Siły zbrojne

Fot. Siły Obrony Węgier/Youtube/Defence24.pl

Armie Świata: Siły Obrony Węgier [Defence24 TV]

Kolejna część cyklu „Armie Świata” poświęcona jest Siłom Obrony Węgier. Obecnie ich zdolności są mocno ograniczone, zarówno pod względem liczebności, jak i stopnia nowoczesności posiadanego sprzętu. Jednakże, w ostatnich latach władze Węgier rozpoczęły zakrojony na szeroką skalę, dynamiczny program modernizacji armii, który może doprowadzić do skokowego zwiększenia jej potencjału w ciągu kilku lat.

Węgry zakładają, że najpóźniej do 2026 roku osiągną udział wydatków obronnych na poziomie 2 proc. PKB (możliwe, że ten wskaźnik zostanie uzyskany już wcześniej, w 2023 roku). Tempo wzmacniania zdolności obronnych jest dynamiczne, bo w 2015 roku nakłady na obronę wynosiły mniej niż 1 proc. PKB, w 2019 - 1,22 proc. PKB a w 2021 są szacowane na 1,66 proc. PKB.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl 

To pozwala na zwiększanie liczebności armii, równolegle z jej modernizacją. Trzon węgierskich sił zbrojnych stanowią wojska lądowe, zgrupowane wokół dwóch brygad zmotoryzowanych i brygady sił specjalnych, wraz z jednostkami wsparcia. Dziś ich wyposażenie stanowi głównie sprzęt posowiecki, ale poczynione w ostatnich latach zakupy czołgów Leopard 2A7HU (pierwsze, "pomostowe" Leopardy 2A4 już dostarczono), haubic PzH 2000 i bwp Lynx pozwolą na przezbrojenie co najmniej znacznej części tych jednostek.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.

Modernizowana jest również intensywnie broń strzelecka i indywidualne wyposażenie żołnierzy. Innym priorytetem jest obrona powietrzna. Zestawy przeciwlotnicze Mistral zostały ulepszone, a w ubiegłym roku zakupiono system NASAMS, który zastąpi posowieckie systemy Kub.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Dopełnieniem węgierskiego procesu modernizacji są zakupy statków powietrznych: śmigłowców Airbus Helicopters H145M (20 sztuk, w tym w wersji uzbrojonej) i H225M Caracal, a także brazylijskich samolotów transportowych Embraer C-390.

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Warto zauważyć, że Węgry znaczną część, a być może nawet większość zakupów uzbrojenia dokonują w zachodniej Europie (śmigłowce, broń pancerna). Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny kierunek, bo broń strzelecką pozyskano w Czechach, uzbrojeniem systemu OPL krótkiego zasięgu są amerykańskie pociski AMRAAM i AMRAAM-ER, a samoloty transportowe zakupiono w Ameryce Południowej.

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze