Reklama

Geopolityka

Atak reżimu Łukaszenki na Polskę i cyniczne wykorzystanie kryzysu afgańskiego [OPINIA]

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Twitter
Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Twitter

Co najmniej kilka tysięcy osób sprowadził już białoruski reżim w ramach swojego ataku demograficznego na Polskę i państwa bałtyckie. Operacji o kryptonimie „Śluza” towarzyszą działania o charakterze psychologiczno-informacyjnym, których celem jest zniszczenie wizerunku zaatakowanych państw oraz polaryzacja opinii publicznej. Białoruski dyktator wykorzystuje przy tym afgański kryzys. Tymczasem kończy się potężna akcja ewakuacyjna z Kabulu, w ramach której wywieziono ponad 70 tys. osób, w tym około 1000 do Polski.

Białoruski reżim przystąpił do planowania tej operacji już w maju, tuż po tym jak Unia Europejska zapowiedziała sankcje w związku z porwaniem samolotu Ryanair z młodym białoruskim opozycjonistą Romanem Protasiewiczem na pokładzie. Niezależni białoruscy dziennikarze przypomnieli przy tym, że już w 2010 r. przeprowadzona została podobna operacja, ale na mniejszą skalę. Według informacji podanych przez białoruskiego dziennikarza Tadeusza Giczana, została ona wówczas opracowana przez obecnego szefa białoruskiego KGB Iwana Tertela oraz jego brata Jurija, ówczesnego dowódcę elitarnej jednostki wojsk ochrony pogranicza OSAM. Jej celem było wówczas wyłudzenie od Unii Europejskiej środków finansowych, rzekomo na ochronę granicy. Akcja prowadzona obecnie została jednak staranniej dopracowana dzięki skorzystaniu przez Białoruś z doświadczeń tureckich, tj. ataków demograficznych przeprowadzonych przez Ankarę w 2015 roku i lutym 2020 roku. Pozwoliło to m.in. na wzbogacenie modelu operacyjnego o działania natury psychologiczno-informacyjnej.

Atak reżimu Łukaszenki na Polskę i cyniczne wykorzystanie kryzysu afgańskiego [OPINIA] - czytaj dalej artykuł Witolda Repetowicza w serwisie Infosecurity24.pl ---> KLIKNIJ TUTAJ <---

Reklama

Komentarze (22)

 1. mc.

  Ciekawe co myśli o sobie Komisja Europejska ??? Czyli rok 2015 - Polacy zdrajcami Europy, nie chcą przyjmować imigrantów. Rok 2021 - Ostra reakcja KE: Nie możemy pozwolić na nielegalną migrację............................................................................................................................................................................................. Jak my Polacy możemy szanować taką instytucję ?!

  1. Dropik

   szczelnośc granicy, a postepowanie zgodnie prawem to 2 różne sprawy.jedno to sprawa polityczna , a drugie prawna. Trzeba szukac rozwiązań politycznych czyli tak nacisnąc na Baćkę aby mu w piety poszło np ograniczyc import paliw.

  2. gosc

   przeciez nie chcemy od rosji ni gazu ni ropy,to nam glabie w piety pojdzie jak nas oleja,obralismy ich przy pomocy sadow z 3 mld gol,teraz mozemy ich cmoknac,kontrakt krotki,i po 600 za gaz ,straty odrabiaja.

  3. Davien

   No i płacicie w Rosji jak za diamenty, Polska kupuje z innych zrodeł niz gazprom, a od 2022r nawet i od ruskich nic.

 2. czytelnik D24

  Dziś kilkadziesiąt osób wysłali żeby sprawdzić co się stanie. Jak przejdą to jutro będą tysiące. Nie wolno do tego dopuścić.

  1. Dropik

   trzeba obłożyć sankcjami import paliw z Białorusi tylko wtedy nie będzie można grzać sondaży na emigrantach

  2. czytelnik D24

   Czyli postępująca izolacja Białorusi? W to ruskim graj.

