Australia prezentuje prototypy BWP przyszłości

12 marca 2021, 15:53
Land 400
Fot. MO Australii
Reklama

Departament Obrony Australii publicznie zaprezentował oba finałowe prototypy konstrukcji rywalizujących o kontrakt nowy australijski bojowy wóz piechoty. Ma on zastąpić obecnie używany przez poddziały zmechanizowane australijskiej armii M113AS4, który został zaprezentowany jako tło dla obu nowych propozycji.

Wspomniane wydarzenie miało miejsce w stolicy Australii - Canberze 12 marca br. Już wcześniej australijski resort obrony informował o przekazaniu w lutym br. wymaganej partii trzech prototypów od obu koncernów rywalizujących w tym programie. W najbliższym czasie wybrani australijscy żołnierze mają stworzyć próbne załogi i przejść kilkutygodniowe szkolenie na nowych wozach. Wspomniane pojazdy mają być poddane serii intensywnych i wszechstronnych badań i testów, prowadzonych w celu wyeliminowania potencjalnego ryzyka dla australijskiej armii, związanych z pozyskaniem nowego uzbrojenia.

Dwa wozy każdego z typów będą wszechstronnie badane przez żołnierzy, a trzeci będzie podlegał testom odporności. Na podstawie otrzymanych wyników do 2022 roku ma zostać podjęta ostateczna decyzja o wyborze zwycięzcy.

image
AS21 Redback. Fot. MO Australii

W australijskim programie Land 400 Phase 3 (Mounted Close Combat Capability), w obecnej finałowej fazie, pozostała jedynie dwójka konkurentów: Rheinmetall Defence z KF41 Lynx i Hanwha Defense ASK21 Redback powstały na bazie K21.

Obie firmy mają doświadczenia związane z kontraktami dla Australii. Tamtejsza armia w sierpniu 2018 roku zdecydowała się na zakup 211 egzemplarzy kołowych wozów bojowych z rodziny Boxer od niemieckiego koncernu, ich dostawy już się rozpoczęły. Z kolei południowokoreańska spółka zwyciężyła w postępowaniu na 30 nowych australijskich armatohaubic samobieżnych oferując AS9 Huntsman, czyli krajową wersję K9 Thunder. 

Wcześniej w programie nowego australijskiego BWP startowały także dwa inne koncerny: General Dynamics Land Systems z Ajaxem oraz BAE Systems z CV90, jednak ostatecznie zrezygnowały z dalszego udziału w tym postępowaniu. 

image
KF41 Lynx. Fot. MO Australii 

Obie firmy deklarują, że w przeciągu ostatniego pół roku zbudowały wstępny szkielet łańcucha dostaw na podstawie lokalnych spółek. Rheinmetall Defence posiada już swoją spółkę córkę Rheinmetall Defence Australia, która działa na rzecz australijskiej armii oraz odbiorców eksportowych, a także współpracuje z innymi lokalnymi spółkami przemysłu zbrojeniowego. Produkcja KF41 Lynx ma odbywać się w zakładach Military Vehicle Center of Excellence (MILVEHCOE) w Redbank w stanie Queensland we wschodniej Australii.

Hanwha Defense z kolei powołała w tym celu spółkę córkę — Hanwha Defense Australia, a także grupę Team Redback w której skład wchodzą lokalne spółki m.in. takie jak: ECLIPS, EOS, Milspec, Bisalloy, Soucy, Marand i CBG Systems czy izraelski koncern Elbit Systems. Produkcja AS21 Redback ma być w założeniu prowadzona w zakładach w Geelong na południe od Melbourne.

image
Reklama

Program Land 400 Phase 3 zakłada pozyskanie nowego bojowego wozu piechoty dla australijskiej armii, który zastąpi i pozwoli na wycofanie mocno przestarzałych  i wyeksploatowanych 431 egzemplarzy bojowych wozów piechoty M113AS4. Ostateczny zwycięzca jednego z największych programów modernizacji technicznej australijskich wojsk lądowych otrzyma kontrakt o łącznej wartości najprawdopodobniej ponad 10 mld AUD (7,7 mld USD). Będzie on obejmował ok. 450 egzemplarzy nowych bojowych wozów piechoty i 17 wozów specjalistycznych wraz z pakietem wsparcia i zabezpieczeniem w całym cyklu życia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 114
Reklama
TrzcinQ
środa, 17 marca 2021, 21:45

MON chce BWP pływający i takowy dostanie. Korea ma pływającego K21 i nie myśli o innym. Wszystko definiują wymagania wojska a nie grono internetowych ekspertów i całe szczęście

Observer
wtorek, 16 marca 2021, 10:30

Stanowczo Redback panowie:) Wojsko jak nie dostaje czego chce lub dostaje to czego nie koniecznie chce to nie dobrze ale jak czegoś chce i może to dostać to też nie dobrze. Wiecie panowie lepiej oczywiście co tak chętnie w necie piszecie. Skończcie te jałowe rozmowy. Oby Borsuk jak najszybciej i jak najliczniej trafił do jednostek

Jaro
wtorek, 16 marca 2021, 09:33

W naszych warunkach pojazdy klasy BWP o dużej masie dochodzącej do 50 ton można porównać do czołgów których masa jest zbliżona do 70 ton czyli wypisz wymaluj ABRAMS sepv3 o ile uwzględnimy wielkość pojazdu ( m2/ kilogram) . Amerykanie już sami zamierzają szukać innych rozwiązań bo ich czołgi lub pojazdy wsparcia są za ciężkie i jest im bardzo ciężko się poruszać po terenach europejskich. Dlatego jeszcze raz powtórzę BWP lżejsze tak jak planują wykorzystać Borsuka pływającego 25-26 ton plus pancerz to jakieś 30 ton oraz druga wersja dla wersji specjalistycznych do max 38 ton nie więcej. Powyżej tego powinien powstać Gepard do 45 ton jako WWB czyli wsparcie dla czołgów z możliwością przewozu piechoty. W ramach jasności to każde BWP i KTO można zniszczyć z armaty kaliber 30 mm , ważne jest tylko to z jakiej odległości. CO do pływalności to nie stanowi ona problemow do stworzenia innych wersji bo przecież można się jej pozbyć lecz co bardziej ważne jest to ze pierwsza PATRIA nie jest wstanie udźwignąć tyle oporządzenia dlatego powstała wersja XP która w pełni spełnia wymagania. W roku 2023 planowane jest wykorzystanie tego typu nośnika do wersji nie pływających, specjalistycznych.

z Prawej Flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:52

taki gepard już powstał i nazywał się ANDERS na podwoziu CV-90{120mm+4 żoł desantu}ciekawe czy kadłub andersa dałoby się posadzić na podwoziu koreańskim!???

