Australia: Redback zintegrowany z aktywnym pancerzem i wyrzutnią ppk

16 marca 2021, 12:01
Redback SPIKE
Fot. Hanwha Defense
Reklama

Jak poinformował koncern Hanwha Defense, australijski Team Redback zajmujący się rozwojem bojowego wozu piechoty AS21 Redback dokonał pomyślnej integracji jego prototypu z dwoma kluczowymi, dodatkowymi systemami produkcji izraelskiej.

Mowa o aktywnym systemie ochrony pojazdu (ASOP) Iron Fist od Elbit Systems oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2 od Rafael Advanced Defence Systems. Integracja z pierwszym z nich miała miejsce pod koniec ub.r., a drugiego (połączona z kilkoma próbnymi strzelaniami) odpowiednio na początku lutego br. w zakładach obu producentów na terenie Izraela. Co ciekawe i warte podkreślenia na wybór analogicznego zestawu obu tych systemów zdecydowała się w ostatnim czasie także Holandia w ramach modernizacji posiadanych CV90.

Wspomniane próby prowadzone są w ramach przygotowań do finałowej części programu Land 400 Phase 3 (Mounted Close Combat Capability), czyli pozyskania nowego bojowego wozu piechoty dla australijskiej armii. W lutym br. Hanwha Defense Australia dostarczyła wymaganą partię trzech prototypów AS21 Redback w celu odbycia kompleksowego cyklu armijnych prób wraz z jego konkurentem - KF41 Lynx oferowanym przez Rheinmetall Defence Australia. Obie firmy deklarują, że w przeciągu ostatniego pół roku zbudowały wstępny szkielet łańcucha dostaw na podstawie lokalnych spółek. Hanwha Defense powołała w tym celu spółkę córkę — Hanwha Defense Australia, a także grupę Team Redback, w której skład wchodzą lokalne spółki m.in. takie jak: ECLIPS, EOS, Milspec, Bisalloy, Soucy, Marand i CBG Systems czy izraelski koncern Elbit Systems. Produkcja AS21 Redback ma być w założeniu prowadzona w zakładach w Geelong na południe od Melbourne.

image
Reklama

Przy rozwoju australijskiego AS21 Redback zastosowano wiele elementów produkcji izraelskiej. Wśród nich można wymienić nowy modułowy system wieżowy EOS/Elbit Systems T2000 (opcjonalnie bezzałogowy) uzbrojony w armatę automatyczną kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2. Bazową ochronę balistyczną podnosi z kolei aktywny system ochrony pojazdu Iron Fist, a ponadto istnieje możliwość instalacji modułów pancerza dodatkowego oraz paneli pancerza siatkowego izraelskiej spółki Plasan. Co ciekawe według najnowszej ujawnionej informacji wóz ten może być także wyposażony w nowy nahełmowy system celowniczy dla dowódców i kierowców pojazdów opancerzonych Iron Vision od Elbit Systems.

Iron Fist to izraelski ASOP typu hard-kill opracowany przez Israel Military Industries i produkowany przez Elbit Systems. Lżejsza wersja systemu o nazwie Iron Fist-Light Configuration (IF-LC) może zwalczać wszystkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowej, waży ok. 250 kg i jest przeznaczona dla lżejszych wozów bojowych (w tym kołowych). Z kolei Spike LR2 to najnowsza wersja izraelskiego przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike LR. Przebijalność pancerza została zwiększona o 30% dzięki zastosowaniu nowej tandemowej głowicy kumulacyjnej, a pomimo tego masa pocisku została zmniejszona z 13,3 do 12,7 kg. Wydłużeniu uległ także zasięg maksymalny z 4 do 5,5 km.

Nowy australijski bojowy wóz przyszłości ma pozwolić na zastąpienie i wycofanie mocno już przestarzałych  i wyeksploatowanych 431 egzemplarzy bojowych wozów piechoty M113AS4. Ostateczna decyzja o wyborze jednej z dwóch finałowych konstrukcji ma zostać podjęta w 2022 roku, po zakończeniu wspomnianych wcześniej prób. Zwycięzca programu może liczyć na kontrakt na dostawy ok. 450 egzemplarzy nowych bojowych wozów piechoty  i 17 wozów specjalistycznych wraz z pakietem wsparcia i zabezpieczeniem w całym cyklu życia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
TrzcinQ
czwartek, 18 marca 2021, 07:05

a ja coś czyje że choć nic oficjalnie nie poszło Redback będzie nowym BWP dla USA armii

asd
środa, 17 marca 2021, 10:51

Wymiana stabilizacji, łożyska wieży dodanie asop + nowa armata i amunicja zrobiłyby z t72 całkiem przydatny czołg. Nie stać nas? Bzdury, zredukować administrację, socjal i będziemy się mogli zbroić.