 3. Dropik

  dziś zarzymano na naszym terytorium 70 uchodzców. drugie tyle zapewne podkruzuje dalej na zachód , korzystajac z pomocy przedsiębiorczych Polaków . Tych 30 to tylko ustawka polityczna obliczona na zyski polityczne. to tak grubymi nicmi szyte , że dziw że jeszcz ktoś tego nie zauwazył

 4. Dropik

  w czasie kiedy wszystkie kamery skierowane są na grupę w Usnaszu, inne grupy uchodźców bez dużych kłopotów przechodzą granicę i jadą ... na zachód, bo pobyt w naszym kraju-raju to dla nich ostateczność.

 5. Marek

  Dlatego bezwzględnie nie należy dać się zastraszyć i ulec tej próbie wymuszenia. Zabezpieczyć granicę i zwiększyć liczbę wojska/funkcjonariuszy w terenie. Jak tow. Łukaszenka sobie ich sprowadził, to niech się teraz nimi zajmuje. W wywiadzie sprzed kilku lat chwalił się przecież, że u niego jest wyższy standard życia niż w Polsce. No to ma środki, a ludzie chętnie mu się osiedlą w takich wspaniałych standardach. Zawsze też może ich próbować wcisnąć swojemu drogiemu koledze ze wschodu. Tak się przecież z tow. Putinem ostatnio ściskali i całowali.

 6. robg

  Typowe polskie biadolenie, jak Polska atakuje i wtraca się w wewnetrzne sprawy Białorusi, oj jaka to radocha, jak Łukaszenka robi odwet, oj jaki to krzyk, że "atakuje" Polske, hahahahah

  1. Krzysiek

   Tu nie było, żadnego biadolenia. Po prostu znane fakty i reakcja na nie. Co więcej widać już, że tow. Łukaszenka się przeliczył i będzie miał problem u siebie. A to, że kraje wzajemnie się mieszają do spraw innych to tak było, jest i będzie do końca świata. Chodzi tylko o to, aby robić to lepiej niż konkurencja.

  2. Dropik

   Polska nie atakuje Białorusi.

 7. Alexy

  Wstyd i ubolewanie nad poziomem intelektualnym i moralnym tzw totalnej opozycji. Dla nich nie istnieje interes państwa, kraju, Ojczyzny, liczy się tylko ich interes polityczny pod płaszczykiem humanitaryzmu!!! Okropna jest także manipulacja medialna!!! Maski opadają w sytuacjach kryzysowych!!!

 8. Zzzzz

  To jest pierwszą część ćwiczeń ,,zapad 2021". Przekonacie się niebawem.

  1. Don L

   Będzie pretekst żeby zająć Białoruś.... , potem będą naciski aby odblokować przesmyk Suwalski ...

 9. Afgańczyk z Kabulu

  Karetki nie było. To była wynajęta furgonetka, gdyby któraś z "ciotek rewolucji" wezwała Pogotowie, zostałaby ukarana przez Policję za bezpodstawne wezwanie. Zmowa. Czy ci biedni ludzie z TVN i Wyborczej nie boją się, że taki straszny człowiek jak ja może zrobić im coś złego? Wstydzicie się, że jesteście Polakami, droga wolna, tylko gdzie was docenią, bo TU was nie kupują.

 10. Ekim

  Patrzac , to Lukaszenka pomaga uchodzca . Z drugiej strony chce to wepchnac do unii. Zeby sobie nie strzelil w ten durny leb. Polska ich nie wpusci i Lukaszenka zostanie z reka w gu....ie. Tzn z uchodzcami na swoim terenie. Polacy nie przyjmowc mlodych afganow, jesli juz to starszych dzieci do 15 lat , kobiety i mlode dziewczyny . A tych byczkow od 16 lat do 35 won.