Janusz wiadomo jakiego herbu
wtorek, 16 marca 2021, 07:43

57mm AU-220M bajkał proponuje poszukać. Wymóg pływania jest kontrowersyjny przyznaję ale wojsko panie Jam takowy chce i myślę że wiedzy mają troszkę więcej niż my (wymóg pod nasze warunki i założenia zważywszy na przeciwnika z którym przyjdzie nam się zmierzyć- a nie turbany na piaskach) Nikt nie powiedział że wejście i wyjście z wody nie wymaga (w niektórych przypadkach) wcześniejszego przygotowania brzegów (stawianie mostów pontonowych również) w zależności od ukształtowania brzegu a także że szybkość nurtu nie ma znaczenia (bo ma) Nie zmienia to jednak faktu że pojazdy takie nie mają większych możliwości zwłaszcza kiedy nie ma się odpowiedniej liczby sprzętu przeprawowego. Rzeki mawe t obecnie to wielkie wyzwanie przed nowoczesną armią zwłaszcza w warunkach bojowych. Rosomak jak i Borsuk z ZSSW30 strzelają płynąc oraz mogą w trakcie wykonywania tego zadania zabrać desant i teraz wiem że powielasz głupoty z internetu (zanim coś napiszesz proponuje liznąć min. info) I na koniec powiem ci (po raz kolejny) że jest możliwość dopancerzenia (duże znaczenie ma materiał z ktorego taki pancerz jest zrobiony- patrz koreański K21 który choć lżejszy z przodu chroni przed 30mm) oraz są plany stworzenia cięższej nie pływającej wersji Borsuka (zależy to od MON) i powiem ci że platforma takowa już nawet jest a mianowicie Anders. Jak najbardziej na bazie Borsuka można opracować wiele wersji specjalistycznych i plany również takowe są. Tak jak powiedziałem wcześniej (choć nie wiem na pewno) Borsuk po dopancerzeniu powinien chronić od przodu przed 30mm ale przed ppk kornet i prawie wszystkiemu powyżej 30mm nie uchroni nawet mityczna Puma. BWP to nie MBT do którego najbardziej zbliżony jest izraelski Namer no ale to TO a nie BWP. Brakuje BMS i ASOP (krajowy być może a który w przyszłości to mus) i które planuje się usadowić również w Borsuku. P.S. na temat 57mm doczytaj a jeżeli pytasz o 100mm to nie mam nadziei dla ciebie bo każdy BMP3 (najliczniejszy w ich flocie) posiada armate 100mm sprzężony z 30mm. Dziękuję

jam onufry
wtorek, 16 marca 2021, 20:50

No. To troche poczytałeś. Głownie komentarzy ;) Dlaczego armata 100mm jest sprzężona? Zastanów się. Pozdrawiam

Janusz herbu Trzcinawa
środa, 17 marca 2021, 00:01

Odpowiadam po zastanowieniu się uprzednim minutowym lub nawet nie> Żeby Onufry miał co kminić i pisać głupie posty a skoro głupio pytasz lub stwierdzasz nie wiadomo (a robisz to często i tu najlepsze przykłady- cyt. "Tak. Jeszcze jest coś takiego jak nurt rzeki który będzie znosił i rozpraszał wozy na sporej długości rzeki....)" lub to i tu cyt. "I z pływania nici bo przeprawiające sie rośki i borsuki nie mogą miec na pokladzie uzbrojenia i desantu a do tego nurt rzeki zniusł ich na 3 do 5 km......" to odpowiem równie głupio by ci do końca nie było głupio "by nie czuła się samotnie" i na koniec sam jesteś niskociśnieniowy. Pozdrawiam

Jaro
niedziela, 14 marca 2021, 20:45

Wszyscy macie racje, każdy w mniejszym lub większym stopniu. Pamiętajcie ze każdy stara się dopasowywać wymagania pod własne potrzeby. Dlatego nie jestem wstanie zrozumieć dlaczego tak usilnie zawsze wzorujecie się na tym co potrzebują inne kraje. Jak dla mnie logika myślenia naszych jest całkiem logiczna o ile zostanie w pełni zrealizowana . KTO oraz BWP to nie pojazdy ciężkie jak czołgi oczywiście opancerzenie jest ważne ale co wy chcecie powyżej 50 ton i co dacie mu 40 mm działko? Dlatego uważam ze dużo lepszym rozwiązaniem jest BWP które pływa w postaci Borsuka oraz pojazd WWB czyli Gepard o masie do 45 ton jako pojazd wsparcia dla czołgów. Po za tym co wy sobie myślicie co poniektórzy ze nagle wyjedzie 1000 BWP i będą się na wzajem wybijać? Taka Puma czy Boxer oraz CV90 jak dostanie z przeciw pancernego lub moździerza to nic im nie pomorze żaden pancerz, a problemy w poruszaniu się w terenie pozostaną .

jam
niedziela, 14 marca 2021, 22:30

Jakie problemy w poruszaniu sie? Plywanie nie ma nic wspolnego z poruszaniem sie po trudnym terenie. Wbij sobie to do głowy. Konflikty nie beda liniowe a punktowe i nikt nie bedzie szalał po trzcinowisku. Pływalnośc tylko utrudnia konstruowanie wozu w różnych wersjach. Rosomak jest dobrym przykładem tego. Robią go ponad 10 lat a jeszcze nie wszystkie wersje zostały opracowane. Chociazby niszczyciel czołgów podstawowa wersja rośka z desantem posiadającym w ręku ppk spike. Nie wiem czy w tym miejscu smiać sie czy płakać.

