Reklama

Siły zbrojne

Apache i Su-35 dla Indonezji

Na wyposażeniu Indonezji znajdują się obecnie myśliwce Su-30MK2. Na zdjęciu maszyna w wariancie Su-30MKM. Fot. Wikimedia Commons.
Na wyposażeniu Indonezji znajdują się obecnie myśliwce Su-30MK2. Na zdjęciu maszyna w wariancie Su-30MKM. Fot. Wikimedia Commons.

Dowódca indonezyjskich sił zbrojnych gen. Moeldoko poinformował, że plan modernizacji na lata 2015-2019 zakłada między innymi zakup śmigłowców szturmowych AH-64D Apache Longbow i następcy myśliwców F-5E Tiger. Głównym kandydatem jest Suchoj Su-35. 

Jak poinformował indonezyjski serwis informacyjny Republika Online, powołując się na głównodowodzącego, F-5E Tiger produkcji amerykańskiej uznano za tak przestarzałe, że ich dalsza eksploatacja czy modernizacja nie zapewnia lotnictwu dostatecznych możliwości bojowych. W celu wyłonienia następcy 11 myśliwców F-5E Tiger wybrano kilka typów maszyn bojowych.

Jak stwierdził gen. Moeldoko, pod uwagę brane są trzy typy myśliwców. Na pierwszym miejscu wymienił on rosyjskie Su-35, na drugim szwedzkie JAS39 Gripen a dopiero na trzeciej pozycji F-16 Fighting Falcon. Jest to o tyle istotne, że siły powietrzne Indonezji mają obecnie na wyposażeniu zarówno maszyny F-16 Falcon starszych wersji, jak też Su-27 i Su-30 z których wywodzi się Su-35.

W planie modernizacji na lata 2015-2019 gen. Moeldoko wymienił też jako priorytet pozyskanie śmigłowców szturmowych AH-64D Apache Longbow w liczbie co najmniej 8 sztuk. Środki na pozyskanie wiropłatów mają już być zabezpieczone i o ile rząd nie zmieni swojej polityki modernizacji sił zbrojnych, Indonezja ma szansę nabyć wreszcie maszyny dedykowane do zadań wsparcia sił lądowych.

W ostatnim czasie rząd Indonezji wydaje znaczne sumy na zakupy nowoczesnego uzbrojenia, zwłaszcza dla sił powietrznych i morskich, które stanowią podstawową siłę w obronie interesów tego kraju w regionie. W dalszej perspektywie Indonezja nie tylko zakupi nowe śmigłowce i samoloty bojowe, ale też wejdzie w kooperację z Koreą Południową w zakresie stworzenia wspólnego samolotu 5. generacji jeszcze przed rokiem 2020. 

Reklama

Komentarze (6)

  1. Grom

    W miesieczniku lotnictwo jakis czas temu ukazal sie artykul o planach zakupowych indonezji . pisano o rezygnacji z kupowania rosyjskich samolotów przez trudnosci z serwisowaniem ich i dostepem do czesci zamiennych . W zamian Indonezja ma ogłosic przetarg na nowe maszyny lub ich wyporzyczenie z mozliwoscia odkupu . dodatkowo indonezja postanowila podobno kupic exjordanskie F-16 ( niepamietam jaka ilosc) . Su-35 w wielu przetargach byl stawiany na pierwszym miejscu jak np w Brazyli gdzie odpadł pierwszy a dalej przeszył Rafale , F-18 i Gripen

  2. patriota

    Pierwszy potwierdzony zagraniczny użytkownik Su-35. Egipt kupuje Mig-35 Wreszcie jakaś zmiana pokoleniowa w samolotach produkcji rosyjskiej, a nie tylko Mig-29, Su-27, Su-30 wielokrotnie modernizowane i poprawiane...

    1. Jacek

      A jak Ci się wydaje MiG-35 to co to jest? Nie MiG-29 "wielokrotnie modernizowane i poprawiane.."

    2. fan jmw

      a zmiana pokoleniowa w samolotach produkcji amerykańskiej to kiedy nastąpi, bo na razie tylko F-15, F-16, F-18 wielokrotnie modernizowane i poprawiane?... :-)

    3. jmw

      Problem w tym, że MiG-35 (MiG-29M2) nie zakupiły nawet siły powietrzne Rosji. Producent ma ogromne problemy ze względu na opóźnienia w programie myśliwca MiG-35 z powodów technicznych. Dlatego rosyjskie WWS zdecydowały się zamówić w OKB MiG16 samolotów MiG-29SMT, które mają uzupełnić 28 maszyn tego samego typu przejętych z nieodebranego zamówienia dla Algerii. Egipt był zmuszony zamówić w Rosji samoloty po decyzji Obamy o anulowaniu sprzedaży do Egiptu samolotów F-16. Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, Egipt sobie trochę poczeka na nowe samoloty.

