia opóźnień w łączności i problemów z oddziaływaniem WRE przeciwnika. S-70 ma współpracować z maszynami Su-57, których załoga będzie kontrolować realizację przez nie działań ofensywnych. Testy w zakresie współpracy obu płatowców były już z sukcesem realizowane.

Jak informuje agencja TASS, powołując się na informacje pochodzące z anonimowych źródeł, pozyskane prawdopodobnie podczas wystawy lotniczej MAKS-2021, trwają prace w koncernie United Aircraft Corporation nad opracowaniem wersji dwumiejscowej samolotu Su-57. Ma to być wariant przeznaczony do kontrolowania jednocześnie czterech maszyn S-70 Ochotnik w ramach realizacji wspólnych zadań operacyjnych. Byłaby to pierwsza dwumiejscowa wersja samolotu Su-57.

Informacja ta wydaje się być bardzo prawdopodobna w sytuacji w sytuacji, gdy Ochotnik ma nie być kontrolowany z ziemi. Zarządzanie grupą kilku maszyn tego typu, szczególnie podczas realizacji działań ofensywnych na współczesnym polu walki, okazało się prawdopodobnie zbyt dużym obciążeniem dla samotnego pilota. Wnioski takie zbieżne są z doświadczeniami innych krajów w zakresie realizacji złożonych zadań z wykorzystaniem zaawansowanych systemów uzbrojenia, wymagających np. desygnacji celów różnego typu czy wprowadzenia złożonych parametrów lotu w celu podniesienia skuteczności ataku.

Reklama
Reklama

Decyzja o pracach nad dwumiejscowym Su-57 może też sugerować, że nie udało się osiągnąć zakładanego poziomu automatyzacji, zarówno w platformie Su-57 jak i S-70 Ochotnik. Warto w tymi miejscu zaznaczyć, że zgodnie z najnowszymi informacjami docelowa, bojowa wersja systemu bezzałogowego Ochotnik będzie w istotny sposób odbiegać od platformy, która była dotychczas testowana w locie. W budowie mają być obecnie trzy płatowce w docelowej konfiguracji.

Prezentowany dotąd wariant S-70 Ochotnik-B został zbudowany w układzie latającego skrzydła. Uzbrojenie o masie do 2000 kg ma być przenoszone w wewnętrznych komorach, co wraz z wykorzystaniem specjalnych materiałów i powłok, ma zmniejszyć do minimum jego powierzchnię skutecznego odbicia fal radiowych, czyniąc maszynę trudno wykrywalną. Równocześnie Ochotnik-B ma być wyposażony w różnego typu nowoczesne sensory optyczne i radiolokacyjne, autonomicznie kierować swoim lotem, dokonując stałej wymiany danych z innymi maszynami sojuszniczymi.

Jeśli chodzi o parametry techniczne płatowca, to S-70 Ochotnik ma rozpiętość 17,6 m, długość 13,6 m, a jego napęd może stanowić silnik Saturn AŁ-41F1 (izdielije 117) stosowany w Su-57 i Su-35S lub starszy model AŁ-31 instalowany w Su-27P. Maszyna ma dzięki temu osiągać prędkość maksymalną około 1000 km i zasięg 4000 km. Maksymalna masa startowa szacowana jest na 20 000 kg, co czyni Ochotnika najcięższym bezzałogowym systemem latającym, jaki jest rozwijany przez Rosję i jednym z największych na świecie.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
Reklama
kaczkodan
piątek, 30 lipca 2021, 15:04

Przygotowana jest też wersja, w której 1 dwumiejscowy Su-57 z operatorem który steruje 4 dwumiejscowymi Su-57 z 8 operatorami uzbrojenia sterującymi 32 ochotnikami ;) Wariantu dwumiejscowego nie należy mylić z dwuosobowym, bo w kabinie operatora uzbrojenia będzie zasiadać R2D2.

jkkk
środa, 4 sierpnia 2021, 20:57

WOT TECHNIKA!!!

wot tjechnika
piątek, 30 lipca 2021, 23:31

Ma powstać wielomiejscowa wersja z pokładową stołówką do karmienia tuszonką w locie. Bangladesz i Sentinel Północny już są zainteresowane.

andys
środa, 28 lipca 2021, 09:22

Podstawowym prpblemem jest lącznosc . Koniecznosc przesyłania szerokopasmowych sygnałów (głównie wideo) na duze odległosci powoduje a. opóźnienia dotarcia sygnałów radiowych, b. organizacja łacznosci w odległosciach np. 2000 km stwarza zagrozenie wykrycia tych sygnałów. Rosjanie nie maja wiele baz poza swoimi granicami (maja ich kilka ) , w odróznieniu od USA. Taki mobilny punkt decyzyjny (SU57) znacznie zmniejsza problemy z łacznoscią. Wydaje mi sie, że Ochotniki beda miały algorytm obrony i beda samodzielnie odpierać ataki rakietowe. Operator nie bedzie w stanie reagować na "problemy" 4 maszyn.

123 abc
środa, 4 sierpnia 2021, 13:33

Ale Su57 może mieć inną rolę. Głównie wskazywania celów w systemie pozycyjnym (Glonas) i podejmowania decyzji o ataku ( tak aby dron nie podejmował jej autonomicznie) . Może także korygować cel misji (odwrót). Algorytm obrony musi obejmować rozpoznanie obiektu przez system swój-obcy, tak aby nie zniszczyć się nawzajem.

TT
wtorek, 27 lipca 2021, 23:29

nie musisz się dziwić dwumiejscowemu Su-57, jest przeznaczony dla Indii i Wietnamu, zdziw się tym-Rosja opracowuje statek kosmiczny z napędem jądrowym do lotów na planetę Mars

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 09:58

Indie wykopały Su-57 z hukiem uznajac ze nei jest lepszy od ich Su-30MKI a ten rosyjski statek ma miec silnik o ciagu 17 Niutonow więc moze za kilka tysięcy lat doleci:)

środa, 28 lipca 2021, 16:18

A Indie i Wietnam o tym wiedzą?

J23
wtorek, 27 lipca 2021, 21:36

taa a tym borysem jest sam putler ktory steruje ochotnikiem glosem , toz to lepsze niz gierki na playstation

Niuniu
wtorek, 27 lipca 2021, 21:27

Wania - pewnie z Kijowskiej perspektywy Polska jawi się krainą wiecznej szczęśliwości płynącą mlekiem i miodem. Ale już z perspektywy Warszawy nie wygląda to tak różowo. Mamy średnią życia mężczyzn jedną z najgorszych w UE - kobiet też nie lepiej. Niższą niż na Kubie!!! Służba zdrowia i szkolnictwo tylko dzięki Rumunii nie jest najgorsze w Europie. Zadłużenie wzrosło ostatnio o 280 mld zł (raport NIK-u). A ponad 300 tysięcy najnowszych polskich emerytów dostaję emeryturę poniżej 250 euro miesięcznie. 60 tysięcy zmarłych na COVID to też europejski rekord. Naprawdę Polska to wspaniały kraj. A będzie jeszcze wspanialszy po szykującym się Polbreksicie. No i oczywiście Moskwa marzy o napaśći na Polskę i jej ponownym zniewoleniu. Putin po prostu nie może ścierpieć tych kilkudziesięciu miliardów euro które co roku płacimy rosjanom za ich surowce i produkty. Marzy żeby zamiast za euro dawać Nam to wszystko za ruble transferowe i socjalistyczne dziękuję. Marzy o polskich emerytach i partyzantach.

ubawiony
środa, 28 lipca 2021, 11:45

statystyki na Kubie to są równie wiarygodne jak w Korei, oczywiście Północnej

Wania
środa, 28 lipca 2021, 07:59

Tylko potwierdzasz to co wszyscy wiemy. Doprowadziliscie to tego, że naród, który był z wami zintegrowany jest kolejnym narodem nienawidzący Rosji, traktujący ja Jago śmiertelnego wroga. Kolejne 80 mln ludzi traktuje was jako agresora. W każdej krytyce upatrujecie Ukraińców. Ale my byliśmy wcześniej. Polacy już wcześniej traktowali Rosję jako wrogi i agresywny kraj. Co do Twoich rewelacji na temat szkolnictwa i długości życia... Szkoda komentować. I tak. Rosja marzy o powrocie najlepszych czasów. Czasów gdy okupowała połowę Europy. Ukraść zawsze można więcej.

hihi
środa, 28 lipca 2021, 07:55

zaskakujace to co piszesz bo wedlug danych UE Polska jest np przed Francja jesli chodzi o przewidywana dlugosc zycia mezczyzn, jak i przed wieloma innymi krajami. Natomiast jest znacznie dalej niz Rosja. O zapasci szkolnictwa swiadcza zachwyt na zachodzie nad naszymi inzynierami i lekarzami ktorzy wyjezdzaja tam do pracy (pewnie sa tak zli ze sa zatrudniani z litosci?). Tak zeby sie nie znecac we Wloszech zmarlo 127 971 osob z powodu COVID. We Francji 111 851, wiec nasze 60000 nie wyglada tak zle. A ile zmarlo w Rosji?? Sa jakies dane poza oficjalnymi? Bo jak jakis lekarz chcial powiedziec prawde to mu sie z okna wypadlo.

jkkk
środa, 4 sierpnia 2021, 20:59

słabe zawiasy były...

kaczkodan
środa, 28 lipca 2021, 19:52

"(...) nie wygląda tak źle" - Tak długo jak nie zna się ilości obywateli mieszkających w tych państwach ani nie porówna nadwyżki zgonów nad wartością oczekiwaną w tym roku.

kaczkodan
wtorek, 27 lipca 2021, 21:13

Ochotnik to realizacja paradygmatu "latającej komory uzbrojenia" dla myśliwców 5 generacji. Tak samo powinno być z F-35: potrzebujemy prostych i tanich dronów stealth służących wyłącznie do zwiększania ilości "przenoszonego" przez F-35 uzbrojenia.

Valdore
środa, 28 lipca 2021, 07:30

Taak, wielka i droga latajaca komora uzbrojenia na 2 tony tego uzbrojenia

kaczkodan
środa, 28 lipca 2021, 15:30

Jeśli ktoś wierzy że system o masie startowej 25 ton i rozpiętości 19 m przewozi 2 tony uzbrojenia, to ma coś nie tak z głową. Tam są 2 komory uzbrojenia o rozmiarach 4.5x1m, z nieznaną wysokością. Ale ponieważ wchodzi tam KAB-1500L, to wysokość powinna być co najmniej 90 cm (i minimalny ładunek maksymalny 3000 kg wynika już z tego!). Rozsądną wielkością jest 6-8 ton. Ale równie bez problemu zmieszczą się tam 2 bomby FAB-5000, jeśli komputer ograniczy osiągane przeciążenia w czasie lotu to nie ma żadnego powodu aby system nie mógł wystartować z takim ładunkiem, nawet jeśli podaje się maksymalny udźwig uzbrojenia w przedziale 6-8 ton. Zawsze można zatankować mniej paliwa do wewnętrznych (w sensie położenia względem osi kadłuba) zbiorników.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 14:56

NO własnie jak widac niezle sie walnales w głowe że wierzysz w wiecej niż 2 tony w komorach:)) Ale popatrz nawet Rosjanie tak twierdzą:)

kaczkodan
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:21

W moim przypadku to nie jest kwestia wiary.