Janusz herbu Trzcinawa
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:21

Bzdura jak ich mało. To że Rosomak nie doczekał się wersji specjalistycznych nie oznacza że przyczyną tego stanu rzeczy jest jego pływalnosc! I jaka punktowość? I jak mam sie czerpiać to wydaje mi się że w miękkim terenie te dodatkowe 10 ton ma duże znaczenie. To ja nie wiem czy mam śmiać się czy płakać

kata
niedziela, 14 marca 2021, 09:57

Myślę że dla wielu jest problemem że jest taki borsuk i jest HSW,Po co to przecież niemiaki to prdukują,

NEMO
sobota, 13 marca 2021, 07:22

I to są wozy przyszłości a nie jakiś Borsuk z tekturowym pancerzem

Janusz herby Trzcinawa
niedziela, 14 marca 2021, 16:45

Sam jesteś tekturowy. Wyobraź sobie razem zresztą z niejakim JAM że Rosjanie mają masę BWP z rodziny BMP. Mimo "tektury" pancerza są odporne na broń lekką a więc min. bezpieczeństwa zapewniają a lepsze to niż naczepa ciężarówki lub paka Nissana Navarry. Każdy z nich jest niezwykle mobilny a to ważne bo do miast nikt przy zdrowych zmysłach wchodzić nie będzie ( a to w konflikcie asymetrycznyn pancerz to podstawa) bo i po co wikłać się w jałowe walki. Każdy a przynajmniej większa ich część posiada zdolność by zniszczyć każdy zachodni BWP (i vice versa) bo posiada albo 30mm armate albo 100mm albo ppk Kornet lub niebawem 57 bodajże w nowym systemie wieżowym armate. Liczą się koszta i potrzeba a także sposób użycia. Borsuk to pojazd który bije na łeb wszystko co Rosjanie posiadają (jeśli takie porównanie ma w ogóle sens) ma pancerz, o niebo lepszy Lepszy ppk i armatę. Lepiej pływa, jest odporny na miny a załoga ma lepszą świadomość sytuacyjną. Jest to pojazd bardziej mobilny od BWp1. Co do pancerza to coż wiecie panowie tyle co każdy a więc nic nie wiecie a jednak piszecie swoje wróżby. Wg. mnie będzie to lepiej niż w Rosomaku. Można go opancerzać dodatkowo jak Kurganca więc podejrzewam STANAG 5 z przodu i 4 z boków a więc słabo z panerzem jest w wersji bez dodtkowych paneli ale i tak lepiej niż w BWP1. Borsuk to (przynajmniej jeśli wierzyć HSW i wojsku) dobry PBWP i oby jak najszybciej wszedł do służby. Wszystko zależy od MON czy będzie i ciężka wersja bo takową da się opracować a może ktoś reanimuje Andersa? Nie wiem ale ważne by zastąpić bwp1 jak najszybciej. Wojsko podejrzewam że w związku z tym czym dysponuje przeciwnik, jaką taktykę za pewne przyjmie. Jak wygląda nasza plus uwarunkowania terenu zdecydował się na pływający pojazd i myślę że choć kontrowersyjny to pomysł jest to słuszna droga zwłaszcza a może dlatego że można go dodatkowo opancerzać czego o bwp1 zrobić już nie da rady. Po opracowaniu pływającego (co sami przyznali inż. HSW) opracowanie cięższego nie bedzie już wyzwaniem ciężkim do realizacji. Kiedyś ktoś napisał że nabycie nowych zagranicznych BWP nie tylko zwiększy koszta a więc spowoduje nabycie mniejszą liczbę BWP (no jednak wolałbym odpowiednią ilość nawet kosztem pancerza) i nie wiem czy nas stać zważywszy na zakupy dotychczasowe a także ogrom potrzeb który jeszcze przed nami ale także wydłuża czas kiedy archaiczne BWP1 przejdą do historii w WP. Temat produkcji. To nie wina HSW (a przynajmniej do końca) że deklaruje 50 szt/rocznie a możliwości zamawiającego a więc MON. No nie stać ich poprostu na więcej i tak jak mobilny pisał płacimy za coś czego jeszcze nie dostarczono a gdzie jeszcze Miecznik, Narew czy Orka. Teraz się dowiaduje że UsA Abramsy proponuje o Matko Boska Chroñ w tobie nadzieja. Min. Błaszczak faktycznie mówiąc o trendach jakie to rzekomo określa nasz MoN postradał rozum co spowodowało że utracił kontakt z rzeczywistością. Ale wracając do Borsuka. Jest to udany pływający BWP, żaden najlepszy ani innowacyjny (no poza tym że pływa) ale na pewno solidny który da jakość i ppzwoli wycofać antyki bwp1 z naszych jednostek. Zamiast go negować- wspierać! Panie Kazik. Anders był ale się zmył bo sam Obrum chciał go uwalić za pewne przy szeptach lobby zagranicznych koncernów mających chrapkę by opchnąć nam pz 6 setek swego produktu, zniszczyć konkurencje (jaka by ona nie była) i zarabiać na serwisie. To zrobiono swego czasu z cukrowniami, stoczniami i hutami a obecnie z kopalniami (Chiny za pewne kupiły by mase węgla no ale to z pkt. widzenia politycznego niemożliwe) Pozdrawiam

Ja
poniedziałek, 15 marca 2021, 00:18

@Janusz herby Trzcinawa: Wszystko sie zgadza oprocz kwestii Andersa: Jego uwalil rzad PO zwalniajac jego konstruktora i innych specjalistow. Poza tym 100/100. Pozdrawiam.

jam
niedziela, 14 marca 2021, 21:17

Mobilność zależy od mocy silnika a o pancerzu to ty nic nie wiesz podobnie jak o armacie 57mm która jest niskociśnieniowa ale to chyba nic ci nie mowi panie chrabio herby trzcinawa. A jeżeli chodzi o koszta to pancerz kosztuje najmniej. Koszt borsuka to około 20 mln złotych i byle pocisk np. 30mm go przebije. Z tego co widzę to lubisz oglądać filmiki na YouTube a potem masz się za mądrale. Żałosny jesteś.