XYZ...
czwartek, 27 maja 2021, 14:15

Dajcie już spokój z tym t72, żeby to było czymś więcej niż jeżdżącą trumną, trzeba byłoby władować w to tyle pieniędzy, że się to po prostu nie opłaca. Za połowę kosztów nowego czołgu albo i lepiej dalej miałoby się kilkudziesięcioletniego trupa, który się szybko zacznie sypać. Z roku na rok utrzymanie będzie kosztować coraz więcej. Kup pan "fiata" wyremontuj przecież jeździć będzie a jak by tak jeszcze silnik wymienić, dodać elektrykę, może by tak klimatyzację jeszcze dodać to tamto i siamto. Pytanie da się? Oczywiście, że się da tylko nikt o zdrowych zmysłach tego nie zrobi. No chyba że hobbystycznie. Rozumiem, że nie o hobbystyczne zachcianki chodzi z tym t72. Największymi kosztami uzbrojenia nie są koszta jego pozyskania a utrzymanie tego w linii przez następne 30-40 lat.

TrzcinQ
czwartek, 18 marca 2021, 08:27

No socjal jest tak potężny że gdyby nie on to mielibyśmy 3 lotniskowce z resztą zgoda w pełni. Wy tak na poważnie?

dim
środa, 17 marca 2021, 08:05

"...może zwalczać wszystkie typy zagrożeń z wyłączeniem amunicji czołgowe..." - i tu jest sens utrzymywania w linii faktycznie zmodernizowanych T-72. O ile celnie strzelających, z właściwych dystansów i zdolnych do tego także w ruchu. Ale jeśli nie jest to ekono-opłacalne ? W porządku, nie znam się na broni pancernej, więc głos zabieram o niej bardzo rzadko. Ale ileż lat można "analizować" ? Z takimi info, panowie wojskowi, to musicie wyjść WY do społeczeństwa. Które na razie ani nawet w połowie populacji nie jest skłonne akceptować niezbędnych wydatków, jeśli na obronność. Gdyż media polskojęzyczne wyraźnie inne mają dyrektywy, a media polskie zachowują się na ogół lizusowsko, wobec rządu, a nuż coś jeszcze skapnie finansowo...

xyz
czwartek, 27 maja 2021, 14:25

Nie, nie ma to sensu. Modernizacja tego trupa to pieniądze wywalone w błoto, bo za kilka lat i tak zacznie się to sypać a z każdym rokiem koszta utrzymania są coraz większe. Wojsko z niczym nie ma wychodzić do społeczeństwa, bo nie ma to najmniejszego znaczenia. To czy dostaną sprzęt ani od nich ani od społeczeństwa wcale nie zależy. Analizy trwają tyle i pozyskiwana jest taka ilość gdyż to decyzje polityczne. Nie ma decyzji politycznych nie ma sprzętu. Proszę bardzo trzeba było dać łapówkę USA to ekspresowo bez przetargów wielkich analiz dało radę f35 zakupić. Drony z Turcji też decyzja polityczna.

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 15:45

Iron Fist tylko 250kg? Dobra nie marzę niech Borsuk najpierw do finału dojdzie

devlin0
wtorek, 16 marca 2021, 14:46

i tak powinien wygladac wybor:porownanie produktow przez armie a nie przez urzednikow ktorzy nie maja o tym zielonego pojecia

locco
wtorek, 16 marca 2021, 17:53

Urzędnicy zwyczajowo nie mają o niczym pojęcia, rządzi pieniądz tasowany pod stołem.

Observer
wtorek, 16 marca 2021, 18:57

Pewnie pijesz do Borsuka ale pamiętaj że wojsko akurat taki chciało a po drugie zdecydowano się na typowo Polski produkt a to nie często się zdarza. Oczywiście na Borsuku BMS i ASOP to mus. Team Redback :)

Chyżwar dawniej Marek
środa, 17 marca 2021, 11:45

Tak samo, jak Koreańczycy chcieli K21.

Janusz herbu Trzcinawa
środa, 17 marca 2021, 20:27

dokładnie tak

Olaf
wtorek, 16 marca 2021, 14:16

Team Redback.

malkontent2021
wtorek, 16 marca 2021, 14:04

Da się ? Da !

Chyżwar dawniej Marek
środa, 17 marca 2021, 11:43

Tak samo by się dało z K2PL.

mobilnyPL
środa, 17 marca 2021, 15:50

....dokładnie tak....

Tweets Defence24