Jacek
wtorek, 27 lipca 2021, 18:58

Jednomiejscowe tylko prototypy seryjne a tu prosze seria dwómiejcowych do ochutników. Jutro mileniumfalcrum i gwiazda śmierdzi

Kruk
wtorek, 27 lipca 2021, 18:36

Do rusofobów. Rosjanie mają elektrownie atomowe, własny system nawigacji satelitarnej GLONASS, własne satelity, latają w kosmos, budują własne rakiety, sprzedają silniki rakietowe NASA,odkryli wodę na księżycu w latach 70 XX wieku (Amerykanie chyba rok temu ponownie odkryli wodę". Ruskie budują własne samochody, autobusy, pociągi, samoloty pasażerskie. Ruskie mają nawet własną wódkę która stoi na półkach w polskich sklepach! (Polską wódka w Polsce jest cb na tylko Ogiński i Bocian, A Żubrówka, Stock,Bols, Soplica to już Ruskie :D) Ruskie mają własne sieciowki, własne przetwórstwo żywności. A teraz kochane trole rusofobiczne powiedzcie czym może się pochwalić Polska? Produkuje żywność! Sprzedaję żywność Niemcom aby przerobili zborze na mąkę chleb itp. A potem płacz że raz! W niemieckim Lidlu ceny są o 20% niższe niż w Polskim Lidlu mimo że Niemcy są bogatsi. No i wiadomo że jakość gorsza w to chyba już każdy wie. Jednym słowem nie mamy nic swojego i mamy gówno do powiedzenia jesteśmy całkowicie "na łasce Panów z Zachodu" Ruskie jacy są każdy wie ale są samowystarczalni i są Panami w swoim Kraju. A nie murzynami Europy na których się zarabia.

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 15:07

Można jeszcze dodać własną rodzinę bardzo zaawansowanych procesorów (E2k) i rodzimy software używane we wszystkich wrażliwych zasosowaniach. Taki numer jak ze skrzynką na WuPePeeL i hakowalnymi urządzeniami amerykańskimi dla rządu tam nie przechodzi, + własna sprawna cyberarmia. Porównując nasze i ich wydatki obronne bardzo chciałbym mieć tyle z każdej wydanej złotówki co Rosja. Rosja ma budżet wojskowy zaledwie 5.3x większy od naszego.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 14:58

Taak, elbrusy sa tak "zaawansowane" ze najlepsze z nich sa 6-10 razy słabsze od Ryzena spzred 4 lat:)) Ale co sie dziwić patrząc co za bajki oglnie wypisujesz:)

Gnom
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:09

A wiesz jak to wygląda po pełnym oprogramowaniu dla procesora zabudowanego w urządzeniu użytkowym? Kolejny raz proszę, nie podniecaj się liczbami.

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:53

Gnomie to byly testy komplenych zestawów więc powodzenia w desperackim zakłamywaniu faktów.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:36

Kruczku, to Hindusi i Amerykanie odkryli że woda wystepuje dość powszechnie, wasz łunochod znalazł przypadkiem troche lodu, NASA nigdy nie kupowała dośc prymitywnych rosyjskich silników rakietowych system GLONASS jest gorszy niz GPS czy Beidou, Rosja nie buduje własnych rakiet, uzywa tego co odziedziczyli po ZSRS , ich własna rakieta Angara jakos to ciagle Yeti:) Ale co sie dziwić, w tym stadium rusofilii nie jesteś juz w stanie myslec.

Niemcow i Politkowska
wtorek, 27 lipca 2021, 21:02

Zapomniałeś dodać, że Rosja to też najbardziej proludzki kraj. Urzekają tam na przykład mieszkania socjalne. Ostatnio rosyjska tv pokazała takie mieszkanie w Moskwie. W mieszkaniu mieszka 5 rodzin. Każda ma swój pokój i jest wspólna łazienka i kuchnia. W kuchni każdy ma swoje gary w szafce zamykanej na kłódkę, a w ubikacji na ścianie na gwoździach wiszą deski sedesowe. Każda rodzina ma swoją. No zazdrościmy. Bezdomności wśród dzieci mniej. Jedyny kraj w tej części świata akceptuje bezdomność wśród dzieci. Są one bite i wykorzystywane w każdy możliwy sposób. Żyją jak zwierzęta w kanałach. No i Rosja wcale nie ma opozycji. Każdy opozycjonista kończy w piasku lub łagrach i problem z głowy. Same pany.

środa, 28 lipca 2021, 22:32

Komunałki wiecznie żywe. To standard w Rosji. Rekord Rosji to jedno mieszkanie, gdzie łącznie mieszkało 70 osób. Szok.

Zazdroszczący Rosji dobrobytu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:44

A możesz napisać gdzie mieszka rodzina Putina i rodziny najbogatszych Rosjan? Gdzie są ich majątki i dlaczego w Anglii i Szwajcarii tudzież na Cyprze?

hehe
środa, 28 lipca 2021, 07:58

oj to bardzo proste. Zawsze zarzuca sie wladzy ze nie widzi jak cierpi lud. W Rosji lud nie cierpi i musieli az do Szwajcari wyjechac zeby to zobaczyc. ;)

Skośne oczy wodza
wtorek, 27 lipca 2021, 20:41

1 procent miliarderów z okolic Kremla ma prawie 70 procent majątku narodowego w Rosji. Reszta społeczeństwa jest niewolnikami we własnym kraju żyjąc za ochłap z pańskiego stołu. A Rosja jest najbogatszym w zasoby naturalne krajem na świecie.