Janusz herbu Trzcinawa
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:34

W przeliczeniu masy na moc silnika (a to ma wpływ na mobilność) jasno wynika że Borsuk jest lepszy. O pancerzu wiem tyle co ty i to co napisałem jest tylko moim gdybaniem co nie ukrywałem (odporność z przody na 30mm jak najbardziej realna) Jeśli chodzi o rosyjską 57mm to są artykuły nt temat dostępne więc zamiast cwaniaczyć radzę poczytać. Najdroższa w całości zwanej NPBWP Borsuk jest wieża ZSSW30 a koszt Borsuka szacowano na 25 lub 28 mln pln. Z tego co widzę nic nie wiesz a tym samym na żałosnego wychodzisz ty bo tematu nawet z internetu nie umiesz zaczerpnąć a co dopiero z poligonu więc nie pouczaj ludzi co pojęcie o sprawie mają

jam
poniedziałek, 15 marca 2021, 20:17

To coś napisz o tej 57mm.

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 09:06

....To sobie poczytaj na D24....BMP3 ma armatę 100mm co czyni go BWPem o najmocniejszym uzbrojeniu....

Polowic
środa, 17 marca 2021, 10:58

Wiesz do czego służy ta armata 100mm w BMP3 i z jakiej korzysta się do niej amunicji? Podpowiem, BMP3 ma także armatę 30mm, nie przypadkiem...

TrzcinQ
czwartek, 18 marca 2021, 07:07

Gasi pożary więc jest bezwartościowa chcesz powiedzieć

mobilnyPL
środa, 17 marca 2021, 15:52

....tak wiem i nie zmienia to faktu że jest najsilniej uzbrojony BWP>>>>

Codybancks
niedziela, 14 marca 2021, 08:10

Ten nowy przyszłościowy wóz bojowy to taki grubszy brat CV90 !!!!

jam
sobota, 13 marca 2021, 19:28

Ci którzy decydowali o zdolnosciach borsuka wojnę znają tylko z poligonów więc nie dziw się że taki jest

mobilnyPL
niedziela, 14 marca 2021, 11:04

....a inni znają ją z konfliktów asymetrycznych....AFgan, Irak i Syria....jeszcze inni jak np ty znasz ją z TV i netu....BRAWO ty

Rex
sobota, 13 marca 2021, 15:22

Borsuk ma taki pancerz jakiego wymaga wojsko. no ale ty pewnie byś wolał każdego żołnierza przewozić czołgiem?... bo taaaaki super pancerz ma

jam
sobota, 13 marca 2021, 19:05

Ochrona jest ważniejsza od zdolności pływania. Masz jakiś problem zrozumienia tego? Jeżeli tak to wsiac do borsuka a ja wypalę w ciebie z działka chociażby 30mm. Możesz potem opowiedzieć o wrażeniach pod warunkiem że przeżyjesz taki eksperyment.

Extern
niedziela, 14 marca 2021, 17:30

A co taki eksperyment ma niby wykazać? Każdy pojazd da się zniszczyć jak już go wykryłeś i możesz wybrać czym do niego strzelisz. Nie chcesz chyba udowadniać że mobilność operacyjna na danym teatrze działań nie ma żadnego znaczenia?

jam
niedziela, 14 marca 2021, 21:47

Wsiąć do ostrzeliwanego bwp-a a sam zrozumiesz. Mobilność operacyjna zwiazana jest z napedem a nie pancerzem. A zniszczyc to mozna ale im lepiej opancerzony tym silniejsze trzeba użyć srodki. Wozy które kosztować maja okolo 20 mln złotych beda niszczone z byle działka. Chciałbym cie wtedy w nim widzieć

Janusz herbu Trzcinawa
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:26

Litosci ile tak można- Jak każdy inny BWP bo broń która jest zagrożeniem dla BWP (z wyjątkiem bwp1) to wszystko powyżej kalibru 30mm i ppk! A mobilność pojazdu to m.in. stosunek mocy do masy a więc masa ma znaczenie! Nie rozumiesz a piszesz

jam
poniedziałek, 15 marca 2021, 20:15

Do zachowania mobilnosci przy wzroście masy wystarczy użyc mocniejszy silnik. Dotarło?

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 09:48

....ale waga w ciężkim terenie ma znaczenie czy nie?.....

Janusz wiadomo jakiego herbu
wtorek, 16 marca 2021, 07:46

Jak najbardziej piszesz rzecz oczywistą ale w poruszaniu sie w terenie masa ma znaczenie niezaleznie od silnika jaki tam wstawisz. Dotarło?

wtorek, 16 marca 2021, 07:15

Zgadza się nie przecze

konsul
niedziela, 14 marca 2021, 15:32

mobilność, szybki przerzut wojska zwłaszcza na wschodnich terenach i mazurach jest niezwykle istotny, co po pancerzu jak przyjadą za późno lub muszą czekać na most mobilny, budowę mostu itd. ... Borsuk też może odpowiedzieć działkiem 30 mm .... BWP to nie czołg tak jak ktoś już napisał. Oczywiście nie wszystkie BWP muszą mieć konieczność pływania.

jam
niedziela, 14 marca 2021, 21:57

Po to są rosomaki by szybko i sprawnie przezucac oddziały. A jezeli chodzi o mazury to właśnie dobrze znam bo mieszkam i wiem ze taki rosomak czy borsuk nawet nie dojedzie do zbiornika wodnego bo ugrzeznie na mokradlach otaczajacych zbiorniki. Dziś wojny są punktowe a nie liniowe i dlatego nikt w trzcinowisku nie bedzie walczył a tylko uciekał