  1. Box123

   Nikomu nie pomaga tylko wykorzystuje ich jako żywe tarcze żeby uderzyć w litwe i Polskę za to że wpsarly tamtejszą opozycję walczącą o wolność kraju, a przy okazji wyłudza od tych ludzi ostatnie pieniądze łudząc ich tym że sobie wejdą jakby nigdy nic do Europy. I jak sobie wyobrazasz rozdzielanie dziec od rodziców? Dopiero była by afera. Polska nie ma żadnego obowiązku w tej sytuacji. Nie mieliśmy kolonii. Nie my wywołaliśmy ten bajzel w Afganistanie. Zrobili to skrajni lewacy od Bidena (bo patrząc na to jak się prezentuje ten ostatni to mam wrażenie, że robi tam już tylko za kukiełke, która mówi i podpisuje co jej każą), a teraz ich Polscy odpowiednicy chcą żeby to Polska ponosiła za to odpowiedzialność. A jak ktoś wyskakuje z chrześcijaństwem to niech się dokształci. W pierwszej kolejności miłosierdzie obowiązuje wobec bliskich, potem współobywateli, a dopiero potem kolejnych osób. Jeśli pomoc tym kolejnym zagraza najbliższym to obowiązkiem chrześcijanina jest dbać o bezpieczenstwo tych najbliższych. Taka jest nauka kościoła obowiązująca chrześcijan, a tu nagle najwięksi lewacy którzy plują na kościol przy każdej okazji mają najwięcej do powiedzenia o chrzescijanstwie:\ Nie mówiąc o tym, że to co się dzieje na bialorusi to ustawka rosyjskich służb nastawiona właśnie na wywalanie takiej wojenki w Polsce. Jeśli ktoś uważa że należy tych uchodźców wpuścić "bo trzeba pomagać" to niech sprzeda cały swój majątek i pójdzie karmić bezdomnych w Polsce. Bo to mniej więcej taka sama logika. Ciekawe ilu było by chętnych wśród tych co są pierwsi do bezmyślnego przyjmowania wszystkich chętnych

  2. Eee tam

   Młody może iść do fabryki albo na budowę także masz bardzo osobliwe pomysły delikatnie mówiąc

  3. Bb

   Nic dodać, nic ująć.

 11. Eee tam

  Co się przejmujecie jak przegramy tą graniczną bitwę demograficzną to po prostu rząd poprosi Zachód o RELOKACJĘ uchodźców i sprawa załatwiona !

  1. dropik

   o nic nie będzie musiał prosić. oni i tak w większości pojada do UK i Niemiec.

  2. Eee tam

   Z polskich zamkniętych ośrodków się tam mówisz teleportują sami?

  3. czyż nie?

   U was na Dzikich Polach luzno się zrobiło. Miejsce jest.