Grom
wtorek, 27 lipca 2021, 20:34

Ehhhhh kolejny który nie wie co ma polska . Szczycisz się że ruscy tyle wódki mają? Niech mają. A nie mamy polskiego przemysłu spożywczego? Kłamiesz . Mamy . Mamy też polskie sieciowymi. Jesteś kolejna osoba po wolfie który chce wciskać kit że polska nic nie ma . Rosja ma te swoje glonasy czołgi i inne. Ale kosztem biedniejacego społeczeństwa.

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 20:19

No brawo trolu. Minimalne wynagrodzenie Rosja 165 dolarów, Polska 722 dolary brutto. Sam nie wiesz czym jest UE i swoboda poruszania się po Europie bez granic, więc nie pisz o łasce panów z zachodu. Dla was my jesteśmy Zachodem. Jakoś poza jednym aktorem, który nie chcąc płacić podatków we Francji wyniósł się do Rosji nikt tam się nie pcha... ten aktor to po pierwsze był przyjacielem Putina, a po drugie gdy wytrzeźwiał szybko uciekł z Rosji. 70 procent młodych Rosjan deklaruje chęć ucieczki do Europy. Zapomniałeś napisać, że w poziomie korupcji Rosja też ma z czego być dumna. Jest na poziomie Somali czuli najbardziej skorumpowanego kraju na świecie, w ilości samobójstw i morderstw też nie ma się czego wstydzić bo jest w czołówce światowej. Narkomania i HIV też może być jej wizytówką. O alkoholizmie nie ma co pisać, bo piją tam wszyscy. W długości życia też Rosja jest na poziomie Somali. Mężczyźni statystycznie nie dożywają emerytury. Więc cały świat wam zazdrości i chce, żebyście się trzymali od nas z daleka. Nam tu dobrze. Pod czerwonym butem już byliśmy i dziękujemy. Nigdy więcej waszego dobrobytu.

a
środa, 28 lipca 2021, 01:34

Nie liczy się ile masz dolarów tylko co za to możesz kupić dzisiaj 722 x 3,89 2808 zł - podatek 2331 zł. reszty nie będę odpisywał bo jeszcze składka zdrowotna tak na prawdę to zostaje i ok 2000 zł na rękę i z tego trzeba wyżyć,

ciekawy
wtorek, 27 lipca 2021, 19:55

to dlaczego u Was taka bieda???

Racjonalista
wtorek, 27 lipca 2021, 19:44

Jakby "murzyni europy" byli wielką stacją benzynową tak jak rosja to w kombinacji z potęgą gospodarczą UE nie musieliby tych technologii opracowywać bo już by je mieli na wyposażeniu, myśl człowieku, myśl

Funklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 17:26

" Maksymalna masa startowa szacowana jest na 20 000 kg, co czyni Ochotnika najcięższym bezzałogowym systemem latającym, jaki jest rozwijany przez Rosję ". No cięższy był już chyba tylko Buran. Pierwszy rosyjski bezzałogowiec.

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 18:06

Pierwszy rosyjski bezzałogowiec to latawiec Łomonosowa. A to coś z Buranem ma tyle wspólnego, że jest próbą naśladowania rozwiązań z USA i równie nieudaną.

Mig
środa, 28 lipca 2021, 01:57

Ten bezzałogowiec ruski to taki że jednak potrzebuje pilota i bedzie ten pilot siedział w Su57, trochę to śmieszne... Bezzałogowe startujące z amerykańskich lotniskowców latające zbiornikowce posiadają sztuczna inteligencje i same latają...

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 17:24

Trollnia z Grupy Operacji Psychologicznych szaleje jaka to Rosja jest "zacofana" i "biedna" a jakoś z miesiąca na miesiąc świat się zmienia na korzyść "izolowanej za Krym" Rosji i na niekorzyść bogatych USA, USA wynosi się z Iraku i Afganistanu, w Libii też ma co raz mniej do powiedzenia, Asad "najdalej za 3 miesiące" (to było 5 lat temu) nie uciekł do Moskwy ani nie zginął, tylko dalej rządzi, Rosjanie nie sprzedali atomówek za flaszkę wódki, tylko USA histerycznie się rozpisuje, że "niepotrzebnie" Rosja się zbroi i modernizuje, więc sobie histeryzujcie a Su-57 i tak wejdą do jednostek, podobnie Ochotniki, trafią na ekspert, podobnie jak T-14, choćby się USA zesrało by tak nie było (tak jak pisałem parę lat temu, że choćby USA się zesrały, to NS2 i tak powstanie i jak zwykle wyszło ma moje)... :D

Enio
wtorek, 27 lipca 2021, 22:52

Jak juz pisałem we wcześniejszym wejściu …. Tory był złe.

Wolodia
wtorek, 27 lipca 2021, 21:11

No nareszcie po dopracowaniu za 10 lat tego sprzętu może eksport rosyjskiego uzbrojenia czyli jedynego rozpoznawalnego towaru na świecie przescignie eksport polskich mebli. Bo do wielkości eksportu słuchawek bezprzewodowych amerykańskiego producenta telefonów jeszcze wam brakuje. I jeszcze jedno... eksport słuchawek większy o parę miliardów dolarów od eksportu rosyjskiej broni jest ułamkiem ich sprzedaży eksportowej. W Moskwie te telefony i słuchawki są ekskluzywnym towarem.

a
środa, 28 lipca 2021, 01:40

No dałeś popis - ale jednym z najlepiej rozpoznawalnym towarem są maszyny rolnicze eksportowane z Rosji na cały świat oraz taki drobiazg jak izotopy promieniotwórcze o eksporcie żywności nawet nie ma co mówić. Ale taka mała uwaga " a żyj człowieku bez stacji paliw w pobliżu, a jak nie będziesz jej miał w pobliżu to na same dojazdy stracisz fortunę.