Ej ty jo
wtorek, 16 marca 2021, 07:47

No na bagnach wszystko wsiąknie. O czym ty w ogóle piszesz

Felix
niedziela, 14 marca 2021, 11:25

Co ci z pancerza? kiedy siedzisz na przyczółku za Sanem po drugiej stronie rzeki masz utrzymać stanowisko ale nie dostaniesz wsparcia bo mosty są pod Poznaniem a BWP czeka żeby ci pomóc ale nie dojedzie tych kilkuset km bo się utopi. Wisła, Dunajec, Wisłoka, Wisłok, San to tylko kilka rzek na południu Polski na 100 km.

jam
niedziela, 14 marca 2021, 22:36

I z pływania nici bo przeprawiające sie rośki i borsuki nie mogą miec na pokladzie uzbrojenia i desantu a do tego nurt rzeki zniusł ich na 3 do 5 km. Pozdrawiam

Mały książe
wtorek, 16 marca 2021, 12:21

ŻeZe co nie mogą mieć. Sprecyzuj

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 09:48

....demotaz nastepuje uzbrojenia a na pokladzie tylko kierowca....:D

mobilnyPL
niedziela, 14 marca 2021, 11:03

....Skąd wy się bierzecie?....Ochrona jest bardzo ważna tak samo jak STAN POSIADANIA i siła ognia oraz mobilność...Jak Abel krowie i nie wchodzi wam do głów że Armia taki BWP chce!.... Tak wiem wy wiecie lepiej niż armia....I że BWP Borsuk o ile MON sobie zażyczy będzie w wersji cięższej lepiej opancerzonej co przykład Redbacka pokazał wyraźnie że się da.... i że nasz przemysł nabywa kompetencji i doświadczenia w budowie takich pojazdów....dobra idę twym torem myślenia> A jak ja wypalę do ciebie z ppk KORNET który posiada nawet zabytkowy BMP2 to ty opowiedz mi o swych wrażeniach siedząc nawet w jednym z tych przyszłościowych BWP dla Australii albo lepiej opowiedz co czujesz jak sieknę w ciebie ze 100mm armatki z BMP3.... BWP to BWP taxi na gąskach podobnie jak KTO taxi na kołach....za dużo naoglądaliście się wojsk USA na krucjatach blisko wschodnich....TO nie misje to wojna na pełną skalę nam grozi, gdzie liczy się mobilność i siła ognia a pływalność może uratować więcej żyć niż ci się wydaje (popatrz na jakie wojska stawiają Rosjanie i w jaki sposób będą one użyte) a i wyobraź sobie że BWP Borsuk może zostać dodatkowo opancerzony takimi samymi panelami jak ten super Lynx którego nawet w Niemczech nie chcą stawiając na Mardera i Pumę oraz Kurganiec-25....i na koniec ci powiem choć przyznaję nie mam pewności której i ty nie posiadasz również że od przodu Borsuk jest odporny na ostrzał z 30mm.... Ostatnie próby pokazują że Borsuk HSW wyszedł bardzo dobrze i zamiast kibicować Borsukowi spotyka go hejt i nie będę ci wmawiał davienowym zwyczajem że jesteś trollem obcych koncernów....Jesteśmy skazani na Borsuka z HSW bo wprowadzenie nowego bo "Janusz tego chciał" wydłuży czas wprowadzenia do służby takowego i skaże nas na bwp1 na następne lata. Zwiększy to również koszty a jak wiesz lub domyślasz się nie mamy jej....Przemysł upada kasa idzie za granice kibla C.D. .... MYŚLMY PANOWIE....Polityka zakupów za granicą dominowała w ostatnim 30 leciu i dominuje nadal wbrew temu co pisiory mówią mówili- kłamcy. I jaki skutek tego? BWP, KTO i inne pojazdy możemy robić swoimi siłami i nawet to wychodzi ale OP czy myśliwca V generacji nie zbudujemy to fakt....

jam
niedziela, 14 marca 2021, 22:51

KTO jest fiński, odporność borsuka na ostrzał z 30ki to bajka i wszyscy o tym wiemy. Ile kornetów masz ze tak wszystkie bwp-y rozwalisz i jaka armate 100mm masz na mysli? A w ogóle idąc twoim tropem to po co ci chełm skoro ci d_py nie chroni?

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 09:57

....a to wyobraź sobie że koreański 25 tonowy K-21 wykazuje odporność na 30mm z przodu.... dziwne nie

Ej ty jo
wtorek, 16 marca 2021, 07:47

Nie mam więcej pytań

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 10:03

I pojadę dalej bo pociski odbiją się od przednigo pancerza:)

R
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:19

Tak a to ciekawe, kadlub ma STANAG 6? wieza ma STANAG 2 z mozliwoscia zmiany opancerzenia na STANAG 4. Jakos nigdzie nie moge znalesc info o kadlubie i STANAG 6.

Davien
piątek, 19 marca 2021, 14:08

Przód Borsuka ma byc odporny na 30mm wiec powodzenia R-ciu:)

jam
niedziela, 14 marca 2021, 22:52

A które to pociski? Funklub pomoze ci odpowiedzieć?

