Reklama

Geopolityka

Atomowy okręt podwodny Royal Navy zwodowany

W stoczni koncernu BAE Systems w Barrow-in-Furness zwodowano wielozadaniowy okręty podwodny Audacious (S 122), czwartą z siedmiu zamówionych jednostek typu Astute.

Mierzący 97 metrów długości i wypierający 7400 t okręt został zbudowany w hali montażowej Devonshire Dock Hall. Został on z niej wytoczony za pomocą transportera wielokołowego i przetransportowany na miejsce wodowania co trwało 5,5 godziny a następnie zwodowany przy pomocy podnośnika typu Syncrolift.

Wodowanie tego okrętu jest kolejnym ważnym krokiem w programie budowie jednostek typu Astute. Audacious trafił na wodę w dużo bardziej zaawansowanym stanie budowy niż wcześniejsze okręty, co ułatwi nam dalsze prace czyli testy oraz uruchomienie jego zaawansowanych systemów.

Will Blamey, Dyrektor Zarządzający BAE Systems Submarines

Stępkę wartego 1,5 mld funtów a zamówionego 11 maja 2007 r. okrętu położono 24 marca 2009 r., jego chrzest odbył się 26 grudnia 2016 r., zaś próby morskie ma on rozpocząć w przyszłym roku. Podobnie jak wszystkie brytyjskie okręty podwodne będzie stacjonował w Szkocji w bazie HMNB (Her Majesty's Naval Base) Clyde.

(AN)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jan Zrzędalski

    " Podobnie jak wszystkie brytyjskie okręty podwodne będzie stacjonował w Szkocji w bazie HMNB (Her Majesty's Naval Base) Clyde." - Jeśli Szkocja zdecyduje się na secesją to będzie albo i nie...

Reklama