Ein
wtorek, 27 lipca 2021, 19:28

Straszą frustracją cuchnie ten wpis. To dobrze. Znaczy, że górna wolta z rakietami niebawem imploduje. Wreszcie świat odetchnie. Nie będzie tego czegoś, jakiś nadzór międzynarodowy się wprowadzi, może rezerwat dla funków i tym podobnych. Już niedługo :)

Grom
wtorek, 27 lipca 2021, 17:57

Twój post pokazuje że to jednak Rosja i jej agenci się boją . Rosja jest biedna i zacofana . Przemysł zbrojeniowy w Rosji niema takich podstaw jak na zachodzie. Na zachodzie rozwój przemysłu służy rozwojowi społeczeństwa a w Rosji przemysł buduje się na trwonieniu tego co mają ludzie. W Rosji ostatnio ogłasza się wiele spektakularnych nowości ale tak jest już od dawna i niewiele z tego się spełnia. Zachód odskakuje więc Rosja chociaż wizerunkowo musi nadrabiać. W Rosji wyjście z Iraku i Afganistanu przez USA wywołuje strach i to wielki. USA zbierają potencjal i go lokują tam gdzie Rosja tego niechce a Rosja musi teraz więcej poświęcić sił na Azję środkowa. Asad nie rządzi w Syrii. Jest marionetka. Niema nic do gadania w swoim kraju. Syria jest rosyjskim poligonem . Miejscem Ktore Rosja wyssa do cna a na ruinach będzie testowała swoją broń. Na zachodzie skolei nikt nie chciał pozbawiać Rosji atomówek. To bajeczki takich jak ty pożytecznych idiotów. Zachód opłacał każdego kogo się dało żeby tylko Rosja odzyskała pełną kontrolę nad Atomówkami po ZSRR. To fakt który staracie się przekłamać. Czekamy na te eksportowe su-57 ochotniki i t-14 i inne cuda techniki. Czas płynie a my dowiedziemy się coraz więcej o tych systemach i coraz więcej wiemy że są tak samo propagandowe jak cała rosja. Aha i Rosjanie sami ostatnio podali niechcący wiadomość że testowane su-35 są znacznie gorsze od Rafale. Testy odbyły się w Egipcie. A więc sami już widzicie jak zachód wyprzedza Rosję dlatego teraz będziecie zalewać internet bajeczkami o wspaniałościach z tamtad.

wtorek, 27 lipca 2021, 21:27

Nie żebym się czepiał...Ale pisze się STAMTĄD...do rzeczy....nasi główni forumowiczowi "znafcy" polityki Kremla...nigdy nie wysłlili się aby przeczytać choć jedną książkę nt ich polityki zbrojeniowej o polityce zagranicznej nawet nie wspominam...więc poczytajcie sobie Drodzy "znaczy" że u "ruskich" zawsze najpierw powstaje nośnik uzbrojenia ( czołg, samolot, śmigłowiec). a dopiero do niego konstrułujesię uzbrojenie i opracowuje optymalną taktykę .Teraz na "tapecie" NATO ma na Felona, Checkmate i MIG-a 41.....wszystkie mają mieć różne wariacje nowego "ruskiego" silnika FAZA2....samoloty o różnym przeznaczeniu mają mieć ten sam silnik ( pewnie inne warianty) jeden ma "wskoczyć" na 30 km pułapu w niecałe 4 min a drugi ma mieć supercruse na pułapie 800m-20km...nie ma takich silników.... Chyba że FAZA2 to silnik zmniennoprzepływowy...a jeżeli tak....to "ruscy" mają przewagę w lotnictwie o jakąś???? dekadę.....Flanker E/F odtwarza gotowość bojową w 45 min.....Raptor w 13 godz...F35 w 36 godzin....to który jest bardziej dostosowany do dynamicznego pola walki

Grom
środa, 28 lipca 2021, 09:55

Ehhh. Znowu propaganda. Poruwnujesz procedury odnawiania możliwości bojowych w warunkach wojny przeciw procedurom czasu pokoju. Su-35 jest szykowany do lotu kilkanaście godzin bo przed lotem trzeba wszystko sprawdzić . W warunkach wojny owszem jest możliwość w kilkanaście minut wysłać flankera. Rosjanie testowali to ostatnio na kilku maszynach i np dochodziło do wypadków jak np katapultowanie niekontrolowane załogi czy inne . F-22 w warunkach konfliktu tak samo może wylądować i wystarczy Go zatankowac podwiesić uzbrojenie i dalej w powietrze. F-35 tak samo i jest to testowane np na Red flag gdzie samoloty lądują są tankowane i wracają w powietrze. Więc nie wyjaśniłes tego który jest bardziej przystosowany tylko pokazałeś że mieszasz propagandowo informacje . Więc zamiast czepiać się pisowni lepiej doinformuj się sam na temat przywracania możliwości bojowych różnych samolotów. Wyjdzie to napewno ci na dobre

Gruszwik
środa, 28 lipca 2021, 08:06

Ten silnik był testowany na su-57. I jakiś znaczących osiągów przy tym nie miał. W lipcu 2019 roku dyrektor miga na dumnie zwołanej konferencji prasowej ogłosił, że do końca roku zbudują prototyp miga-41 a w 2020 roku będzie oblatany. Pewnie jakiś silnik mieli mu zamontować. I pewnie to była informacja dla ludu. Tylko dla ludu.