 12. Box123

  Jeżeli po tej sytuacji osoby i podmioty, które zaanazgowaly się w atak na Polskę, chcąc wykorzystać wojnę hybrydową Rosji przeciw UE do własnych celów politycznych, nie utracą mandatów posłów i senatorów (i nie staną przed sądami), a media nie utracą koncesji to znaczy, że Polska jest dalej państwem teoretycznym. A długofalowo konieczne jest przyjęcie odpowiednich przepisów, które będą chroniły Polskę przed kolejnymi tego typu sytuacjami: po pierwsze ograniczenie możliwości ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski przez zagraniczne media (skopiowanie słowo w słowo rozwiązań z Francji - obcy kapitał max 20%), po drugie wprowadzenie realnych kary za rozpowszechnianie kłamstw w przestrzeni publicznej (bo sytuacja w której miliony ludzi jest manipulowanych setkami kłamstw i fejknewsow z demokracją ma niewiele wspólnego) oraz doprecyzowanie pojęcia zdrady o działania w warunkach wojny hybrydowej wspierające wrogą nam stronę oraz działanie na szkodę Polski na arenie międzynarodowej ( jak np domaganie się nakładania na nas sankcji, pozbawiania środków, nie sprzedawania bronii w sytuacji realnego zagrożenia panstwa czy inne działania zmierzające do osłabienia naszej pozycji politycznej czy finansowej), bo w tej chwili jest to pusty przepis, a kary biorąc pod uwagę ile Polskę kosztowały takie działania w przeszłości są niepoważne. Po doświadczeniach targowicy Polska ma pełne prawo przeciwdziałać takiej sytuacji, tak jak choćby robi to hiszpania gdzie przywódca nie tak bardzo dawnych protestów w Katalonii, które uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa panstwa odsiaduje właśnie 15 letni wyrok więzienia, za to że po prostu organizowal demonstracje i to w sytuacji gdzie hiszpania nie ma za sobą takich doświadczeń historycznych jak Polska i ma znacznie bezpieczniejsze położenie międzynarodowe. Dlatego jeśli sytuacja ta nie zostanie rozwiązana, możemy spodziewać że będzie tylko gorzej, a w sytuacji realnego zagrożenia naszych granic może to przesądzic o naszej porażce. W tym kontekście można też wspomnieć o postawie części instytucji europejskich, bo być może sytuacja polityczna w Polsce i towarzyszące jej emocje nie pozwalaly spojrzeć na to wielu osobom z dystansem w poprzednich latach. Jako ciekawostkę można podać, że wczoraj Europejski trybunał praw człowieka nakazał Polsce zapewnienie pomocy humanitarnej osobom koczujacym przy polskiej granicy czyli osobom znajdującym na terenie bialorusi, co oznacza, że wezwał Polskę do nielegalnego naruszenia granic i złamania prawa miedzynarodwego, pomijajac zupełnie też wszystkie okoliczności tej sytuacji jak to, że osoby znajdujące się przy polskiej granicy są na terenie bialorusi w pełni legalnie, posiadają białoruskie wizy, zostali zwiezieni na bialorus i dostarczeni pod granice, za pieniądze przez białoruskie służby i posiadają zapasy żywności, a bialorus odmówiła wpuszczenia polskiej pomocy i tym samym poparł wpisywanie się naszej totalnej opozycji w wojne hybrydową przeciwko Polsce - co pokazuje jaki poziom reprezentują sobą, przynajmniej niektóre, instytucje europejskie, które od kilku lat ramię w ramię z naszą rodzimą targowicą, atakują Polski rząd pod byle pretekstem. Ciekawostka nr 2: syn Batki osobiście robi turne po bliskim Wschodzie i afryce żeby zachęcać nowych "turystów" do wizyty na bialorusi. Tacy to uchodzcy

  1. Tadeusz

   Niestety mamy najgorszą totalną opozycję na świecie, która skarży na Polskę, domaga się kar, nałożenia sankcji i chce na nią głosować 30 % narodu.

  2. Jakub

   O tym trzeba pamiętać przy urnach wyborczych i z jakiego pnia się wywodzi Franio z siniaczkiem na pleckach.

  3. Eee tam

   Nagadaliście się już? To teraz szykować kolejne stare koszary bo za miesiąc dwa będzie ich tu 100 tysięcy albo więcej

 13. Thor niebezpieczny

  W czysto technokratycznym podejściu, dobrze Pan to ujął. Jest jeszcze aspekt humanitarny, o tym Pan nie pisze. W przypadku "Usnasza" ten aspekt, humanitarny jest o wiele bardziej istotny, właśnie z racji nieprzestrzegania przez nasze służby prawa. Teraz kiedy media to nagłośniły, powinny zostać podjęte kroki by "problem" de eskalować. Jednak obawiam się, że już zapadła decyzja i właśnie realizowany jest plan eskalacji. Można dyskutować o powodach takich decyzji. Jedno mnie osobiście razi, urągająca wszelkim standardom toporność działań SG, PP. Pytanie retoryczne. Czy powodem takiego "stylu" działania jest adresat przekazu, który bardziej złożonych przekazów nie zrozumie?

  1. Gniewko

   Pozwolić organizacją na udzielenie pomocy, a później zatrzymać każdego do wyjaśnienia za nielegalne przekroczenie granicy. I wilk syty i owca cała.