Davien
piątek, 19 marca 2021, 14:10

Ano takie np 30mmx165?:)

Zniechęcony
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:30

Wtf kalibru 7,76 czy jakos tak alebo laser

Donald
sobota, 13 marca 2021, 11:35

A czy ty widziałeś tego nowego borsuka? Chyba nie!!

kibic
sobota, 13 marca 2021, 11:10

Borsuk zapowiada sie na bardzo udany produkt. Główna wada znaleziona przez krytyków polega na tym, że jest konstrukcją polską.

jam Onufry
sobota, 13 marca 2021, 19:11

Główną wada jest jego słaby przód. A jeżeli chodzi o to czy jest to w pełni polska konstrukcja to dziwnym trafem mocno przypomina nowego ruskiego bwp-a i o zgrozo ma identyczne walory bojowe. Czyli borsuk jest wozem w pełni polskim ale z doświadczeniem i wymogami innej epoki. I tu jest cały problem....

kmdr
wtorek, 16 marca 2021, 02:07

Wojny prowadzi się w już innym stylu.To nie są dwie armie na przeciw siebie w równych szeregach.Prawdopodobieństwo trafienia jest takie samo dla każdej sfery pojazdu.Celować sobie możesz w przód ,ale pojazd może zmienić w każdej chwili kierunek jazdy.I co w tedy? Kiedyś wydano taką książka , w której na barwnych ilustracjach na pojazdach było zaznaczone białym krzyżykiem gdzie najlepiej trafić pojazd. Dopisałem pod ilustracjami długopisem w nawiasie ,"W warunkach specjalnych przed garażem". Za to mam zakaz wstępu do jednej biblioteki.Działo to nie aparat, bwp to nie obiekt do sweetfoci nie ustawi się tak jak chcesz,możesz nie dążyć się dobrze ustawić , możesz liczyć tylko na szczęśliwy traf. Ppk-i też nie maja 100% celności ,a zwłaszcza 100% celności w przód.Top atak daje największe szanse,ale tu była mowa o przodzie.

Janusz herby Trzcinawa
niedziela, 14 marca 2021, 16:52

Większych bredni nie słyszałem (no może poza tymi lusterkami) Przód? Chłopie przód jest najmocniej opacerzony choć z powodu wymogu pływania słabo z kątowany ale to nie II wojna światowa korneta nie odbije a lżejszy kaliber nie groźny. Jeśli chodzi o podobieństwo to masz na myśli Kurganca25 i masz racje poniekąd. Pływa jeden i drugi a i opancerzyć dodatkowymi panelami się je da. I to tyle z podobieństw. Walory bojowe czyli co? Nie lata? Brak lasera? Nie wiem o co chodzi ci. I jaka miniona epoka?

jam
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:10

No właśniem jesteś jak to lusterko

wtorek, 16 marca 2021, 07:48

No właśnie nie

konsul
niedziela, 14 marca 2021, 15:33

jakieś konkrety ? jest słaby z przodu czyli co i w porównaniu do czego ?

jam
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:11

Poszukaj se w necie. Panie konsulu :)

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 10:08

No przygarnał kocioł garnkowi.....

Ej ty jo
wtorek, 16 marca 2021, 07:48

No ty juz wyszukales co chciales i nie wyszlo

mobilny
sobota, 13 marca 2021, 10:48

....Rozwiń proszę bo póki co wychodzi na to że SAM jesteś tekturowy i papierowy NEMO.... Borsuk akurat się udał a przykład Redbacka pokazuje że na bazie pływającego BWP można opracować i cięższą wersję....HSW już deklarowało że jeżeli MON wyrazi chęć to oni się tego podejmą....a tak swoją drogą jestem przekonany że to właśnie Koreańczyk wygra.... @LMed Co ma Borsuk i nasze położenie wspólnego z przetargiem Australijskim? Nie-patriotycznie patrzyliśmy i postępowaliśmy od 1990 roku i po 30 latach widać w jak "zajefajnym" kierunku to poszło....STOP lobby obcemu którego propaganda opiera się na trollo- przedstawicielo handlowych.... Polska samolotu V generacji to nie opracuje ale akurat BWP jak najbardziej co zresztą widać radę da....

Kazik :)
niedziela, 14 marca 2021, 09:46

Dla wtajemniczonych w coś a'la WWO Anders celują obecnie USA-nie dla USMC ale nie wiedzą jak nam "zajumać" plany tego WWO.

Davien
piątek, 19 marca 2021, 14:11

Kazik, a po kiego USA ANders jak oni szukają lkkiego czołgu a nie dośc przeciętnego i wielkiego WWO:)

Kazik :)
niedziela, 14 marca 2021, 08:24

Polska już dawno temu opracował modułową platformę - poczytaj WWO Anders - obecnie UMPAG z Bumaru (2014) - na tej platformie zaplanowane były: ciężki bwp: pancerz 5 - STANAG4569, 3+8 desant + ppk Spike LR, WWO Anders -120 mm oraz 4 desantu, opl, samobieżny niszczyciel czołgów ppk i wiele innych pojazdów specjalistycznych.

jam
niedziela, 14 marca 2021, 22:56

A te wiele innych pojazdów specjanych to jakie?

Kazik :)
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:08

Już wymieniam: WZT, haubico-armata - 122 mm, moździerz samobieżny 98 mm lub RAK-120 mm, sanitarka, wszelkiego rodzaju wozy rozpoznania artyleryjskiego, wóz dowodzenia, opl tylko rakietowe - nazwijmy to "Poprad" na gąsienicach lub opl artyleryjsko-rakietowe nazwijmy to Gepard na gąsienicach. To tak na szybko w zestawie.

jam
wtorek, 16 marca 2021, 05:53

Bajkopisarz. Haubica 122 to stary goździk. Samojedny moździesz 98mm? Na czym go umieścili? Na bajkach braci Grimm? Gepard to miał być wóz wsparcia ogniowego... poprad :)))) Czy w ogóle wiesz co to znaczy - modułowa platforma?

Kazik :)
wtorek, 16 marca 2021, 18:19

I opracowanie autorstwa M. Kupras, M. Holota - szybkie pojazdy gąsienicowe - 2016 - pt. UNIWERSALNA MODUŁOWA PLATFORMA GĄSIENICOWA NOŚNIKIEM UZBROJENIA I SPECJALISTYCZNEGO WYPOSAŻENIA - cytat - "Bajkopisarz". :)

Kazik :)
wtorek, 16 marca 2021, 18:15

I na koniec artykuł, pt. Anders – polska wielozadaniowa platforma bojowa. -25.11.201 3 r. - poszperaj i poczytaj - cytat - "Czy w ogóle wiesz co to znaczy - modułowa platforma?"

Kazik :)
wtorek, 16 marca 2021, 18:06

I jeszcze jeden artykuł z D24 pt. - Powrót pancernego Geparda? [News Defence24.pl] - 22 listopada 2018, 15:34.