środa, 28 lipca 2021, 14:34

Poza tym kompromitujesz się twierdząc że FAZA2 to tylko wersja rozwojowa starego AL31...gdyby tak było to dawno już by był....modernizacja AL41do 41FT trwała tylko 3 lata....iJak to Ty piszesz "izdielje 30" ...jak zawsze z błędem...obejmuje to tylko jedną wersję jest jeszcze izdielje 33 i izdielje 37 (celowo z błędem abyś zrozumiał o czym piszę ) wszystko to w projekcie FAZA2....nie umiesz rozpoznawać "ruskiej" dezinformacji...to poczekaj na oficjalne dane

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:43

Niezłe brednie ale izdielje 30 to silnik b.edacy nastepca AL-41 F czyli modernizacji starego AL-31. Silnik zmiennoprzepływowy był juz w USA na etapie YF-22/23, nazywał sie F120 wiec jak widać Rosji trochę brakuje Twój Flanker niewiele odtworzy bo zwyczajnie ze spotkania z zachodnimi EF-2000 czy Rafale nie wróci a F-22/35 to dla niego overkill:) A juz bajki o MiG-41 kapitalne, co jeszcze wymyslisz biedaku?:)

środa, 28 lipca 2021, 14:35

Poza tym kompromitujesz się twierdząc że FAZA2 to tylko wersja rozwojowa starego AL31...gdyby tak było to dawno już by był....modernizacja AL41do 41FT trwała tylko 3 lata....iJak to Ty piszesz "izdielje 30" ...jak zawsze z błędem...obejmuje to tylko jedną wersję jest jeszcze izdielje 33 i izdielje 37 (celowo z błędem abyś zrozumiał o czym piszę ) wszystko to w projekcie FAZA2....nie umiesz rozpoznawać "ruskiej" dezinformacji...to poczekaj na oficjalne dane

Voodoo
środa, 28 lipca 2021, 14:09

Jak zawsze to Ty głosisz brednie...F120 nie był silnikiem zmniennoprzepływowyym tylko dwu-przelywowy z możliwością jednoprzelywowego....tylko czasową yankee z tego się wycofali bo żywotność tego silnika była około 150-200h...Twoi kochani analitycy US twierdzą że Flanker E/F z łatwością wymanewruje wszystko co posiada Raptor do walki powietrznej..dlatego na "gwałt" opracowują nowy p:p AIM280....tym razem pewnie to będzie kopia (jeżeli chodzi o sterowanie i manewrowosc) R77 podobnie jak poprzednio Meteor jest kalką R27....dodaj do tego nowy OLS na FlankerE.....to na dzień dzisiejszy nasze NATO ma tylko nowego Eagle...nie on nie ma czym strzelać.... I EF w wersji przewagi powietrznej przeciw Flanker....u nas wielki AWACS oslaniający pole walki u nich 2-3 Foxhound-y jako me ni-AWACS z nowym zapłonem....pozamiatane

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 10:04

I znowu voodoo bredzi na całego:) A dla twojej wiedzy F120 miał zywotnośc ponad 6 tys h czyli wiecej niż jakikolwiek rosyjski silnik w historii Rosyjski R-77 to dość kiepski odpowiednik AIM-120A a R-27 to taki dość kiepski odpowiednik Sparrowa ale jak zwykle bredzisz:) A Foxhoun vs AWACS to martwy Foxhoun do eskorta tego AWACS-a zdejmie go zani swoje R-33/37 biedak odpali:)

kaczkodan
niedziela, 1 sierpnia 2021, 17:41

To może weźmy R-73: ten pocisk w drugiej połowie lat 80 w połączeniu z celownikiem nahełmowym zrobiłby sieczkę z każdego zachodniego oponenta. A do połowy lat 80 radzieckie pułapki termiczne skutecznie myliły amerykańskie Sidewindery.

Davien
czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:58

Po pierwsze R-73 był rzeczywiście lepszy od zachodnich AIM-9 dochwili pojawieniasie AIM-9M< który był porównywalny. Za to AIM-9X całkowici zdeklasował R-73/74. A jak były skuteczne rosyjskei pułapki termiczne to widzielismy w dolinie Bekaa gdzie własnei AIM-9 nie miał problemów z trafianiem w cel. A to 1982r.

kaczkodan
środa, 28 lipca 2021, 19:24

Oczywiście że był zmiennoprzepływowy, właśnie to znaczy dwuprzepływowy z możliwością pracy jednoprzepływowego. Jest kilka technik aby to osiągnąć, od zaworów upustowych poprzez duże różnice prędkości pracy wentylatora (rdzeń zwalnia bardziej niż zimny obieg) aż po trzy obiegi. Nie wycofali się z niczego, tylko że silnik YF120 miał większe spalanie paliwa niż "zwykły" YF119. YF120 zapewniał co prawda wyższe osiągi bez dopalania, tylko że... liczy się jak szybko można lecieć z określonym wydatkiem paliwa. Gdy YF119 włączał dopalacz tylko w takim stopniu, aby wyrównać zużycie paliwa do YF120 "bez dopalania", to był mocniejszy! Jak widać nie wystarczy opracować nowatorską technologię, ona jeszcze musi pokonać starą :P Silniki ze zmiennym cyklem pracy do dzisiaj są trudne to opracowania. AŁ-41 to dwa silniki, po raz pierwszy pod tą nazwą był silnik o zmiennym cyklu pracy jak YF-120, a za drugim razem nazwano tak zaawansowane rozwinięcie AŁ-31. AŁ-51 to rozwinięcie "pierwszego" AŁ-41. Mam nadzieję że zamieszanie się wyjaśniło.