  3. jeszcze bardziej rozbawiony jmw

    Żeby co niektórzy nie poczuli się tutaj zbyt pewni siebie :) trochę o zakupach samolotów bojowych przez Indonezję. Indonezja kupiła 12 F-16A/B Block 15OCU w 1986r., które zostały dostarczone w latach następnych. W 1999 Indonezja została objęta embargiem USA, co spowodowało problemy z eksploatacją już kupionych F-16. By wzmocnić wojska lotnicze, w sierpniu 1997 kraj ten zamówił 12 Su-30K (w 2003 dostarczono 2 Su-27 i 2 Su-30). Embargo USA zostało anulowane w listopadzie 2005. W 2008 Waszyngton zaoferował sprzedaż 6 nowych F-16C/D Block 50/52. Miały być one dostarczone do 2014. Indonezja ostatecznie zrezygnowała z tej oferty, jako zbyt drogiej. W zamian USA zaoferowały Indonezji 24 używane myśliwce F-16A/B Block 32, wycofane z USAF. Dżakarta propozycję otrzymania 24 F-16 w ramach programu EDA (Excess Defense Articles) zaakceptowała w styczniu 2012 roku. Zgodzono się na zainwestowanie 670 mln USD w modernizację awioniki i remont płatowca. Modyfikacja określana jest mianem osiągnięcia możliwości zbliżonych do wersji Block 52. Na razie dostarczono jedną maszynę F-16C i dwie F-16D oznakowane jako wersja F-16 Block 52ID. Wszystkie pozostałe 21 maszyn mają zostać dostarczone do końca 2015 roku. Indonezja jednocześnie zrezygnowała z dalszych zakupów samolotów Su-30. Obecnie na uzbrojeniu Indonezji znajduje się dziesięć myśliwców Suchoja – Su-27 i Su-30. Wpływ na to miał kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi dotyczący dostawy dwudziestu czterech myśliwców F-16 i modernizacja istniejącej floty piętnastu samolotów C-130. Co więcej, Indonezja planuje również kupić cztery Herculesy od Australii i je zmodernizować. Nie można porównywać Su-35 do F-16 bo to inna klasa samolotów bojowych, zaprojektowana po prostu do innych celów militarnych. Su-35 to samolot przechwytujący z pewnymi możliwościami uderzeniowymi z pewnością także na potrzeby doktryny obronnej Indonezji. Natomiast samolot F-16 jest samolotem dostosowanym w pierwszej kolejności do zadań uderzeniowych, w drugiej kolejności myśliwca przewagi powietrznej czyli jest samolotem WIELOZADANIOWYM. Posiadana ilość maszyn wielozadaniowych F-16 jest widocznie wystarczająca dla potrzeb obronnych sił powietrznych Indonezji.

    1. Oj

      A Polska w jaki typ myśliwca powinna zainwestować w uderzeniowy czy przewagi ????

    2. gosc

      Mogles sie jeszcze odniesc do Gripenow i ich ew. perspektywy dla kupna dla Polski w przyszlosci zamiast F35

    3. Nasalp

      Oj: Polska jest za mała i za biedna by kupować samoloty specjalistyczne. Dlatego właśnie mamy F-16, bo są wielozadaniowe.

  4. enk1du

    Czemu my nie możemy kupić parę tych SU-35? Wydaje się, że lepsze od kolejnych F-16...

    1. watwatwat

      Jak to czemu? Bo mamy sie w razie czego bronic przed nimi a nie im kase nabijac. Lepiej w NATO kupowac, rosjanie Ci czesci nie sprzedadza i po plackach.

    2. Moc

      Kupić to jedno a móc je utrzymać w pełnej sprawności bojowej to drugie. Już dzisiaj mamy problem z częściami zamiennymi do naszych 29tek. Nowe SU latały by u nas do pierwszego remontu. Potem Rosja zapewne wstrzymałaby dostawę kluczowych części zamiennych.

  5. rozbawiony jmw

    To wszystko przez to, że Indonezyjczycy nie czytują jmw i nie wiedzą że F-16 wymiata wszytko a kacapskie maszyny to złom!

    1. mop

      ale oni maja F16 i te zlomy ,wiec moja mozliwosc sprawdzenie ktore sa lepsze czyzby wypadlo na SU ?35

  6. mops

    To cyba zart nie chca najlepszego samolotu swiata F16 ,tylko Ruski zlom ,to chyba zart .

Reklama