 14. Sailor

  Aspekt humanitarny jest zawsze ważny ale w tej konkretnej sprawie raczej drugorzędny z uwagi na to, że jest to w wykonaniu Łukaszenki atak hybrydowy na UE, a my jesteśmy na pierwszej linii. Tylko w takim aspekcie powinna być rozpatrywana ta sytuacja. Ci uchodźcy nie dostali się na Białoruś sami z siebie. Zostało to zorganizowane przez służby białoruskie Na granicę też przywieźli ich autokarami. Dlatego powinniśmy mówić przede wszystkim o odparciu agresji ze strony reżimu.

  1. Gniewko

   Dobra, a co my możemy zrobić Białorusi w tej sytuacji. Chyba tylko skoczyć na warsztat.

 15. stanislaw

  dlaczego nie wystawic list gonczy za Lukaszenka takiej tresci zywy lub umarly 100tys.dolarow nagroda upokorzyc tym dziada.

  1. inż.

   Może za Balcerkiem?

 16. styg

  A jaki był kryptonim próby obalenia Lukaszenki, panie "demokrato".

  1. Eee tam

   Sam wiesz najlepiej w końcu sami tą bajeczkę wymyśliliście

  2. Krwiopijców się obala tudzież likwiduje. Masz z tym problem? Bo ja nie.

  3. wert

   wolność?

 17. artm

  w taktyce nie istnieje pojęcie "cynizm"

 18. Eee tam

  Moim skrytym marzeniem jest aby przed domem każdego wyborcy obecnej władzy koczowali uchodźcy w ramach nauki humanitaryzmu i nawrócenia za 2015 rok. Może się spełni ?

  1. zeus89

   A ja marzę by każdy bezmózgi samarytanin wziął sobie uchodźcę do domu i go sam utrzymywał. Spełni się? Oczywiście, że nie. Bo wy chcecie pomagać ale chcecie by pomoc zaczynała się ale u kogoś innego.

  2. facetoface

   Moim jest by każdy z opozycji taki chętny przyjął 3 pokoleniową rodzinę do siebie w ramach nauki i doświadczenia za 2015 tych zamachów. Może się spełni!

  3. wert

   jeżeli zapłacą tyle ile przemytnikom możemy pogadać. O humanitarnym wydaleniu

 19. SS

  A morawiecki chce wymordować Żubry w Białowieży.

 20. Troll i to wredny

  Gdyby Polska była poważnym Krajem, to nasz wywiad potraktował by nowiczokiem, lub inną dimetylortęcią klamki w samochodach i spłuczki w toaletach wszystkich ,którzy się na Białej Rusi liczą (od zastępcy sołtysa w górę). Później szybki rajd grupy realizacyjnej i można pana watażkę publicznie powiesić na środku Warszawy. To są metody rosyjskie, czyli Rosja powinna zrozumieć komunikat.

 21. Purrek

  Ale pisanie o ataku demograficznymi i kilku tysiącach w kontekście państwa ponad 30 mln jest z lekka niepoważne i świadczy raczej o niezrozumieniu terminu.

 22. azaWołk

  kierowca zbliżając się do skrzyżowania... oznakowanych przejść... ogólnie poruszając się po terenie zabudowanem ! musi liczyć się z kolizją na kążdem kroku... Panie Ziobro ! wjazd i/lub parkowanie 4-czterema kołami , pojazdu zasłaniającego widoczność, parkowanie na chodniku mniej niż 10 metrów od skrzyżowania to są przestępstwa zagrożenie bezpieczeństwa na terenie zabudowanem... isis zrobi z władzami porządek - to jest totalna wojna wybicia białego człowieka... afgańczyk... islam kobiety traktuje jak kozy... uciekają imigranci przed śmiercią - w Francy, w gb-UK, w Szwecji w Niemczech są dzielnice do których milicja i wojsko biją się wchodzić... isis i rus zrobi ZWŁASZCZA z mundurowymi porządek BO TO JEST ZASZCZYT HONOR UBIĆ MUNDUROWEGO... MĘCZENNIK IDZIE WPROST DO NIEBA...

Reklama