Voodoo
środa, 28 lipca 2021, 21:59

Dziękuję za merytoryczną odpowiedź....Ale Szanowny Przedmówca się myli...nie wiem czy to wynika z tłumaczenia przez Kolega angielskiego..czy wiedzy własnej nt. silników 2- przepływowych..do rzeczy....silnik 2-przepływowy z chwilową możliwością pracy silnika jednoprzelywowego to żadna nowość. To co Kolega wymienia jako główne zmienne między tymi silnikami ( co prawda są takie zmienne) .nie są cechami determinującymi cechy danego silnika....silnik zmniennoprzepływowy wg. bzdurnych wymagań yankesów( dr. Inż A. Brands ) ma pracować w założonym reżimie czyli pułap 0.8 i pułap 25 km z taką samą efektywnością przez 15 min....Rosjanie podchodzą inaczej...jak i mistrzowie fizyki ciał stałych w powietrzu czyli Niemcy....silnik zmniennoprzepływowy nie może mieć narzuconych "wideł" czasowych bo wtedy nie nadaje się do samolotów bojowych a tym bardziej samolotów przewagi powietrznej....problem w silniku zmniennoprzepływowym to komora spalania....inna na wysokości 0,8km inna na 25km...wie Szanowny Kolega ile musiałby mieć silnik Raptora wentylatorów na wys.25 km aby mieć te same parametry jak na wys. 12 km???....już odpowiadam...ok 15m wentylatorów podciśnienia....yankee zawsze mieli problem z materiałoznawstwem....inaczej.....nie mają problemu....ich księgowi mają...dlatego Raptor ma tylko dysz kierunkowe +/-5 st.....a FlankerE/G +7/-15 st....Felon z jednym silnikiem FAZA2 ma pełną skalę....z wyrazami szacunku

kaczkodan
czwartek, 29 lipca 2021, 14:16

Raptor nie lata na wysokości 25 km i nikt rozsądny nie optymalizuje silnika na taką wysokość, gdy maksymalny pułap operacyjny myśliwców to ok. 18 km. Nowość czy nie nowość, niuanse wewnętrznej aerodynamiki silników są takie że jeszcze nikt nie wprowadził silnika zmiennoprzepływowego do służby. Zasadnicza idea jest taka aby móc regulować stosunek dwuprzepływowości - dla supercruise optymalny jest silnik jednoprzepływowy. Zewnętrzny obieg jest jednak potrzebny do chłodzenia elementów celem zmniejszenia sygnatury radarowej, zatem wątpię czy są w stanie zejść poniżej 0.15:1. Z kolei lot poddźwiękowy na małej wysokości chciałby mieć współczynnik na poziomie 2:1. ****Turbiny lotnicze doskonale tolerują zmiany ciśnienia powietrza, na dużej wysokości zmniejsza się ciąg ale nie sprawność obiegu termodynamicznego, z dokładnością do stałych oporów własnych toczenia i zmian temperatury otoczenia.**** Lot na dużej wysokości to również lot z dużą prędkością co daje bardzo wysoką kompresję powietrza na wlocie zwiększając przepływ powietrza przez silnik. **** wydawało mi się że Raptor miał większe kąty dysz, ale to bez znaczenia - najważniejszym parametrem jest szybkość kątowa wychylania dysz. Maksymalne wychylenie i tak może być wykorzystywane wyłącznie przy lotach z małą prędkością o ile pilot ma przeżyć manewry. Dowalili tyle bo... mogli bez zwiększania komplikacji konstrukcji, a nie dlatego że było to niezbędne. 5 stopni daje prawie 9% ciągu skierowane prostopadle do osi samolotu. 15 stopni daje 26%**** Jest tylko jeden scenariusz gdy takie wielkości się przydają: przy awarii jednego silnika (a są one niebezpiecznie szeroko rozstawione w SU-57), można wtedy ustabilizować lot samolotu ustawiając oś ciągu silnika przez środek ciężkości/parcia (w zależności od warunków lotu).

Xxx
wtorek, 27 lipca 2021, 19:55

Dużo zjadłeś amerykańskich hamburgerów?

Koba
wtorek, 27 lipca 2021, 21:16

Jak tam rosyjska wódka i ogóreczki?

Grom
wtorek, 27 lipca 2021, 20:36

A co to ma wspólnego? Jedni wolą ulegać ruskim wpływom i propagandom inni niemieckim a jeszcze inni amerykańskim . Ja wolę fakty i Polskę . Hamburgery też lubię tak jak i rosyjska kuchnie.

Polskie samoloty nie mają analoga na całym świecie
wtorek, 27 lipca 2021, 19:23

Z wszystkich państw tylko Polska się nie boi

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 17:56

Kolega powinien poczekać z krokodylem do weekendu, bo już odlatuje.

Olgino
wtorek, 27 lipca 2021, 17:50

A przez te parę lat Ukraina dostawała od was kasę za transfer gazu a wyście mniej zarobili. Tak że sie opłacało.

Olo
wtorek, 27 lipca 2021, 17:43

Taaaa. Prawda. Tylko ludziom w Rosji żyje się dzisiaj o wiele gorzej niż…powiedzmy 5…7 lat temu !

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 17:21

W tym tempie Rosja za tydzień ogłosi początek budowy Gwiazdy Śmierci.

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 16:46

Ochotnik jest taki duży, bo sterujący nim robot Borys wymaga, toalety, lodówki i kilku innych udogodnień niezbędnych podczas długotrwałego lotu. Natomiast Su-57 musi być dwumiejscowy, ponieważ robot Borys sterowany jest komendami głosowymi, a pilot nie da rady gadać jednocześnie z 4 robotami Borysami.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 19:01

Nie kompromituj się z tym Borysem, i dziwnie podniecasz się programem dla dzieci

Wania
środa, 28 lipca 2021, 08:10

No tacy dumni byliście, że nowe "niet anałogów". Cały kraj był dumny. I nie był to program dla dzieci. Nie kłam.

wtorek, 27 lipca 2021, 21:51

Borysem to skompromitowała się tylko Rosja i to na maksa. Jak się chwaliliście to Borysem, to było to forum technologiczne. A jak wyszło oszustwo, to program dla dzieci. Żenada.