LMed
niedziela, 14 marca 2021, 11:32

Odwalone i pieniądze do Ameryki poszły (przedpłaty!). No i na "malowanie" staroci trochę. Takie priorytety Panie.

jam
wtorek, 16 marca 2021, 05:54

No. I teraz nie bedzie co kraść panie ;)

mobilnyPL
niedziela, 14 marca 2021, 11:11

....dokładnie tak lecz nie wiem co wnosi to do sprawy....Sam Obrum do tego doprowadził....Na szczęście w HSW jest inny klimat.... szkoda Anders tyle ci powiem....

LMed
sobota, 13 marca 2021, 08:37

Wspominanie Borsuka w tym towarzystwie jest mało delikatne i niepatriotyczne.

kmdr
sobota, 13 marca 2021, 21:00

Dlaczego?Te są na warunki australijskie. Chodź jak tam u nich popada, to może być problem.A u Nas na 2/3 mostów nie ma na nie nośności.W mojej okolicy tylko jeden most ,który ma nośność na czołg T72 i dwa na bwp1 nic cięższego nie przejedzie.Reszta to na osobówki i rowery nawet Rosomaka po nim puścić nie można.

LMed
niedziela, 14 marca 2021, 12:09

Myślę sobie , że ten Borsuk to może być taki listek figowy osłaniający niepopularną prawdę o braku możliwości. Chodzi głównie o kasę. No a takich lekkich, pływających, słabo opancerzonych to mamy przecież zatrzęsienie (zawsze można "podmalować").

jam onufry
wtorek, 16 marca 2021, 06:10

To była decyzja wojska. Jak cała reszta - dziwolągi.... Bo co to za armia w której biskup polowy dostaje z marszu generała choć pewnie na wojsku zna sie jak kura na pieprzu. A na emeryturze za miesiąc dostaje tyle z MONu ile inni emeryci nie dostaną za rok. A poniewaz nie placi podatków to lepiej ma niż nie jeden zasłużony generał. Paranoja. Podobnie jak te rosomaki ktore zamiast pancerza ceramicznego dostały pianke tylko po to by mógły pływać...Serce sie kraja gdy widzi sie ten bur_el

mobilnyPL
wtorek, 16 marca 2021, 23:47

dziecko drogie....kraja się a ręce opadają również jak się czyta te twoje bajki z gatunku mchu i paprci....

Kazik :)
niedziela, 14 marca 2021, 09:50

Proszę Pan nikt nie puści samodzielnie/ z marszu BWP pływających do ataku na drugi brzeg bo je najzwyczajniej rozniosą w pył - jest to samobójstwo. Nawet taka rosyjska gwardia narodowa wsparta czołgami (stare T-64 po modrece też się nadadzą) i ppk.

da
niedziela, 14 marca 2021, 22:59

T64 służą na Ukrainie a nie w rosji

Kazik :)
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:20

Odpowiem: T-62 też wystarczy a tego ruskie mają pod sam szyberek!!! Nie ma to znaczenia byle miało stosowną armatę i trochę pancerza. Starcie klasyczne bez wsparcia lotniczego i artylerii po obu stronach - tak dla ścisłości.

kmdr
niedziela, 14 marca 2021, 22:13

Nie o coś takiego chodzi. Rzeka ma 6 -10 metrów szerokości ,a most za słaby.Most towarzyszący odpada bo brzegi nie umocnione albo wał i rów za wałem.Nawet zwykły przerzut przy zniszczeniu mostu z dużą nośnością możliwy za 15 km.

Kazik :)
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:17

Pojazdy gąsienicowe też muszą mieć odpowiednie zejście i wyjście z rzeki a rów za wałem i sam wał jest takim samym niebezpieczeństwem, i dla czołgów. BWP pływające tego nie rozwiąże nawet nie przetransportuje dużej ilości żołnierzy bo ma tylko 6 miejsc desantu. Więc nadal nie rozumiem tego pływania? Pojazd taki w wodzie jest jak tarcza strzelnicza. Odpowiedni rozwój wojsk inżynieryjnych daje niezależność manewrową powiązana z odpowiednimi przerzutami stosownych sił ciężkich, jak i stosownej ilości wszystkiego innego łącznie z garkuchniami.

jam
wtorek, 16 marca 2021, 06:23

Tak. Jeszcze jest coś takiego jak nurt rzeki który będzie znosił i rozpraszał wozy na sporej długości rzeki....

kmdr
wtorek, 16 marca 2021, 01:24

Bo nie chodzi tutaj czy BWP pływający czy nie tylko, że większość mostów nie ma odpowiedniej dla potrzeb wojskowych nośności.Taka smródka szeroka na 10 metrów to i pływający bwp nie będzie się miał jak dobrze pędników zamoczyć,ale nadal to jednak przeszkoda.Brzegi nie uregulowane i nie ma jak "przygodnej" przeprawy zorganizować.To jest problem.Samorząd ma cieki wodne i rzeki tam gdzie plecy tracą szlachetna nazwę.Chaszcze i pokrzywy po szyje nawet ciężko ocenić czy brzeg czy się nadaje.Za to dla pontonów z dywersją jak ulał.Przepłyniesz przez pół powiatu i nikt cię nie zobaczy.Fajnie nie ? W dwie godziny swobodnego spływu i ile mostów idzie na straty? Sztuk 12 :jeden kolejowy trzy piesze, reszta drogowe w tym trzy wyżej wspomniane.Jeszce niedaleko jeden most kolejowy nad autostradą 25 minut spacerkiem od rzeki .Zawalisz go i trzy dni sprzątania z autostrady, linia kolejowa nieprzejezdna przez pół roku.

Ułan1912
sobota, 13 marca 2021, 15:17

Zwyczajnie Borsuk to pływający BWP. Taki chce MON. Patriotyzm jest tutaj nieistotny.

Wojmił
piątek, 12 marca 2021, 22:51

Redback jak nic przypomina Andersa w wersji BWP... dalszy komentarz zbyteczny....

He he
piątek, 12 marca 2021, 21:41

Do wszystkich wytrwałych i dociekliwych czytelników Def24 : pamiętacie tych wszystkich utyskiwaczy pytających o.. lusterka na naszych wozach bojowych? Przyjrzeliście się obu tym najnowszym światowym konstrukcjom BWP? T e ż mają lusterka!!

Mobilny
sobota, 13 marca 2021, 07:57

Pamiętamy. Teraz im głupio chyba bo cisza

pl
piątek, 12 marca 2021, 20:53

I nikomu jeszcze nie przeszkadzają archaiczne lusterka?

Gustaw.
piątek, 12 marca 2021, 20:18

Trochę przypomina naszego Borsuka.

da
niedziela, 14 marca 2021, 23:00

Nie na tą fotkę patrzysz

haha
niedziela, 14 marca 2021, 08:13

W czym? Tym że też ma gąsienice?

kibic
sobota, 13 marca 2021, 00:16

Borsukowi brakuje tylko dziurek albo prętów na postawienie stopy przy wdrapywaniu się na kadłub. Tu na zdjęciach są. Drobiazg, ale potrzebny.

Marcin
piątek, 12 marca 2021, 20:11

Jak to, gdzie dialogi techniczne i wybór rozwiązania wyłącznie przez biurokrację, która żadnego wybranego przez siebie sprzętu nie będzie używać? Przecież wybór jest prosty. Decyduje najniższa cena. Pancerz może pękać, lufa się nagrzewać, wyposażenie nie działać, części zamiennych brak, sprzęt nie pomalowany w chromach ;), ale - jest po najniższej cenie.

Autor
sobota, 13 marca 2021, 00:50

I może jeszcze 5 milionowa armią bo fajnie jest mieć mięso armatnie, nie mamy zimnej wojny, gdy pancerz pęka lufą się przegrzewa i systemy nie działają to państwo może mieć takich 5 tys, są nadal bezużyteczne i nie dadzą sobie rady z nową technologią, teraz wojna to nie starcia plutonów wjeżdża czołg i Ci którzy czołgu nie mają przegrywają

;)))
piątek, 12 marca 2021, 19:38

ja napiszę: Borsuk.

Kazik :)
niedziela, 14 marca 2021, 11:35

Ja napisze - Utonął!!!! :)

LeAN
piątek, 12 marca 2021, 19:00

A w Polsce żadnych testów robionych przez żołnierzy. Od producentów nie wymaga się dostarczenia prototypów. Wojsko dostaje nowy sprzęt na zasadzie macie i cieszcie się.

Lis
piątek, 12 marca 2021, 20:01

Przecież Borsuk był testowany na poligonie w Drawsku.

jam
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:12

Testowano wierze na borsuku

LOL
niedziela, 14 marca 2021, 08:13

Testy zakładowe. Mówi ci to coś?

da
niedziela, 14 marca 2021, 23:04

Dom - mówi ci to coś?

Mi23
sobota, 13 marca 2021, 11:51

Ale nie był testowany przez żołnierzy tylko inżynierów. Wojsko Borsuka nie widziało na oczy chyba, że na wystawie.

Gustlik
sobota, 13 marca 2021, 01:24

Coś podobnego? Szkoda, że żołnierze o tym nie wiedzą.

mobilny
sobota, 13 marca 2021, 10:51

....w kwestii czysto informacyjnej....GUSTLIK akurat żołnierze o tym wiedzą....a nie martwi cię że Borsuk nie lata? Nie ma torped fotonowych, fazerów i laserów oraz pola siłowego? ....

ryszard56
piątek, 12 marca 2021, 18:57

I my powinniśmy zamówić z 500 sztuk Lynx plus Feenka i Borsuka z obroną aktywną

psychol
piątek, 12 marca 2021, 23:12

Ok. Zamów ale 2x tyle co wymieniłeś

Patryk
piątek, 12 marca 2021, 18:43

Team Redback.

Davien
piątek, 12 marca 2021, 17:52

Pamiętam jak kiedyś, chyba w czasie II WŚ Australia zrobiła czołg, z gniazdem RKM w kształcie menskiego członka.

Saw
piątek, 12 marca 2021, 21:43

Ten czołg to AC1 Sentinel

LMed
piątek, 12 marca 2021, 17:25

W konkursie piękności Lynx zdecydowanie.

psychol
piątek, 12 marca 2021, 23:14

pozwolisz że się nie zgodzę. Zdecydowanie Redback zresztą Lynx jest tak wspaniały że nawet Niemcy go nie chcą za to proponują wszystkim do okoła

Aha
sobota, 13 marca 2021, 15:50

Ulala, nawet Niemcy go nie chca? A gdzie to uslyszales i jaka wiedze o BWPach posiadasz niemieckich? Niemcy maja zamowiony BWP Puma, ktory zaczeli robic, zamowili i dostarczali, zanim jeszcze ktos o Lynxie pomyslal. Jest bardzo zwawa dyskusja w Niemczech czy nie zamowic "prostego" i w "normalnej" cenie Lynxa, zamiast drugiej transzy kosmicznie drogiej i skomlikowanej Pumy! Byloby prosciej i dwa razy tyle sztuk za mniej pieniedzy. Nawet wojsko przychyla sie do takiego rozwiazania, tylko ostatnie slowo ma jak zawsze polityka i lobby.

niedziela, 14 marca 2021, 16:54

Jest taki fajny ten lunx że nawet amerykanie go nie chcą

Jindo
niedziela, 14 marca 2021, 11:15

Faktem jest że nie nie chcą go i czego nie rozumiesz? W Niemczech postawili na Pumę (oj ile to kasy w nią poszło juz;-) coś lala F-35 on musi być za dużo na to poszło by się wycofać. Pudrują Mardera bo taniej a Lynxa pchają by coś na nim zarobić. Nie myśl jednak że Niemcy to kretyni. Widocznie Marder nie odstaje wiele od Lynxa.

Tweets Defence24