:)
wtorek, 27 lipca 2021, 17:00

Czasem myślę że to ty jesteś autorem tekstów powyżej.

):
wtorek, 27 lipca 2021, 17:45

Występuje też jako robo, Wania, Whiro, Salior i jeszcze w kilku wcieleniach ale styl a przede wszystkim wiedza "ta sama".

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 20:24

O towarzysz widzę śledzi i rozpracował zachodnią szajkę. Oficer prowadzący będzie z was dumny. To nie jest rosyjski portal, gdzie 100 procent wpisów robionych jest przez piewców Kremla. Tu każdy może napisać, a że wpisy są podobne bo podobnie na temat Rosji myśli cały świat. Na portalach z innych krajów też wszyscy kpią z rosyjskiej propagandy.

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 18:08

O proszę, detektywi klawiatury. To, że sami mają rozdwojenie jaźni lub kilku pisze z konta jednego oficera, to nie znaczy, że inni też tak mają:)

taka prawda
wtorek, 27 lipca 2021, 16:38

Może autor artykułu wpadłby na pomysł, że wśród tych 3 - 4 Ochotników jeden z nich może być wersją głębokiego rozpoznania a reszta maszyn uderzeniowa, w takiej konfiguracji pilot będzie miał problemy z kontrolowaniem poprawnego wykonania zadania, dlatego potrzebna jest wersja dwumiejscowa która będzie dawała namiary reszcie .... czyli wersja dwumiejscowa będzie np. używana w ataku większej ilości maszyn Su-57 które w wersji jednomiejscowej będą współpracowały z jednym Ochotnikiem. Są autor zresztą sam tu zauważył, że do takiego samego wnioski doszli również na zachodzie, że pojedynczy pilot nie da sobie rady z kilkoma lojalnymi skrzydłowymi i tez potrzebują wersji dwumiejscowej.

droma
wtorek, 27 lipca 2021, 16:30

i to się zgadza nie ma su-57 i nie ma ochotników -charaszo ...

grzegorz
wtorek, 27 lipca 2021, 16:27

W październiku z okazji rewolucji ma byc na wyprzedaży w biedronce po 3,99 za sztuke ,torba jednorazowa gratis .

yar
wtorek, 27 lipca 2021, 16:23

Jeszcze nie zrobili seryjnego jednomiejscowgo, a już dalej cudują. Ale papier i propaganda wszystko przyjmie.

Eee tam
wtorek, 27 lipca 2021, 16:17

Pomyślmy że to wszystko planuje zbudować Hiszpania. Zdziwieni? Wielkość PKB to samo co Rosji.

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 17:29

Tylko Hiszpania jest normalnym krajem, w którym PKB jest wypracowywana na czymś innym niż kopanie w Ziemi i zbrojenia. Poziom rozwoju kraju, jego infrastruktury i ogólnie życia jest kilka razy wyższy niż w Rosji. Hiszpania w przeciwieństwie do Rosji nie grozi wszystkim sąsiadom atakami nuklearnymi (jako głównym argumentem) i nie napada na sąsiadów. Akurat to, że Rosja, która ma PKB na poziomie państwa 50 razy mniejszego, nie jest żadnym powodem do dumy, a wręcz przeciwnie. Poza tym gdyby od PKB Rosji odjąć majątek, który jest w rękach setki najbogatszych oligarchów, to Rosji wyszłoby PKB coś na poziomie RPA może. Kiedyś Rosja porównywała się do USA czy całego NATO, a teraz do Hiszpanii, Polski czy Belgi (ostatnio ktoś tutaj pisał, że armia Rosji zmasakrowałaby armię Belgi:).

kaczkodan
środa, 28 lipca 2021, 19:28

To ta sama pokojowa Hiszpania, która podbiła pół świata, od Ameryk po Filipiny? Choroba wieku dziecięcego, Rosji też przejdzie.

a
środa, 28 lipca 2021, 01:44

a odejmij w Polsce dotacje zachodu, przekazy pieniężne dla rodzin z zagranicy to zobaczysz jaki mamy dochód

tagore
środa, 28 lipca 2021, 12:08

Polska jest płatnikiem netto w UE ,a transfery pracowników imigrantów w Polsce do krajów pochodzenia są większe niż od Polaków za granicą.

КК
wtorek, 27 lipca 2021, 23:33

Im większy dług kraju - tym większy PKB

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 21:12

To w czym innym ma te dochody ? Turystyka i spekulacja giełdowa, no może jeszcze jakaś drobnica. Covid okrutnie pokazał słabość takiej gospodarki. W Polsce PKB rośnie ale inflacja i długi rosną jeszcze szybciej, a bańka w końcu pęknie

tagore
środa, 28 lipca 2021, 12:12

Polskie zadłużenie nie przekracza 60% na tle np Niemiec wyglądamy całkiem nieźle.W zeszłym roku Berlin miał ok 187 mld euro deficytu budzetowego ,a na ten rok szykuje się ok 400 mld euro przy zapaści gospodarki.

123
wtorek, 27 lipca 2021, 15:44

Koncert zyczen.

Wasz Car
wtorek, 27 lipca 2021, 15:44

Czekam na wersję pasażerską, skoro su57 nie sprzedaję się na rynkach militarnych może czas rozpocząć wciskanie tego najlepszego samolotu świata na rynki cywilne?

rt
wtorek, 27 lipca 2021, 23:38

zgadłeś, że silniki Su-57 będą używane w naddźwiękowych odrzutowcach biznesowych, które są opracowywane w Rosji

Gruszwik
wtorek, 27 lipca 2021, 20:25

Dobre:-)

Tweets Defence24